שתף קטע נבחר

דו"ח: 95% שהאדם גורם להתחממות כדוה"א

הפאנל הבין-ממשלתי לשינוי אקלים (IPCC) קובע כי ישנה ודאות "קיצונית" שהאנושות היא הגורם הדומיננטי להתחממות הגלובלית. ההערכה המעודכנת: הטמפרטורה הממוצעת תעלה ב-0.3 עד 4.8 מעלות צלזיוס עד סוף המאה הנוכחית

ישנה ודאות "קיצונית" של 95 אחוז שהאנושות היא הגורם הדומיננטי להתחממות הגלובלית - כך קובע הדו"ח החמישי של ה-IPCC, הפאנל הבין-ממשלתי לשינוי אקלים, שממצאיו פורסמו הבוקר (יום ו') בשטוקהולם. לפי הדו"ח, הטמפרטורה הממוצעת בעולם תעלה ב-0.3 עד 4.8 מעלות צלזיוס עד שנת 2100 ופני הים יעלו ב-26 עד 82 סנטימטר.

 

עוד כתבות בערוץ כלכלה ירוקה וקיימות

בלי שקיות פלסטיק עוד נבכה על חלב שנשפך / דעה

כמו בכיפור: יום ללא מכוניות ברחבי העולם

מטנזניה לישראל: כך מגדלים פולי קפה. צפו

בזבזתם יותר - לכלכתם יותר: כך תקנו נכון

 

ה-IPCC, שהוקם ב-1988 על-ידי הארגון המטאורולוגי העולמי (WMO) ותוכנית הסביבה של האו"ם (UNEP), הוא

הגוף המייעץ החשוב ביותר בנושא האקלים. הדו"חות שלו נועדו לספק לקובעי המדיניות בעולם את המידע המדעי הנחוץ בנושא שינוי האקלים והאו"ם צפוי להתבסס על הדו"ח החדש במאמציו להגיע להסכם אקלים חדש ב-2015.

 

לפי הדו"ח החדש, ישנה כעת ודאות "קיצונית" בכך שהאנושות היא הגורם הדומיננטי להתחממות הגלובלית מאז שנות ה-50. בדו"ח הקודם, שפורסם ב-2007, נקבע כי "סביר מאוד" (90 אחוז) שהאנושות אחראית לכך ואילו הדו"ח שלפניו קבע ב-2001 כי ישנה ודאות של 66 אחוז.

 

"שינוי האקלים - הוויכוח נגמר" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"שינוי האקלים - הוויכוח נגמר"(צילום: AFP)

פעילי אקלים מחוץ למסיבת העיתונאים בשטוקהולם (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פעילי אקלים מחוץ למסיבת העיתונאים בשטוקהולם(צילום: AFP)

 

ההבדלים העיקריים מהדו"ח הקודם הם תחזית מתונה יותר לעליית הטמפרטורות (מ-1.1 עד 6.4 מעלות צלזיוס ב-2007 ל-0.3 עד 4.8 ב-2013) ותחזית קיצונית יותר בכל הנוגע לעליית פני הים (מ-18 עד 59 סנטימטרים ב-2007 ל-26 עד 82 סנטימטר ב-2013).

 

האטה של 15 שנה 

הדו"ח נוגע גם בנקודה הרגישה ביותר, ששימשה נשק בידי מכחישי שינוי האקלים - העובדה שמאז 1998 חלה האטה בקצב ההתחממות. לפי הדו"ח, תקופה של 15 שנים היא קצרה מדי בשביל שתשקף שינוי מגמה.

 

החשש: גלי חום, הצפות, בצורות (צילום: AFP) (צילום: AFP)
החשש: גלי חום, הצפות, בצורות(צילום: AFP)

 

"ההערכה שלנו כי היא האטמוספירה והאוקיינוס התחממו, כמות השלג והקרח הצטמצמה, גובה

פני הים עלה וריכוז גזי החממה עלה", אמר אחד ממחברי הדו"ח. המסמך מזהיר מפני ההשלכות של המשך ההתחממות: גלי חום, הצפות, בצורות ועליית גובה פני הים. כמו כן, רמת החומציות של האוקיינוסים תעלה ותסכן את השרשרת הביולוגית.

 

הדו"ח המלא, שמתפרש על פני 2,000 עמודים, יתפרסם במלואו רק ביום שני, אבל תקציר שכולל את הממצאים העיקריים ומיועד לקובעי המדיניות פורסם כבר היום. הוא כולל מעט מאוד הפתעות, מכיוון שהממצאים העיקריים והחשובים הודלפו לתקשורת בשבועות האחרונים. בהכנת הדו"ח השתתפו מאות מדענים.

 

מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, מיהר להגיב לדו"ח ואמר כי "שינוי האקלים הוא אמיתי. הוא קורה עכשיו. בני האדם אחראים לשינוי הזה ורק פעולה של בני אדם יכולה להציל את העולם מההשלכות הכי גרועות שלו". קרי הוסיף כי מדובר בדו"ח מדעי ולא פוליטי והבטיח כי ארה"ב "מחויבת להוביל" בנושא האקלים.

 

השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, מסר כי "הדו"ח מחזק את הממצאים והניתוחים שבידנו בנוגע לשינויי אקלים קיצוניים הצפויים להשפיע על כולנו בעתיד. הסכנות הטמונות בשינוי האקלים כוללות עליית מפלס המים, הצפות וגלי חום. עלינו להיערך לכך ואנשי המשרד להגנת הסביבה בראשותי בונים בימים אלה תוכנית הכוללת את הרשויות המקומיות בהתאם לתוואי השטח בכל רשות כאשר הדגש הוא על היערכות בעיקר לאורך חופי הים והנחלים. בנוסף, הד"ח שפורסם היום מוכיח עד כמה הכרחית התוכנית למניעת פליטות גזי חממה שקוצצה באופן חסר אחריות על ידי האוצר במסגרת קיצוצי תקציב המדינה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
מסיבת העיתונאים בשבדיה
צילום: EPA
צילום: shutterstock
כדור הארץ מתחמם בגללנו
צילום: shutterstock
מומלצים