שתף קטע נבחר

גם לאחר מות החרדית-לשעבר: החסידים המשיכו לנקום

דבורה טמבור, חסידת סקווער שהתפקרה לאחר שעברה התעללות מינית, נמצאה מתה. מקורביה מספרים על אם שהתגעגעה לילדיה שנותקו ממנה בהוראת החסידות, ונקברה בהלוויה חשאית הרחק מהעיירה החסידית ניו-סקוור שבארה"ב, הרחק מביתה שבניו-ג'רזי - ומבלי שחבריה ובן-זוגה הורשו להשתתף

מותה של דבורה (דֶבּ) טמבור, אם לשניים, שהשתייכה בעבר לקהילת חסידי סקווער – עומד במרכזה של שערורייה המעסיקה כעת את כלי התקשורת היהודיים בארה"ב. טמבור (33) שחזרה בשאלה, נטלה את חייה בראשית השבוע, ומקורביה מפנים אצבע מאשימה כלפי החסידות, שאנשיה מנעו ממנה את אפשרות להתראות עם ילדיה.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

ואם לא די בזאת, העיתונות האמריקאית מדווחת כי בעקבות לחצים שהפעילה חסידות סקווער, נמנע מבני משפחתה של טמבור לקבור אותה בבית הקברות היהודי המקומי, בעיירה ניו-סקוור הנשלטת על ידי החסידות – והיא נקברה מחוץ לעיר, עקב "הבושה".

 

לחבריה, בהם בן זוגה אייב וייס, איש החצר לשעבר, לא ניתנה אפילו האפשרות לדעת על מועד הלוויה, ולא כל שכן לקחת בה חלק. לדברי חבריה של המנוחה - כולם אנשי החסידות לשעבר - בחרה משפחתה של טמבור לקבור אותה באירוע מצומצם וסגור, במקום אחר, וזאת לדבריהם "בשל הבושה שהמיטה על משפחתה ועל החצר".

 

המתינו 12 שעות להלוויה שלא התקיימה

ביום ראשון האחרון, מועד ההלוויה המקורי, נאספו בסביבות השעה ארבע כ-40 חסידי סקווער לשעבר, לצד חבריה הקרובים של המנוחה, בסמוך לבית העלמין של העיירה, לאחר שהוטעו להאמין כי ההלוויה תתקיים שם.

 

לפני ארבע שנים עזבה סופית את הקהילה. טמבור לפני (משמאל) ואחרי (צילום: מתוך "הפורוורד") (צילום: forward.com) (צילום: forward.com)
לפני ארבע שנים עזבה סופית את הקהילה. טמבור לפני (משמאל) ואחרי (צילום: מתוך "הפורוורד")

 

אנשי קשר מתוך הקהילה הפיצו שמועה כאילו תיערך ההלוויה כשעה לפני שקיעת החמה, אך בקבוצות הפייסבוק הסגורות של החסידים-לשעבר, נוספו גם מועדים אחרים. לדבריהם, סמוך לשעה תשע בערב הגיע למקום דודה של המנוחה, וביקש מהם להתפזר, ומיד - ולא יזמין את המשטרה המקומית.

 

זו אכן הגיעה, ולאחר כמחצית השעה עזבה את המקום בשקט. חבריה של המנוחה נותרו ממתינים בשער הכניסה 12 שעות ברציפות, עד לשעה ארבע לפנות בוקר. אז הדליקו נרות לזכרה, נשאו הספד קצר 'ועזבו את המקום, ללא מידע היכן או מתי נקברה טמבור.

 

רק בבוקר למחרת, סיפר בן זוגה כי שניים מאחיה נפגשו עימו בסימטה שקטה מחוץ לעיירה החסידית, אפשרו לו לראות את גופתה - ולהיפרד. לדבריו, הלוויה נערכה לבסוף בבית קברות יהודי בלונג-איילנד, אך הוא, כמו גם שאחר מקורביה של המנוחה, לא ידע על כך או הורשה ליטול בה חלק.

 

קורבן להתעללות מינית

חבריה של דֶב טמבור סבורים כי ביום שישי האחרון היא התאבדה בחדר השינה שלה בעיירה בריג'טאון שבניו-ג'רזי,

בבית אותו חלקה עם חברה לחיים, אייב וייס. עם זאת, נכון לרגע לזה המסקנות הרשמיות של ממצאי הנתיחה שלאחר המוות טרם ראו אור, ולדברי חוקר המוות המקומי, ייקח לפחות 12 שבועות עד שיתקבלו תוצאות סופיות מבדיקות הרעלים שבוצעו בגופה.

 

אך הטרגדיה של טמבור מתחילה דווקא צפונה משם, כ-50 קילומטרים מהעיר ניו-יורק, בעיירה ניו-סקוור, עיירה חסידית שרובם המוחלט של תושביה שייכים לחסידוּת סקווער. הפורוורד מדווח כי העיירה נחשבת לאחת המבודדות בארצות הברית, וברחובותיה מתקיימת דרך קבע הפרדה מגדרית בין גברים לנשים.

 

זה היה ביתה לשעבר של טמבור. שם נישאה, ושם הביאה לעולם את שני ילדיה. כלי התקשורת מדווחים כי לפני כארבע שנים התגרשה מבעלה ועזבה את החצר הסגורה. ולדברי חברה לחיים, משפחתה של טמבור התכחשה לה עוד בטרם עזבה סופית את הקהילה, לאחר שסיפרה להם כי בצעירותה הייתה קורבן להתעללות מינית.

 

במהלך המשפט סביב משמורת הילדים, העידו כלפי טמבור אנשי החסידות, בהם אביה שטען כי היא סובלת מדכאונות ואינה מסוגלת לטפל בילדיה. עדותו, ככל הנראה, היא שהביאה להפקעת המשמורת מטמבור והעברתה לאבי הילדים ואשתו החדשה, שלדברי חבריה של המנוחה, הסיתו את הילדים נגד אמם עד שלא רצו לפגוש בה יותר. כעת מצרים חבריה על האירוניה, כשאביה הוא שהביא אותה לקבורה הרחק מאהוביה. "זה האדם האחרון שדב הייתה רוצה בהלווייתה".

 

החסידוּת מנעה מפגש עם הילדים

חבריה מספרים כי היא סבלה מדיכאון חמור, ווייס, מציין כי טמבור אף אישפזה את עצמה בביתי חולים פסיכיאטריים, על מנת לטפל במצבה הנפשי, כשבמקביל בני משפחתה ואנשי חסידות סקווער מונעים ממנה להתראות עם שני ילדיה (כיום בני 11 ו-13).

 

"הדיכאון שלה החל כאשר היא החליטה לעזוב את הקהילה, וקיבלה איומים שתאבד עקב החלטה זו את שני ילדיה", וייס מספר. "הבעיה הגדולה ביותר שלה הייתה שלאף אחד לא היה אכפת מהבעיות שלה". כעת משוכנעים חבריה כי אובדן ילדיה הוא מה שבסופו של דבר הניע אותה לבצע את המעשה.

 

אך האם התאבדותה של טמבור - מעשה שעל פי חוקי ההלכה היהודית נחשב לאסור באיסור חמור, ומחייב קבורה בסמוך לגדר בית הקברות - היא העילה? או שמה מדובר היה בצעד הענישה האחרון שאותו הפעילו אנשי החצר של טרבור נגדה?

 

תושב ניו-סקוור, מנשה לוסטיג, צוטט במספר אתרים בארה"ב על הנסיבות שהובילו לשינוי הפתאומי במקום הקבורה: "מי רוצה בכלל להיקבר בסמוך לגברת הזו?" אמר. "זה מאוד קשה לדעת איפה לקבור אותה, שמעתי שהם (המשפחה), יצרו קשר עם רבנים בישראל, וסיפרו להם על החלטתם לקבור אותה במקום אחר". כשנישאל על חייה ונסיבות מותה של טמבור, אמר לוסטיג: "המשפחה מתביישת, הם מאוד מתביישים".

 

בחסידות מודים: הקבורה החשאית - בגלל שהפכה חילונית

אחד מבני משפחתה של המנוחה, ששוחח עם כתבת הפורווד בעילום שם מחשש לתגובתם של אנשי החצר,

טוען כי הסיבה לקבורה החשאית והמרוחקת לא הייתה בשל התאבדותה של טמבור. לדבריו, בבית הקברות של החסידות קבורים גם מתאבדים, מתוך ההנחה ההלכתית המקלה כי ברגע האחרון הם התחרטו על המעשה.

 

ראש החברה-קדישא המקומי, יעקב בייאר, סירב להגיב על שאלות שהפנו אליו כלי התקשורת בעניין, אך לוסטיג דווקא הסכים לנדב את הסיבה, לדבריו, ל"גלות" שנכפתה על טמבור עם מותה, ומציין כי העילה האמיתית היא התרחקותה מהדת.

 

"בציבור מכריזים שהסיבה היא משום שלא הייתה שומרת שבת, אך חבריי אמרו לי שזה בגלל שהיא קיימה קשרים עם זרים והכל, זה כאילו שהיא הייתה 'חופשית" (במובן החילוני של המילה).

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: "הפורוורד"
"לאף אחד לא היה אכפת מהבעיות שלה". דבורה טמבור עם בן זוגה, אייב וייס
צילום: "הפורוורד"
מומלצים