שתף קטע נבחר

צפו: גור פילים חדש נולד בספארי בר"ג

רק לפני חודשיים המליטה לה-בל הפילה האסיאתית גורה קטנה בספארי ברמת גן. כעת הגיע התור של אמה, לה פטיט להביא צאצא שלישי לעולם. לפני 22 חודשים תיעדו בספארי את הזכר השליט מותק מזדווג עם לה-פטיט לעיני הקהל והבוקר היא המליטה גור חדש, ככל הנראה נקבה. בטבע מצויים כיום הפילים באסיה בסכנת הכחדה עקב ציד וסחר במוצרי שנהב

במשך 22 חודשים חיכו בספארי ברמת-גן להמלטה של הפילה לה-פטיט, בת ה-27. במהלך חג חנוכה לפני כשנתיים נשמעו קולות רמים ברחבי הספארי. מבקרים שצפו במתרחש היו עדים למחול חיזור במשקל כבד בחצר בה חיים הפילים האסיאתיים.

 

נדיר וקטן: כך נולד גור טיגריס סומטרי בבריטניה

 

מותק, הזכר השליט בן 53, חיזר במרץ אחרי לה-פטיט. היא נענתה לחיזוריו והם והזדווגו בקולניות לעיני המבקרים הרבים. האירוע שתועד על ידי אנשי הספארי סייע להם גם לחשב את מועד ההמלטה המשוער של לה-פטיט והבוקר המתינה להם הפתעה קטנה עם חדק.

 

 

שגית הורוביץ, דוברת הספארי בר"ג מספרת כי המטפלים שהגיעו הבוקר אל תאי הלינה של הפילים, הבחינו בגור החדש. למרות שמינו עדיין אינו ידוע, הם מעריכים כי מדובר בנקבה.

 

בספארי עדיין לא נרגעו מההמלטה האחרונה שאירעה בתחילת אוגוסט השנה. לה-בל, בתה של לה פטיט המליטה את בתה הבכורה, לטאנגי

 

"כולנו כאן מתרגשים כי רק לפני חודשיים חגגנו המלטה של גורה חדשה", היא אומרת ל-ynet. "כרגע האב מותק מופרד מהאם והגורה, אך כבר הבחין בהן בשעות הלילה. כל המשפחה נרתמת כדי לסייע וזה מראה נהדר לראות בחצר את שני הפילים הקטנים"".

 
 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)
 (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)
 

חבר חדש במשפחה

משך תקופת ההריון בקרב הנקבות האסיאתיות הוא כ-17 עד 22 חודשים. לעיתים הריונות שבהם הנקבות נושאות זכרים עשויים להתארך בעוד כחודש.

 

לדברי הורוביץ, לה פטיט מצליחה להניק בהצלחה את הגור. לפני כחודשיים אף סייעה בהנקה של הגורה החדשה של בתה לאחר שהבחינה כי האם הצעירה מתקשה להתמודד במלאכת ההנקה. הפעם היא זכתה גם לסיוע ונראה כי הפילון החדש מצליח להשתלב היטב במשפחה החדשה.

 

למרות שזו ההמלטה השלישית של לה-פטיט, אחת ההמלטות שלה הסתיימה בטרגדיה, לאחר שהיא הרגה את הגור מספר דקות לאחר ההמלטה.

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)
 (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)
 
 

מצויים בטבע בסכנת הכחדה

כיום בספארי לוקחים חלק בתוכנית רבייה אירופאית של הפילים האסיאתיים המצויים בסכנת הכחדה בטבע.
 
בעולם מצבם של הפילים האסיאתיים נמצא בכי רע בטבע. כיום האוכלוסיה מוערכת בכ-45 עד 51 אלף פילים בלבד. כ-30 אלף מהם חיים בהודו וכ-10,000 חיים בשבי ברחבי אסיה.

 

תופעת סחר בלתי חוקי במוצרי שנהב מאיים על מעט הפילים האסיאתיים שנותרו בטבע. ככל שמחירי השנהב גבוהים יותר בשוק השחור, כך חזק יותר התמריץ של סוחרים לשלם עבור ציד פילים ואף שימוש בהם למטרות חקלאות ותיירות.

 

בימים הקרובים לאחר שיתברר אם אכן מדובר בגורה או גור, יחליטו בספארי גם לגבי שם ליונק הקטן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים