שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  יוצרי מחול עצמאיים מרימים מסך

  פרויקט הרמת מסך יציג השנה שמונה יצירות מחול חדשות שעוסקות בשאלות של מגדר, נפש ודיאלוג עם מעשה היצירה עצמו

  על אף הצמיחה האדירה והבלתי פוסקת בתחום המחול בישראל, חממות היצירה העומדות לרשותם של יוצרים עצמאיים ספורות. ברשימה המצומצמת, פרויקט "הרמת מסך" - שיציג בנובמבר הקרוב במרכז סוזן דלל בתל אביב ובתיאטרון ירושלים שמונה יצירות חדשות בבכורה - הוא יחיד מסוגו.

  ארדוס. אמנות שמייצרת אמנות (צילום: דניאל קמינסקי) (צילום: דניאל קמינסקי)
  ארדוס. אמנות שמייצרת אמנות(צילום: דניאל קמינסקי)
   

  הפרויקט, שמתקיים מזה 24 שנים ופועל כעשור תחת מטריית ההפקה של פסטיבל ישראל, מעניק לכל אחד מהיוצרים תקציב שמשמש כרשת ביטחון כלכלית ליצירת עבודות קצרות של עד 20 דקות. היקף התמיכה נאמד השנה בסכום שנע בין 45-65 אלף שקלים לכל יצירה. בנוסף לתמיכה ישירה בהפקות נשענים היוצרים על מערך לוגיסטי של רשת תפעול, שיווק, פרסום, יחסי ציבור וכמו כן נהנים מ-70% מהיקף ההכנסות המתקבלות ממכירת הכרטיסים.

  רובין. מבנים ותבניות משפחתיות (צילום: גדי דגון) (צילום: גדי דגון)
  רובין. מבנים ותבניות משפחתיות(צילום: גדי דגון)

  את היוצרים שנבחרו להשתתף בפרויקט, מלווים השנה כאוצרים ומנהלים אמנותיים, הכוריאוגרפים רונית זיו ויורם כרמי. תהליך בחירת היוצרים היה לדברי השניים שונה מבעבר כשכל יוצר בחר את האוצר עמו יעבוד. השנה יוצגו במסגרת "הרמת מסך" שלושה מסכים שונים שייפתחו בערב תמטי, שמתבונן בנשיות, גבריות והיפוך מגדרי, שאצרו במשותף זיו וכרמי. בערב העבודות השני יוצגו יצירות של הכוריאוגרפים מיכאל גטמן, עידן שרעבי ונדר רוסנו. את הערב, שעוסק בשאלות אקזיסטנציאליסטיות ובמרכזו התבוננות פנימה במעשה היצירה, בגבולות ומגבלות שמניעים כוח יצירתי, אצר יורם כרמי. בערב העבודות שינעל את הפרויקט יוצגו יצירות של הכוריאוגרפים אודליה קופרברג, אפרת רובין וגיל קרלוס. את הערב אצרה רונית זיו.

   

  על מנת לאפשר ליצירות חיי מדף ארוכים יותר מתקיימת מזה שנים שותפות פורייה בין "הרמת מסך", שיזם מדור מחול במנהל תרבות לבין פרויקט "חשיפה בינלאומית", יוזמה של מרכז סוזן דלל. אירועי החשיפה הבינלאומית שנערכים בדצמבר מושכים מדי שנה עשרות נציגים של קהיליית המחול הבינלאומית שמגיעים לצפייה ביצירות מחול חדשות. במהלך האירוע ייחשפו גם השנה עבודות נבחרות מתוך "הרמת מסך".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: תמי וייס
  שרעבי. גבולות ומגבלות שמניעות כוח יצירתי
  צילום: תמי וייס
  לאתר ההטבות
  מומלצים