שתף קטע נבחר

צילום: אלכס קולומויסקי, AP, AFP, MCT

עיתוני איראן: העולם איתנו, נתניהו מבודד

יום אחרי שרוחאני זכה למחיאות כפיים בעצרת האו"ם ואובמה הודיע כי הוא נותן סיכוי לדיפלומטיה, בטהרן מרגישים חזקים יותר. "המצב הבינלאומי השתנה משמעותית לטובתנו", נכתב בעיתון רפורמיסטי, "עכשיו נתניהו יהיה מבודד וייחשב למחרחר מלחמה"

עיתוני איראן קידמו היום (ד') בברכה את נאומו של נשיא ארה"ב ברק אובמה באו"ם אתמול, שבו הודיע אובמה כי הוא חש צורך אמיתי לבחון את האופציה הדיפלומטית בסוגיית הגרעין, בעקבות ההצהרות הפייסניות שהשמיעו בכירים בטהרן בשבועות האחרונים. התקשורת באיראן בירכה על כך שאובמה הכיר לכאורה ב"טעויות העבר" של וושינגטון, ועל כך שנוצרה אווירה בינלאומית חדשה המיטיבה עם איראן.

 

 

בנאומו אתמול בעצרת האו"ם הדגיש אובמה כי ארה"ב עדיין נכונה להשתמש בכוח כדי להבטיח את האינטרסים שלה, רמז עבה לאופציה

הצבאית נגד איראן אם לא תזנח את תוכנית הגרעין הצבאית שלה, אך הוסיף גם כי יש לבדוק את הנתיב הדיפלומטי על רקע ההתפתחויות המעודדות לכאורה באיראן, כמו למשל בחירתו לנשיא של חסן רוחאני הנחשב בעיני המערב למתון. אובמה הדגיש כי לא די במילים הפייסניות שהשמיע לאחרונה רוחאני כלפי המערב, וכי עליהן להיות מגובות במעשים אמיתיים ושקופים.

 

היומון איראני המתון "דונבה א-איקתיסאד" בירך על "הטון השונה", בעוד העיתון השמרני "ג'ומהורי איסלאמי" חגג את הצהרת אובמה שלפיה "ארה"ב אינה חותרת להחלפת המשטר באיראן". העיתון הרפורמיסטי "שרג" שיבח את הנשיא האמריקני על שפתח "דרך חדשה" ליחסים בין איראן לארה"ב, שאינן מקיימות קשרים דיפלומטיים מאז המהפכה האיסלאמית באיראן ב-1979.

 

 

"אפילו האנשים הפסימיים ביותר בכל הקשור לשיפור ביחסים קיבלו את העובדה שהזמן לשינוי הגיע", נכתב במאמר המערכת של העיתון

"שרג". עוד נכתב שם כי המצב הבינלאומי "השתנה משמעותית לטובת איראן" וכי כעת ראש ממשלת ישראל הוא שיהיה "מבודד" וייחשב ל"מחרחר מלחמה". ב"שרג" כתבו עוד כי התמסרות למשא ומתן עם וושינגטון על רקע תוכנית הגרעין תגיע לשיא בכל הקשור להכרה בזכויותיה של איראן, כשכנראה הכוונה היא לזכותה של טהרן לאנרגיה גרעינית.

 

יומון רפורמיסטי אחר, "איעתימאד", ציטט את סגן שר החוץ האיראני, מהדי מוחתשמי, כאומר "ההודעה של אובמה בטעויות העבר" היא סימן לכך שלשני הצדדים "יש רצון להילחם באי-אמון ביניהם". כמה עיתונים נוספים, בהם העיתון הממלכתי Iran Daily, הדגישו לחיוב את העובדה

שאובמה הזכיר בנאומו את פסק ההלכה שהוציא המנהיג העליון של איראן, אייתוללה עלי חמינאי, נגד פיתוח נשק להשמדה המונית, כולל נשק גרעיני.

 

מנגד, היו גם כלי תקשורת איראניים שהביעו אופטימיות הרבה פחות גדולה. היומון "קיהאן" צייר את אובמה כמי ש"מקשקש נגד איראן", והדגיש כי דבריו שלפיהם הוא מכבד את רצונה של איראן באנרגיה גרעינית למטרות שלום הם "סימן לכוחה של איראן". הפרשן הפוליטי סעיד לילז מתח בדבריו בעיתון "שרג" ביקורת על "אשליית מטה הקסם" שלפיה התקרבות אפשרית לארה"ב תפתור את כל בעיותיה של איראן. "המשא ומתן לא יכול לפתור את בעיותיה הכלכליות והפוליטיות של איראן", כתב, "הפתרון חייב לבוא מבפנים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
נשיא איראן רוחאני, הלילה בעצרת האו"ם
צילום: AP
מומלצים