שתף קטע נבחר

ניו יורק: 11 שנות מאסר לישראלי שניצל מינית

בית המשפט הפדרלי בניו יורק החליט להתחשב בבריאותו הרופפת של יוסי ינאי, עיתונאי ישראלי לשעבר, שהורשע בניצול מיני של נשים צעירות שפיתה להגיע לביתו. חבר ילדותו אסי דיין: "הוא היה עיתונאי מצוין. העולם מורכב ומסובך"

יוסי ינאי, העיתונאי הישראלי לשעבר, שהיה הכתב הפוליטי של השבועון "העולם הזה", נידון אתמול (ב') ל-11 שנות מאסר בבית המשפט הפדרלי בניו יורק בגין שורת עבירות מין בנשים צעירות, שאותן תקף לאחר שפיתה אותן להגיע לביתו שבעיירה פאלם רידג', הסמוכה לניו יורק. כך דיווחו כלי התקשורת בארצות הברית.  

 

אורי אבנרי, שהיה עורך השבועון "העולם הזה" הגיב בצער רב על המקרה: "מאוד מצער לשמוע שהוא הורשע בעבירות כל כך חמורות". לדבריו, "הוא היה כתב מוכשר מאוד. אני מרגיש שהוא גדל אצלי, למרות שאיבדתי איתו מגע לפני יותר מ-30 שנה". חבר ילדותו של ינאי, אסי דיין, הגיב בתדהמה על גזר הדין: "הוא היה עיתונאי מצוין. הכרנו כבר בגיל 12 כששיחקנו כילדים ברחוב". 

 

עוד חדשות מהעולם:

אובמה לטהרן באו"ם: מעוּדד, אך לא די במילים

רעש אדמה אדיר בפקיסטן, עשרות הרוגים

זימבבואה: ציידים הרגו 81 פילים בציאניד

 

לפני כשלוש שנים נחשפו מעשיו של ינאי, הודות לחמש נשים בנות 25-18 שהתלוננו נגדו. "הנשים היו שבויות מבחינה פסיכולוגית", קבע השופט בגזר הדין. "הן היו בארץ זרה, עם מעט מאוד כסף, וללא כל חברים או מכרים". בכתב האישום נגדו צוין: "הוא שלט ברוב המרכיבים של חייהן, הגביל את הקשר שלהן עם העולם החיצוני, פיקח על שיחות הטלפון שלהן ואסר עליהן ללבוש חזייה בזמן העבודה".

 

ינאי בן ה-69 הורשע לפני כשנתיים, והגיע לדיון בבית המשפט בברוקלין במדי אסיר, על כסא גלגלים. אף על פי שהתביעה דרשה להטיל על ינאי עונש חמור, עד ל-30 שנות מאסר, שופט בית המשפט המחוזי בניו יורק, אדוארד קורמן, החליט להתחשב בבריאותו הרופפת ולהטיל עליו רק 11 שנות מאסר. משום שינאי נעצר כבר בשנת 2010 ושהה במעצר מאז, מאסרו יסתיים תוך שמונה שנים בלבד. עם זאת, עורך דינו מסר שבכוונתו לערער על העונש.

 

לפי כתב האישום נגד ינאי, בין השנים 2009-2003 הוא הרכיב מסכת של שקרים כדי לשכנע את הצעירות להיכנס לארצות הברית, והשתמש בשורת מניפולציות ואיומים כדי לנצל אותן מינית בביתו. בין היתר, הוא התחזה לאישה בשם ג'ואנה, ופרסם תחת שם זה מודעות "דרושים" באתרי אינטרנט כדי לגייס עוזרת בית לו ולאשתו.  

 

ברשימת העבירות שהתביעה ייחסה לינאי היו פיתוי וניצול מיני, עבודה בכפייה, הונאה, העסקה שלא כדין, הבאת עובדים זרים שלא כדין ועידוד זרים להיכנס לארה"ב ללא ויזה מתאימה.

 

חבר ילדות של דיין, "עיתונאי מצויין"

משפחתו של ינאי עברה בשנות ה-50 לבית צמוד לבית משפחתו של שר הביטחון דאז, משה דיין. אביו, יעקב ינאי, היה בכיר במשרד הביטחון וקצין הקשר הראשי הראשון בצה"ל.

 

"הכרתי אותו עוד כשהיה ילד, לפני יותר מ-30 שנה", אמרה היום רות דיין ל-ynet. "אתמול היה המשפט שלו? לא ידעתי מזה. אני לא רוצה לדבר עליו או להתראיין בנושא שלו. הוא היה כמו ילד בשבילי. מדובר במקרה מצער".

 

אסי דיין, חבר ילדות של ינאי, הופתע לשמוע את גזר הדין החמור. "מה אתה אומר? אחד עשרה שנה?", הוא אומר בתדהמה. "הוא היה עיתונאי מצוין והכרנו כבר בגיל 12 כששיחקנו כילדים ברחוב". דיין הוסיף הערה סרקסטית, המאפיינת אותו, ואמר ש"מעודד" שדווקא ינאי, שנחשב לעילוי בשכונה, יכנס בסופו של יום לכלא. "אני תמיד נחשבתי לפרא אדם. העולם הוא מקום מורכב ומסובך".

 

עם גיוסו לצה"ל שובץ ינאי ככתב השבועון "במחנה". לאחר השחרור, הוא הצטרף לשבועון "העולם הזה",

עיתון חדשות ששילב בתוכו רכילות ישראלית, בעריכתם ובבעלותם של אורי אבנרי ושלום כהן. "הוא היה כתב מוכשר מאוד", אמר אבנרי. "מאוד מצער לשמוע שהוא הורשע בעבירות כל כך חמורות. אני מרגיש שהוא גדל אצלי למרות שאיבדתי איתו מגע לפני יותר מ-30 שנה".

 

אבנרי תיאר את ינאי כ"אדם חם וסימפטי", מה שלדבריו עזר לו "להתחבב על כולם וליצור קשרי עבודה וקשרים אישיים עם הרבה מאוד אנשים. הוא גדל בסמיכות למשפחת דיין והייחוס המשפחתי שלו עזר לו להתחבב על רבים בממסד ובתקשורת".

 

בתחילת שנות ה-80, לאחר שפוטר על ידי אבנרי מ"העולם הזה", עבר ינאי להתגורר עם אשתו, ניצה גדיש, בארצות הברית. אבנרי ביקש שלא להתייחס לפיטורים, אמר שלעיתים ינאי התנהג בצורה ראוותנית שאינה הייתה מקובלת אצל כתבים ועיתונאים. "הוא בזבז הרבה מאוד כסף", אמר, "הדרך שבה הוא התנהל לא הייתה מקובלת בזמנו. מאז שעזב, והרבה לפני, כבר לא שמרנו על קשר".

 

בארצות הברית ניסה ינאי להקים שבועון שלא הצליח להתרומם, ולאחר כמה שנים פנה לעסוק בכתיבת תרגומים שונים. לאחר מכן הוציא את הספר "The International Who's Who of Chefs 2004-2005", שכולל בתוכו מידע על שפים מרחבי העולם ומתכונים שונים. העיתונות הצהובה בארצות לא נשארה אדישה למשפט, וכבר בתחילתו, לפני שלוש שנים, הוא כונה בתקשורת "סופר של ספר בישול" ו"זקן מלוכלך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יוסי ינאי. צילום מהעיתון "דיילי ניוז"
מומלצים