שתף קטע נבחר

אושר ההסכם לפירוק הנשק הכימי בסוריה

מועצת הביטחון אישרה פה אחד את ההצעה שגובשה על בסיס הפשרה הרוסית-אמריקנית בעניין התקיפה בסוריה. ג'ון קרי וסרגיי לברוב הבהירו שאי עמידה בהסכם יגרור ענישה, אף על פי שההסכם דורש דיון במועצה קודם לכן

מועצת הביטחון של האו"ם אישרה הלילה (שבת) את הצעת ההחלטה בנושא פירוק סוריה מנשק כימי, על בסיס ההסכם שהגיעו אליו ארצות הברית ורוסיה. בתום מגעים דיפלומטים מאומצים בשבועות האחרונים אישרו כל 15 המדינות החברות במועצת הביטחון את ההחלטה שאינה קובעת צעדי ענישה אוטומטיים אם אסד יפר את ההסכם.

 

לקריאת נוסח ההחלטה הביצועית לפירוק הנשק הכימי בסוריה - לחצו כאן

 

עוד בנושא עצרת האו"ם:

לברוב על סוריה: "זו ההזדמנות לפתרון"

מפגש היסטורי: קרי והאיראני, כיסא ליד כיסא

רוחאני ענה לאובמה באו"ם: השלום בהישג יד

הסכם פירוק הנשק הכימי (צילום: AP) (צילום: AP)
הסכם פירוק הנשק הכימי(צילום: AP)

ההחלטה כוללת לוח זמנים מפורט ליישום התוכנית להשמדת הנשק הכימי. בין היתר נכתב בהסכם כי כל האמצעים לייצור הנשק הכימי יושמדו לא יאוחר מ-1 בנובמבר השנה וכי כל מאגרי הנשק הכימי והציוד לתפעולו יושמדו במחצית הראשונה של שנת 2014. במקרה שהסורים לא יצייתו להחלטה, מועצת הביטחון תדון באפשרות לנקוט צעדי ענישה נגד משטר אסד. עם זאת, מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי הבהיר שאם סוריה תתחמק מההסכם, ארצו שומרת לעצמה את הזכות לפעול צבאית נגד סוריה, גם ללא אישור מועצת הביטחון.

 

"אי ציות להחלטה יגרור ענישה"

זו הפעם הראשונה מאז פרוץ מלחמת האזרחים בסוריה לפני שנתיים וחצי שחברות מועצת הביטחון מסכימות על נוסח החלטה משותף בנושא. עד היום רוסיה בלמה כל החלטה במועצת הביטחון נגד המשטר הסורי ופריצת הדרך הושגה רק לאחר איומי התקיפה של ארה"ב על רקע המתקפה הכימית בפרברי דמשק ב-21 באוגוסט.

 

מוסקבה רואה בהחלטה ניצחון מכיוון שהצליחה למנוע את הכללת פרק 7 באמנת האו"ם בנוסח ההחלטה, דבר המונע אפשרות להתערבות צבאית בסוריה במקרה של הפרת ההסכם. מנגד, גם האמריקנים יוכלו לראות בהחלטת מועצת הביטחון לפירוק הנשק הכימי בסוריה ניצחון, אם הוא אכן ימומש ואחד ממאגרי הנשק הכימיים הגדולים בעולם יפורק.

 

פקחי האו"ם בסוריה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
פקחי האו"ם בסוריה(צילום: EPA)
 

מזכ"ל האו"ם באן קי מון הודה ש"ההחלטה היא שאפתנית, אבל ניתנת לביצוע. סוריה חייבת לסייע במשימה בלא כל דיחוי. שיתוף פעולה של כוחות האופוזיציה גם הוא יהיה חשוב. התהליך הזה מחייב מעורבות של הקהילה הבינלאומית". באן הצהיר כי היעד של האו"ם הוא לכנס בז'נבה בחודש נובמבר ועידה בינלאומית במטרה לדון בהשגת פתרון פוליטי "לכינון מדינה דמוקרטית" בסוריה.

 

שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, דחה את יציאתו מניו יורק כדי להשתתף בישיבה. לברוב אמר ש"אנחנו מאמינים שמומחי האו"ם יפעלו בדרך מקצועית. אנחנו מאמינים שדמשק תשתף אתם פעולה. להבטיח שכל הנשק הכימי יועבר לאו"ם ול-OPCW בצורה מהירה ויעילה, כולל הבטחת שלומם של הצוותים". הוא אמר שרוסיה תשתתף בצוות הבינלאומי וציין ש"חשוב שחומרים כימיים לא יפלו לידי האופוזיציה. השכנות של סוריה צריכות לדווח על כל חומר כימי שנופל לידי טרוריסטים".

 

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי אמר שפעולה צבאית אמריקנית הייתה פוגעת ביכולת הכימית של אסד "אבל ההחלטה הלילה תגרום לחיסול כל הנשק הכימי". קרי הצהיר ש"מטרתנו היא לגרום לאסד להיות מואשם פומבית", ברצח תוך שימוש בנשק כימי. לדבריו "ההחלטה ברורה, מי שאחראים למעשה יצטרכו לעמוד לדין". קרי ציין ש"זוהי החלטה מחייבת, ראשונה מאז פרוץ מלחמת האזרחים. סוריה אינה יכולה לבחור את הפקחים. היא חייבת לאפשר להם להיכנס לכל מקום. אם המשטר לא יפעל יהיו לכך תוצאות. במקרה של אי ציות המועצה תגרום להענשתו".

 

"ניצחון פוטנציאלי גדול לקהילה הבינלאומית"

הנשיא האמריקני ברק אובמה התייחס כבר אתמול להצבעה המתוכננת והדגיש: "זוהי החלטה מחייבת וניתנת לאכיפה, וסוריה תישא בתוצאות אם לא תעמוד בה". לקראת השעה 2:00 הודיע השגריר הבריטי באו"ם, מארק ליאל גרנט, כי הארגון למניעת הפצה של נשק כימי אישר את ההסכם לפירוק מאגר הנשק הכימי של סוריה. "הארגון אימץ את ההסכם פה אחד, כעת מועצת הביטחון יכולה להצביע", כתב השגריר הבריטי בהודעת טוויטר. מוקדם יותר דווח כי חלו עיכובים בהצבעה במטה הארגון שבהאג, מה שהיה עלול להוביל לעיכובים בהצבעת מועצת הביטחון.

  

הנשיא, שדיבר בפתח פגישה בבית הלבן עם ראש ממשלת הודו סינג, בירך על המהלך ואמר כי "זהו ניצחון פוטנציאלי גדול לקהילה הבינלאומית. זהו דבר שאנחנו רצינו הרבה זמן". הוא ציין כי ארצות הברית מלאת תקווה לגבי היישום של החלטת האו"ם, אך הודה כי הדבר יהיה כרוך בעבודה רבה.

אובמה נואם באו"ם (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אובמה נואם באו"ם(צילום: רויטרס)

 

"אני חושב שבצדק אנשים היו מודאגים לגבי אם סוריה תעמוד בהתחייבויותיה", אמר אובמה, "ואני סבור שיש חששות לגיטימיים לגבי היכולת הטכנית להגיע לכל מאגרי הנשק הכימי כשבאזור עדיין מתחוללת לחימה". יחד עם זאת, הוא הדגיש כי חרף הבעייתיות, "עדיין מדובר בצעד חיובי ומשמעותי".

 

אובמה גם הציג את ההסכמה האמריקנית-רוסית כניצחון שלו, בזכות האיום בתקיפה בסוריה שהביא את רוסיה לשולחן. "אני בספק אם היינו מגיעים לרגע הזה בלי איום אמין בפעולה אמריקנית בעקבות הטרגדיה של ה-21 באוגוסט, אז נשק כימי הרג יותר מאלף איש", הדגיש אובמה, אבל ציין כי העדיף פתרון דיפלומטי לפירוק סוריה מהנשק הכימי.

 

הנשיא האמריקני הדגיש כי בנוסף להחלטה על סילוק אמצעי הלוחמה הלא-קונבנציונליים, החלטת מועצת הביטחון תתמוך גם בניסיונות להביא לפתרון פוליטי של מלחמת האזרחים בסוריה במסגרת ועידת ז'נבה. לדברי אובמה, המהלך הנוכחי טומן בחובו "פוטנציאל להתקדמות אמיתית" בסוריה, מעבר לנושא הכימי.

 

מצדו, אמר שר החוץ הסורי וליד אל-מועלם כי ארצו נחושה לקדם את השמדת הארסנל הכימי שלה. בריאיון לרשת אל-ג'זירה הביע אל-מועלם תקווה כי מועצת הביטחון של האו"ם תסלול את הדרך לעבר הסכם שיביא את הצדדים בסוריה לשולחן הדיונים.

 

שר החוץ הסורי אל-מועלם עם עמיתו הרוסי לברוב (צילום: AFP) (צילום: AFP)
שר החוץ הסורי אל-מועלם עם עמיתו הרוסי לברוב(צילום: AFP)

 

ההחלטה הראשונה בנושא סוריה זה שנתיים וחצי

הפשרה הזו, שהיא ההחלטה הבינלאומית הראשונה מאז פרצה מלחמת האזרחים בסוריה, התאפשרה בעקבות פגישה בארבע עיניים שנערכה שלשום בין מזכיר המדינה ג'ון קרי לשר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, שבה הוחלט כי ההצעה לא תכלול סעיף שיתיר שימוש בכוח נגד סוריה.

 

רוסיה התנגדה לסעיף אוטומטי של ענישה אם סוריה לא תציית להחלטה, ועמדה על כך שבמקרה של אי ציות יוחזר נושא הענישה להחלטה נוספת של המועצה. קרי אישר שלשום בראיון לרשת CBS שאכן ארה"ב ויתרה על הסעיף של פעילות צבאית אוטומטית כדי למנוע וטו רוסי, אבל הבהיר שארה"ב שומרת לעצמה את הזכות לפעול צבאית בסוריה, אם משטר אסד לא יממש את ההתחייבויות שלו לוותר על הנשק הכימי.

 

"אנחנו לא מסירים את איום התקיפה מהשולחן אבל הוא לא חלק מההחלטה", אישר קרי. הוא העריך שאם ארה"ב תחליט לתקוף בסוריה במקרה של נסיגת אסד מההסכם, הממשל האמריקני יהנה מתמיכה של הקונגרס ושל הקהילה הבינלאומית לתקיפה.

 

משחתת אמריקנית משגרת טיל טומהוק (צילום: EPA) (צילום: EPA)
משחתת אמריקנית משגרת טיל טומהוק(צילום: EPA)

 

בעקבות החלטת מועצת הביטחון, תוצג מפת דרכים לחיסול הנשק הכימי בידי הארגון לאיסור

של נשק כימי OPCW, שיהיה אחראי להשמדת מאגרי הנשק הכימי בסוריה. הארגון, שבסיסו בהאג, הביע אופטימיות לגבי יכולתו לכנס במהירות את המדינות החברות בארגון ולאשר תוכנית לחיסול הנשק הכימי.

 

במקביל, מומחים אמריקנים ורוסים הצהירו כי ניתן לנטרל במהירות את מרבית מאגרי גז העצבים שברשות הסורים, ולצמצם את הסיכון שסוריה תוכל להסתיר חומרים רעילים או שגורמי טרור ישימו עליהם יד. העיתון "וושינגטון פוסט" דיווח כי להערכתם, ניתן להשמיד את כל הארסנל הכימי של סוריה בתוך תשעה חודשים, אם סוריה תעמוד בהתחייבותה להעביר את השליטה על הנשק הכימי לפקחים בינלאומיים.

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 27/09/2013 21:55

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אובמה. "ניצחון גדול פוטנציאלי"
צילום: רויטרס
מומלצים