שתף קטע נבחר

הפאשיסט הלך הביתה ואף אחד לא מתגעגע

במשך קרוב לחצי שנה הנהיג פאולו די קאניו משטר אימה בשחקני סנדרלנד. צעקות, שפה פוגענית ועונשים מכאיבים הפכו לשגרה יומיומיות בחדר ההלבשה. עכשיו הוא עוזב בבושת פנים ובצפון אנגליה נושמים לרווחה

הוא התנהג בזילזול, הטיל משטר אימה וכעת שילם את המחיר. סנדרלנד פיטרה ביום ראשון האחרון את המנג'ר פאולו די קאניו בתום סדרת כישלונות מפתיחת העונה, שהותירו את הקבוצה במקום האחרון בליגה האנגלית עם נקודה בודדת מחמישה מחזורים.

 

עוד ב-ynet ספורט:

 

אבל, לא רק ההפסדים הובילו את ההנהלה לקבלת ההחלטה להיפרד מהאיטלקי. השחקנים התלוננו על יחס מזלזל מצידו ודרשו לפטר אותו לאלתר, מה שגרם לבעלים אליס שורט ולמנכ"לית מרגרט ביירן לבצע שינוי לאחר התבוסה בשבת האחרונה 3:0 לווסט ברומיץ'.

 

די קאניו. נהג בשחקנים כדיקטטור (צילום: EPA) (צילום: EPA)
די קאניו. נהג בשחקנים כדיקטטור(צילום: EPA)

 

"די קאניו

 מתנהג בצורה ברוטאלית וארסית", התלוננו השחקנים, ובכך חרצו את גורלו. הם טענו כי הוא מתנהג כדיקטטור, משתמש בשפה מעליבה והבהירו שלא יהיו מוכנים לשחק יותר תחת הדרכתו. בניגוד למקרה של ז'וזה מוריניו בריאל מדריד, כאשר אז חיכתה ההנהלה עד לסיום העונה, הפעם הוחלט לפעול מידית.

 

די קאניו (45) מונה למנג'ר החתולים השחורים באמצע העונה שעברה והצליח להציל אותם מירידה לליגת המשנה. ניצחונות כמו ה-0:3 בחוץ על ניוקאסל זכורים לטוב, אבל מאידך, האיש היה ונותר שנוי במחלוקת.

 

היו ימים... (צילום: GettyImages) (צילום: GettyImages)
היו ימים...(צילום: GettyImages)

 

הדעות הפשיסטיות שלו, אותן לא הסתיר מעולם ואשר בהן הוא מחזיק עוד מתחילת הקריירה כשחקן במדי קבוצתו האהודה לאציו, עוררו את כעסם של אנשי הקהילה היהודית באנגליה. שר החוץ לשעבר, דייויד מיליבנד, החליט להתפטר מתפקידו בהנהלה לאחר מינויו של די קאניו, הזכור כמי שהצדיע בעבר במועל יד תוך שזכה לתשואות מאוהדי לאציו הקיצוניים.

 

הביקורות כלפיו לא הזיזו להנהלת סנדרלנד בשעתו וגם לא להנהלת סווינדון בה עבד קודם לכן, אבל כאשר השחקנים יצאו נגדו הגיע סופו. זאת, בנוסף לכך שהשיג רק שלושה ניצחונות ב-13 משחקים מאז קיבל את התפקיד וספג ביקורות על צירוף 14 שחקנים חדשים לסגל בקיץ האחרון, מרביתם בעלי ניסיון מועט בפרמייר ליג.

 

הסוף הגיע כשהשחקנים התחילו לצאת נגדו (צילום: GettyImages) (צילום: GettyImages)
הסוף הגיע כשהשחקנים התחילו לצאת נגדו(צילום: GettyImages)

 

הכוחניות של די קאניו התבטאה גם ביחס המשפיל לקשר לי קטרמול, ממנו שלל את סרט הקפטן (העבירו לג'ון אושיי) ואת החולצה מספר 6 (הועברה לרכש קבראל). ה"גארדיאן" ציין שהאיטלקי החליט על כך לאחר שקטרמול הבהיר לו כי איבד את האמון בקרב השחקנים.

 

לאחר התבוסה האחרונה לווסט ברומיץ' התפרץ די קאניו כלפי קטרמול בחדר ההלבשה והאשים אותו בשער השלישי שספגה קבוצתו. קטרמול, ששולב רק כמחליף, שאל את די קאניו בכעס מדוע האשמה להפסד מוטלת עליו וזכה לגיבוי מחבריו. בעקבות זאת החליטו השחקנים להציב אולימטום להנהלה.

 

לי קטרמול. איבד את סרט הקפטן (צילום: GettyImages) (צילום: GettyImages)
לי קטרמול. איבד את סרט הקפטן(צילום: GettyImages)

 

"כתם בהיסטוריה של סנדרלנד" 

"לא יתגעגעו אליך

 בסנדרלנד פאולו ואנשים לא יתאבלו על הפיטורים של הנרקיסיסט", כתב העיתונאי הנרי וינטר ב"טלגרף". הוא הזכיר את העובדה שהמבקרים, שטענו כל העת שדי קאניו בלוף, התייחסו לכך שכאשר הוא מונה לתפקיד דורגה הקבוצה במקום ה-16 וסיימה את העונה במקום ה-17.

 

"די קאניו זילזל בשחקנים והקשר איתו היה כתם בהיסטוריה של המועדון", כתב וינטר. "לעומת זאת, ההתקוממות נגדו בחדר ההלבשה ראויה לשבחים. הכוח של השחקנים מהווה לא פעם מקור לדאגה, אבל לא הפעם. לא כשהם יוצאים נגד מישהו עם אגו מנופח כל כך וכשרון מועט כמנג'ר. נכון שהם עשו את זה בעיקר בשביל עצמם, אבל זה מה שהיה נכון עבור המועדון".

 

די קאניו. "כינה את השחקנים פחדנים, סנובים ועצלנים" (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
די קאניו. "כינה את השחקנים פחדנים, סנובים ועצלנים"(צילום: Gettyimages)

 

בהתייחס לסצנה המוזרה בתום התבוסה לווסט ברומיץ', בה נראה די קאניו צועד לעבר יציע אוהדי סנדרלנד ומתנצל תוך שהקהל קרא לפטרו, נכתב בעיתון: "השחקנים נלחמו לא רק עבור הזכויות שלהם, אלא גם בשביל כל המנג'רים שלא מזלזלים בפומבי בכדורגלנים, שלא מטילים את האשמה על אחרים ולא מבקשים בצורה מבישה סמפטיה מהקהל. הוא כינה את השחקנים 'פחדנים, סנובים ועצלנים' וטען שהם לא מסוגלים לקחת אחריות, במקום לחזק את הביטחון שלהם ולקחת אחריות בעצמו. הוא האשים את קודמו מרטין אוניל בכושר הגרוע שלהם וזה היה שטויות".

 

במעשיו אלה הטיל דופי במחויבות של השחקנים ובמקצוענות שלהם, העיתונאים טענו שדי קאניו הפר את הקודים שביחסים בין המאמן לשחקניו. ה"גארדיאן" דיווח שבאותה תקרית בחדר ההלבשה בשבת האחרונה אמר אחד השחקנים לדי קאניו: "מאז שבאת לכאן אתה רק מעביר ביקורת עלינו ועל המנג'ר הקודם (מרטין אוניל). ההבדל הוא שאותו אהבנו, אותך אף אחד לא אוהב ולא רוצה פה".

 

די קאניו מול ווסט ברומיץ'. המשחק האחרון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
די קאניו מול ווסט ברומיץ'. המשחק האחרון(צילום: רויטרס)

 

המשמעת הקשה והדרישות הרבות של די קאניו נחשבו לסוד ההצלחה שלו בעבר. רבות נכתב באנגליה אודות האיסור שהטיל על הכנסת קטשופ, מיונז וקוקה קולה לארוחות של השחקנים.

 

אבל, האיטלקי עצבן עוד יותר כאשר אסר על אנשי המועדון (מלבד חברי הצוות המקצועי) לשוחח עם השחקנים ולא אפשר להם לשהות במחיצתם בזמן הארוחות המשותפות. "היתה אווירה של פחד ופרנויה", נכתב ב"טלגרף". "השחקנים היו המומים מהכישורים הירודים של המנג'ר".

 

למרות הכל, היו לו גם כמה רגעי אושר בסנדרלנד (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
למרות הכל, היו לו גם כמה רגעי אושר בסנדרלנד(צילום: Gettyimages)

 

ב"דיילי מייל" נכתב בשביעות רצון: "הסוף המריר, הטראומתי והמגעיל של די קאניו. השחקנים חשו בחילה אחרי שהוא אמר שיש להם זבל בראש. הערפל הסמיך נעלם מהים הצפוני והשפיות חזרה למועדון. השיגעון נעלם וכעת מחלקת התה ואנשי האבטחה שוב רשאים להתבדח עם הכדורגלנים".

 

מנג'ר סנדרלנד לשעבר, סטיב ברוס, המאמן כיום את האל סיטי, הסביר בראיון ל-BBC מה עמד לדי קאניו לרועץ: "אתה לא יכול לאמן היום בפרמייר ליג ולהטיל מורא על השחקנים, אלא חייב לדעת איך להתנהג עם אנשים".

 

סטיב ברוס: "אי אפשר להטיל מורא על שחקנים בפרמייר ליג" (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
סטיב ברוס: "אי אפשר להטיל מורא על שחקנים בפרמייר ליג"(צילום: Gettyimages)

 

יו"ר סווינדון לשעבר, ג'רמי ווריי, האיש שחתם עם די

קאניו על חוזהו הראשון כמנג'ר במאי 2011, הסביר: "השחקנים בפרמייר ליג זה לא כמו בליגת המשנה. אצלנו הם נתנו לו כבוד כי הוא שיחק ברמות שהם יכלו רק לחלום עליהן. תמיד הוא היה מתלהב ומלא תשוקה. כל שעה מהיום הוא היה מנצל בכדי לנתח משחקים שראה".

 

ומה באשר לעתידו של האיטלקי? ווריי: "יכול להיות שאנשים יפחדו לקחת סיכון איתו ואי אפשר להאשים אותם".

 

מנג'ר ווסטהאם, סם אלרדייס, סבור שדי קאניו ישקול לשנות גישה: "האיש אומר שהוא לא ישתנה ושנגיד מה שנגיד, אבל כשהוא יקבל את הצעת העבודה הבאה הוא צריך לחשוב אם הדרך שלו היתה טובה בשביל הפרמייר ליג ואם הוא צריך להמשיך לעשות את אותו הדבר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים