שתף קטע נבחר

לפיד בהונגריה: זכרו את שעשיתם בשואה

על רקע האנטישמיות הגואה בהונגריה אירח הפרלמנט בבודפשט ועידה נגד שנאת היהודים. סגן רה"מ ההונגרי: "נילחם בזה עם כל הכלים". שר האוצר הישראלי שאביו שרד את השואה בהונגריה נאם: "יש כתם על הבית הזה. האנטישמיות כאן הרימה את ראשה"

הונגריה תשתמש בכל האמצעים הפוליטיים והמשפטיים העומדים לרשותה כדי למגר את עלייתה מחדש של האנטישמיות במדינה. כך אמר היום (ג') סגן ראש הממשלה ההונגרי, באחת ההצהרות הנחרצות ביותר שהשמיעה עד כה ממשלת הונגריה הנוכחית בנוגע לאנטישמיות הגואה במדינה.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

"איננו יכולים לאפשר, במיוחד תוך הכרה באחריות שלנו, לאנטישמיות להתגבר בהונגריה", אמר טיבור נברשיץ' שהשתתף בוועידה בנוגע לאנטישמיות באירופה שנערכה בבניין הפרלמנט בבודפשט. "נמגר בדרכים משפטיות ונפעל גם בדרכים פוליטיות לכך שהונגריה תישאר רפובליקה של אנשים טובים".

 

סגן רה"מ ההונגרי, טיבור נברשיץ', בוועידה בפרלמנט (צילום: AFP) (צילום: AFP)
סגן רה"מ ההונגרי, טיבור נברשיץ', בוועידה בפרלמנט(צילום: AFP)

בהונגריה עדיין חיה אחת הקהילות היהודית הגדולות והעתיקות באירופה, ורוב יהודיה מתגוררים בבירה בודפשט למרות הצטמצמותה המשמעותית בעקבות רציחתם של 500-600 אלף יהודי הונגריה במלחמת העולם השנייה. בשנים האחרונות ידעה התרבות היהודית ימי פריחה בהונגריה, אולם במקביל לה מתמודדת הונגריה גם עם עלייה באנטישמיות. מפלגת "ג'וביק" הימנית-קיצונית השמיצה לא פעם את היהודים ואת מדינת ישראל בנאומים בפרלמנט, שם היא מחזיקה ב-43 מ-386 המושבים.

 

גם אירועים אנטישמיים רבים נרשמו בהונגריה לאחרונה. במקרה האחרון, ב-17 בספטמבר, סבונים הוצמדו לגדר של בית הכנסת המרכזי בסגד, העיר השלישית בגודלה בהונגריה, רמז לטענות שהנאצים עשו סבון מקורבנות שנרצחו במחנות ההשמדה בשואה. מוקדם יותר השנה ביקש הקונגרס היהודי העולמי מהונגריה לעשות יותר כדי להילחם בשנאה. ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן גינה נחרצות את האנטישמיות בישיבת הקונגרס ובראיון לעיתון אמר כי מפלגת "ג'וביק" היא סכנה של ממשל לדמוקרטיה. באוגוסט אשתקד, בעת משחק נבחרת ישראל בכדורגל בהונגריה, השמיעו אוהדים הונגרים קריאות כמו "יהודים מלוכלכים" ו"בוכנוולד".

 

שר האוצר יאיר לפיד אמר היום בוועידה כי ההונגרים חולקים את האחריות למותם של יהודי הונגריה בחודשים האחרונים של מלחמת העולם השנייה, וכי הפוליטיקאים של היום חייבים להבטיח שטרגדיות כאלו לא יתחוללו שוב. הוא סיפר את סיפורו של אביו טומי לפיד, שחמק בקושי מציפורני הנאצים ומהגורל של אלפי יהודים שנלקחו לגדות הדנובה ונורו למוות בפומבי בחורף 1945, כשהכוחות הרוסיים התקרבו לעירם.

 

לפיד סיפר בפרלמנט על אביו טומי. "השנאה אינה נעלמת" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
לפיד סיפר בפרלמנט על אביו טומי. "השנאה אינה נעלמת"(צילום: AFP)

 

"​אני אורח בבית הזה", אמר היום לפיד בפרלמנט ההונגרי, "ואורחים אינם אמורים להביך את מארחיהם, אבל אנחנו נחטיא את כל הרעיון שמאחורי האירוע הזה אם נתכחש לעובדה שרצח-עם בהיקף כזה לא יכול היה להתרחש ללא עזרתם האקטיבית של עשרות אלפי הונגרים, וללא שתיקתם של מיליוני הונגרים אחרים. "​יש כתם על כבודו של הבית הזה. במשך שנים ארוכות כולנו ניסינו להתעלם מן הכתם הזה, אבל ההיסטוריה לימדה אותנו שהתעלמות לעולם אינה המדיניות הנכונה. האנטישמיות שוב הרימה בהונגריה את ראשה המכוער, ואנחנו יודעים היום שאסור לנו לבטל את הגזענות, אסור לזלזל בה, אסור לתת לה לצמוח. השנאה אינה נעלמת. היא עובדת חיים נוראה שעלינו להיאבק בה בכל שעה ובכל יום".

 

נברשיץ' אמר כי ממשלת הונגריה שינתה את החוק כך שניתן יהיה להגיש תביעות ייצוגיות נגד מקרים מסוימים של נאומי שנאה והידקה את

החוקים בפרלמנט אחרי שציר מטעם מפלגת "ג'וביק" קרא בשנה שעברה להכין רשימה של יהודים מקרב חברי הפרלמנט כדי להעריך את מידת נאמנותם.

 

"אנחנו יודעים שהונגרים היו אחראים לשואה", אמר נברשיץ', "הונגרים היו מבצעים וקורבנות. הונגרים ירו ומתו. זו אחריות עצומה שעלינו להתמודד איתה במזרח אירופה. למדנו מהעבר. אנחנו יודעים מה קרה ולא נאפשר לזה לקרות שוב. הדמוקרטיה הזו תגן על עצמה נגד כל אחד שרוצה להסית לשנאה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
לפיד בבודפשט, היום. "אלפי הונגרים סייעו לרצח, מיליונים שתקו"
צילום: AFP
מומלצים