שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פרינג': פרס מפעל חיים לשחקנית חנה ריבר

  פרס "קיפוד הזהב" מטעם תיאטרוני הפרינג' בישראל יוענק לריבר, מוותיקות הבמה העברית, על תרומתה. "כשרונה הוא דוגמא לדורות של יוצרים צעירים"

  חנה ריבר, משחקניות התיאטרון הוותיקות על הבמה העברית, היא כלת פרס "קיפוד הזהב" לשנת 2013. הפרס מטעם תיאטרוני הפרינג' בישראל, יוענק לשחקנית בטקס המסכם את שנת הפעילות החולפת בתחום, שייערך ביום ו', 25 באוקטובר, במשכן תיאטרון קרוב בתל אביב.

   

  חבר השופטים בו שימשו אמיר אוריין, שפרה מילשטיין ודניאלה מיכאלי, כתב בנימוקיו למתן הפרס: "חנה ריבר מגלה נחישות והתמדה בהמשך חיי יצירה במשחק ובמחול. היא ידועה ברצינותה המקצועית, באכפתיות, בכוח חיות בלתי נלאה, בהתלהבות שמונעת על ידי אנרגיה מתפרצת, בהומור אישי ובימתי, בדחף הרפתקני לגלות יעדי יצירה חדשים ובמוכנות חסרת פשרות לחשיפה אישית ככל שהיצירה דורשת. תכונותיה אלו והכישרון המובהק שלה, היוו דוגמא לדורות של יוצרים צעירים, עימם היא יוצרת קשר מעולה ובלתי אמצעי".

   

  ריבר בת ה-86 החלה את דרכה כשחקנית בתיאטרון הממשלתי של בוקרשט והיתה בין מקימי תיאטרון היידיש הרפרטוארי בעיר. בישראל שיחקה ברובם המכריע של התיאטרונים ובכלל זה התיאטרון הלאומי הבימה, תיאטרון בית ליסין, תיאטרון היידישפיל וכן התיאטרונים העירוניים בחיפה ובבאר שבע והתיאטרון לילדים ולנוער שהיתה שותפה בהקמתם.

   

  מזה כשבעה עשורים שהיא על הבמה ואל התיאטרון החוץ ממסדי בישראל חברה כבר בימי ראשיתו בתחילת שנות השמונים. תפקידה הבולט הראשון בפרינג', עוד לפני שהוגדר ככזה, היה בהצגה "האם" - מחזה בשלוש מערכות מאת הסופר הצ'כי, קארל צ'אפק.

   

  ברשימת ההצגות הבולטות בהן השתתפה היתה גם "חנוק אותי אהובי", הפקה בהשתתפות ג'יטה לוקה ויוסי סגל, שעלתה בראשית שנות התשעים על במת תיאטרון הסימטה. כיום היא משחקת על אותה הבמה בהצגה "אינגעלע", מחזה מקורי מאת ליאור זלמנסון. לצד שלל תפקידיה בתיאטרון השתתפה גם בסדרות טלוויזיה שהבולטת בהן, "מישל עזרא ובניו" ובסרטים בהם "סולומוניקו", "בדרך לחתולים" וכן "ביקור חולים".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דפנה טלמון
  ריבר. מימי ראשית הפרינג'
  צילום: דפנה טלמון
  לאתר ההטבות
  מומלצים