שתף קטע נבחר

הרב עובדיה עדיין במצב קשה: "יממה גורלית"

מנהיגה הרוחני של ש"ס מורדם, מונשם ומצוי בסכנת חיים. בבית החולים הדסה עדכנו הבוקר על מצבו: "עבר את הלילה בצורה יציבה, שוקלים להחליף את קוצב הלב". ברקע האשפוז מתנהל קרב ירושה בין בנו לרב עמאר

"יממה גורלית" - כך מגדירים בסביבת הרב עובדיה יוסף את השעות הקרובות, מהקריטיות ב-93 שנות חייו, כשהוא מורדם ומונשם במצב קשה כבר יותר מיממה בבית החולים הדסה עין-כרם בירושלים. היום (ד'), אם מצבו יוסיף להיות יציב ויאפשר זאת, צפויים הרופאים להחליף את קוצב הלב שהושתל שלשום בגופו של הרב - מאמץ נוסף, אולי אחרון, להתגבר על הכשל הרב-מערכתי שממנו הוא סובל.

 

סכנה לחיי מרן - דיווחים אחרונים ב-ynet:

 

בעדכון הרפואי שמסר הבוקר המשנה למנכ"ל בית החולים הדסה, פרופ' יעקב נפרסטק, נמסר כי מצבו של הרב עדיין קשה: "הרב עובדיה עבר את הלילה בצורה יציבה. לא חל שינוי במצבו. הוא מקבל את אותן תרופות ואת אותו הסיוע. בשעות הבוקר ייפגש הצוות המטפל לישיבת הבוקר ונחליט כולנו כיצד להמשיך בטיפול".  

 

בתשובה לשאלה אם בשעות הקרובות ניתן יהיה לעורר את הרב עובדיה, ענה פרופ' נפרסטק: "זו אינה אחת המשימות הדחופות שלנו. זה לא ישפר את מצבו, ולטובתו מבחינת הסבל עדיף לקבל את הטיפולים האלה בזמן הרדמה. כרגע עומד על הפרק המשך ייצוב המערכות ואפשרות לתת לגוף להתאושש. בשעות הבוקר תעלה לדיון גם אפשרות להחליף את קוצב הלב הזמני שניתן לו בקוצב קבוע. מצבו של הרב קשה אבל יציב, סכנת החיים אינה מיידית".  

 

מאז יום שני בשעות אחר הצהריים מאושפז המנהיג החרדי-ספרדי במחלקה לטיפול נמרץ כשהוא מחוסר הכרה. בתחילה נרשם שיפור קל במצבו, וההרדמה אכן השיגה את מטרתה - בלימת ההידרדרות וקריסת המערכות, אך אתמול התהפכה המגמה והמצב החמיר שוב. כעת מטופל הרב בדיאליזה ובתרופות בשל בעיות בתפקוד הכליות ובלחץ הדם, עדיין ללא הטבה של ממש.

 

פרופ' נפרסטק: "המצב עדיין קשה אך יציב" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
פרופ' נפרסטק: "המצב עדיין קשה אך יציב"(צילום: גיל יוחנן)

 

אמש עדכן פרופ' נפרסטק כי חייו של הרב עובדיה יוסף נמצאים בסכנה (אם כי היא אינה מיידית), אך בסביבתו הקרובה של הרב הפגינו לצד הדאגה הגדולה גם אמונה ותקווה כי יצליח להחלים. ואולם, הלילה נשמעים שם לראשונה גם קולות אחרים, אמנם שקטים וזהירים, ולפיהם ייתכן כי מרן נמצא כעת בשעות חייו האחרונות. חבר מועצת חכמי התורה של ש"ס, הרב שלום כהן, התייחס לאפשרות בעצרת תפילה שנערכה אמש בירושלים, ואמר כי במקרה כזה "אין לנו מנהיג, מסכנים אנחנו, נהיה כצאן אשר אין לו רועה".

 

קרב הירושה: הבן מול הרב עמאר

בינתיים מתברר כי סכיני המחנאות בציבור החרדי-ספרדי ובש"ס נשלפות בכל הזדמנות, גם בשעות קריטיות ורגישות שכאלה, בהן "גדול הדור" מתנדנד בין חיים למוות. אתמול זה קרה במאבק פומבי, מוקדם מדי לכל הדעות, על זהות יורשו של הרב יוסף כמנהיג המחנה - כשהמועמדים הם הרב הראשי (והבן) יצחק יוסף או קודמו בתפקיד הרב שלמה עמאר.

 

עד לפני כמה חודשים נחשב עמאר כמועמד הטבעי לכך, אך במערכת הבחירות לרבנות פעל נגד מועמדו של מרן לתפקיד הרב הספרדי והתנתק ממנו. בינתיים נבחר הרב יוסף הבן לתפקיד, לבש את גלימת הראשון לציון וחבש את המגבעת המסורתית, ולמעשה הוכתר כיורש. גם הסולחה שנערכה בערב יום כיפור בין הצדדים לא הצליחה למחוק את הרושם כי הרב עובדיה בעצמו סימן את בנו כממשיך דרכו.

 

ישי. מי יהיה המנהיג הבא של ש"ס? (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
ישי. מי יהיה המנהיג הבא של ש"ס?(צילום: אוהד צויגנברג)

 

אתמול טענו מקורביו של הרב עמאר, לראשונה באופן פומבי, כי מרן ביקש ממנו לחנוך את בנו לכהונה ברבנות הראשית ובבתי הדין, ובכך גילה דעתו כי הרב הראשי היוצא גדול יותר ממחליפו. ההתעסקות בנושא בעיתוי הנוכחי הרתיחה את בני משפחתו ומקורביו של הרב עובדיה יוסף שהכריזו שוב על התנתקות מעמאר, והעבירו לו מסר חד-משמעי כי הוא אינו רצוי לביקור בבית החולים.

 

חטא הסלולר: "לכתוש ולשבור סמארטפונים"

ולמרות מתיחות השיא בין הצדדים, מצבו של מנהיג ש"ס מאחד אותם - לפחות לתפילה. היום הזה, האחרון של חג סוכות, מכונה במסורת היהודית "הושענא רבה", ומקובל כיום דין שבו נחתם באופן סופי גורלו של האדם לשנה הקרובה, כפי שנקבע ביום כיפור. הבוקר יתפללו הן במחנה עמאר והן במחנה יוסף בעיקר על אחד: רבי עובדיה יוסף חיים בן גורג'יה - לרפואה שלמה.

 

רבנים חרדי-ספרדים רואים במשבר בעקבות מצבו של הרב יוסף הזדמנות לעורר את הציבור לתשובה על חטא החזקת הטלפונים החכמים שנאסרו על ידם. בכינוס התפילה אמש אמר הרב שלום כהן: "מסכן בן אדם שעוסק בתורה אם יש לו בכיס כלי טמא שמטמא אותו, מה שחכמים אסרו.... אמרו לך אל תשתמש בזה! כל התורה שלו תלך לעזאזל".

 

ראש ישיבת "פורת יוסף" היוקרתית, הרב משה צדקה, קרא "לכתוש ולשבור" את הסמארטפונים, והוסיף: "המחלות הרוחניות הן שגורמות את המחלות הגשמיות. אלו המכשירים הטמאים, מטמאים. תמיד היה מחנה דתי, חילוני, אבל היום כשזה נכנס גם בבני תורה, משחית". במקביל הכריזו ארגון חרדי על מצבע לניתוץ עשרת אלפים מכשירים ניידים שכאלה – ובכך "לתרום דם וחמצן לחייו של מרן שליט"א".


פורסם לראשונה 25/09/2013 00:02

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
הרב עובדיה יוסף
צילום: גיל יוחנן
מומלצים