שתף קטע נבחר

מותר לבעל לקיים יחסים עם רווקה בהסכמת אשתו?

הם נשואים שנים רבות, ומתחשק להם לגוון את חיי הנישואין. בחורה רווקה מסכימה להיפגש עם הבעל לקשר מיני חד-פעמי - בלי מחויבות רגשית, ובהסכמת האישה. האם ההלכה מתירה מפגש כזה?

שאלה:

 

מדובר במקרה של זוג שנשוי הרבה שנים, חיים באושר ואוהבים האחד את השנייה, והחליטו לגוון במעט את חיי הנישואים. האישה איפשרה לבעל להיפגש עם בחורה רווקה, שהיה לה קשר רומנטי בעבר עם הבעל כשעוד היה רווק. מדובר בפגישה חד-פעמית למטרת יחסי מין בלבד, בידיעת כל הצדדים, וזה היה התנאי של הרווקה לפגישה.

 

הייתי שמחה לדעת מבחינה הלכתית: מה דינה של אותה רווקה, במקרה זה, כשהיא נפגשה עם הבחור הנשוי (בהסכמת ובידיעת אישתו), כשהוחלט מראש שהפגישה היא למטרת אקט מיני בלבד, מבלי כל התפתחות מעבר לזה? יש לציין שמעבר לפגישה אין שום קשר ביניהם - לא טלפוני ולא קשר של פגישות (ליאת).

 

תשובה:

 

ליאת שלום,

 

שאלתך נוגעת לבעיה עקרונית וחשובה בימינו – מהות היחסים בין איש ואשתו מצד אחד, ומהות יחסי האישות בחברה המודרנית מצד שני. מהתאור שאת מעלה, נראה כי יחסי האישות מהווים דרך להנאה גופנית, וניתן לקיימם עם כל אחד, ובלבד שאם אחד מהצדדים הוא נשוי – יוסכם הדבר על הצד השני.

 

היהדות אינה סבורה כך! איש ואישה נשואים מהווים יחידה אחת, כפי שהתורה מציינת כבר בזמן בריאת האדם, שעליה קראנו בפרשת השבוע: "עַל כֵּן יַעֲזָב אִישׁ אֶת אָבִיו וְאֶת אִמּוֹ וְדָבַק בְּאִשְׁתּוֹ וְהָיוּ לְבָשָׂר אֶחָד" (בראשית פרק ב', כ"ד). אחדות של דבקות זו, היא המפתח לחיי המשפחה.

 

יש דבר כזה: פגיעה בהסכמה

יחסי אישות הם חלק מהקירבה האינטימית היוצרת משפחה, מקשרת בין הלבבות ומביאה חיים לעולם. קשר זה שהוא רב עוצמה, בנוי גם מהנאה וסיפוק גופני, ומהווה תשתית לחיי נישואין, וכהשלמה לקשרים החומריים והרוחניים שבין בני הזוג. לכן, בגלל עוצמתם של יחסים אלה – הם מיועדים רק לבניית הקשר המשפחתי, ואין "לבזבזם" על הנאה גופנית גרידא.

 

מעבר לשאלה ההלכתית, של קיום יחסי אישות שלא במסגרת הנישואין (שהוא דבר אסור, ויש בו עוד מספר

שאלות הלכתיות חמורות) – יש ביחסים של הגבר עם הרווקה משום פגיעה ופגימה בקשר שבין הזוג הנשוי, גם אם שניהם מסכימים למעשה.

 

לכן, הדבר אסור, גם משום שיש איסור עצמי בעצם קיום יחסי אישות שלא במסגרת הנישואין, וגם משום הפגיעה במרקם המשפחתי, אף אם בני הזוג אינם מודעים לכך. בשולי הדברים אוסיף, כי חבל מאד שיחסי אישות, שנועדו לחזק ולהגביר את הקשר הזוגי, הפכו אצל רבים לאפשרות של הנאה גרידא כל טוב (משיב: הרב שמואל שפירא).

 

 • לבירורים ושאלות אפשר לפנות למענה הטלפוני של צהר בענייני בהלכה. ימים א'-ה', בין השעות 19:00-23:00, בטלפון 1-800-200-377.

 

 • עוד בחדשו"ת: מותר לערוך פידיון הבן, כדי להסתיר הפלה שעברתי?
 •  

  לפנייה לכתב/ת
  צילום: shutterstock
  שעמום זאת סיבה טובה?
  צילום: shutterstock
  מומלצים