שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  נדל"ן מהסרטים: כמה עולה דירה בויטק 9?

  כמה עולה בית ליד יורם וליאורה בויטק 9, מה השווי של הדירה שבה התגפפו גידי גוב וענת עצמון בדיזינגוף 99 וכמה היה יכול להיות שווה היום הצריף של גוטה במציצים? בדקנו את ערך נכסי הנדל"ן בסרטים והתוכניות המיתולוגיים

  הרבה לפני בית "האח הגדול", הווילה של "מסודרים" ואפילו לפני הדירות היוקרתיות של "רמת אביב ג'" - היו כאן טלוויזיה וקולונוע ישראלי עם נדל"ן הרבה יותר צנוע. החלטנו לבדוק מה קרה עם אותם נכסים מיתולוגיים ומה ערכם היום. נראה כי בניגוד לתעשיית הסרטים בארה"ב, פרסומו של נכס אינו משפיע בהכרח על מחירו.

   

   

  "בישראל אין השפעה של ממש על המחיר, אם הנכס מפורסם, ובמקרים רבים העובדה שהנכס שימש כאתר צילום כלל אינו ידוע", אומר אבי כץ, סמנכ"ל חברת רוזיו נכסים המשווקת דירות חדשות ויד שנייה. "זאת בניגוד לארה"ב, שם יש ערך מיוחד לנכסים שזכו לפרסום או שהתגוררו בעבר כוכבי קולנוע. אז איך זה נראה אצלנו? אמנם את הבית של פיסטוק לא ממש הצלחנו לאתר (למרות שהלכנו קצת ימינה וחצינו את ההר), אבל אל מספר נכסים אחרים דווקא כן הגענו. לפניכם הרשמים.

   

  דיזינגוף 99: דירה ב-2 מיליון שקל

  סרטו של אבי נשר, שצולם בסוף שנות ה-70 של המאה הקודמת וזכור בעיקר בשל סצנת האהבים המשולשת בין גלי עטרי, גידי גוב וענת עצמון, בכלל צולם ברובו בתוך בדירה בגבעתיים. אבל החבורה של נתי (גידי גוב) השתלבה יותר עם סצנת החיים של מרכז תל-אביב של סוף שנות ה-70, ולכן חלק מסצנות החוץ בסרט צולמו בכתובת הנושאת את שמו.

   

  מאז השתנה הבניין הוותיק, וכיום בקומת הקרקע שלו שוכן מרכז באוהאוס הכולל גלריה וחנות מזכרות. בקומה השלישית, שם אמורה להיות הדירה מהסרט, מצויה דירת שלושה חדרים בשטח של 60 מ"ר. הדירה זקוקה למתיחת פנים ומוערכת כיום בשווי של כשני מיליון שקל (וזה נחשב תמחור נמוך בשל הצורך בשיפוץ).

   

  דיזינגוף 99 בת"א. הדירה בקומה השלישית שווה שני מיליון שקל (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  דיזינגוף 99 בת"א. הדירה בקומה השלישית שווה שני מיליון שקל(צילום: ירון ברנר)

   (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  (צילום: ירון ברנר)

   

  קרובים קרובים: דירה ב-4 מיליון שקל

  אם בא לכם לשמוע את חנה (מרון) קוראת "פתוח", לחטט במרשמי התרופות של יורם (גאון) כשליאורה (ריבלין) עושה פרצוף כועס, או אולי לראות את תיקי (דיין) מקשיבה לניתוחים הפיננסים של אילן (דר) - כנראה שזה לא יהיה ברחוק ויטק 9, כתובת המגורים של משפחת "קרובים קרובים".

   

  הכתובת אמנם פיקטיבית, אך הבניין בן השלוש קומות, שמופיע בפתיח הסדרה ובין כל מעבר מסלון דירה אחת לאחרת, קיים ועומד. מדובר ב"בית רבינוביץ" ברחוב החשמונאים פינת שדרות רוטשילד. הבניין תוכנן על ידי שמואל שטיינבוק בשנת 1935 בסגנון בינלאומי, ומוגדר כבניין לשימור כחלק מהעיר הלבנה של תל-אביב.

   

  דירה ממוצעת בבניין כוללת ארבעה חדרים בשטח של 120 מ"ר (ללא מרפסת). המיקום המרכזי והדירות המרווחות יחסית, לצד העובדה שמדובר בבניין לשימור, מעמידים תג מחיר גבוה של לא פחות מארבעה מיליון שקל, בהתאם לקומה כמובן. אגב, צילומי הפנים של הסדרה התרחשו באולפני הרצליה.

   

  רחוב החשמונאים 128 בת"א. דירה ממוצעת שווה 4 מיליון שקל (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  רחוב החשמונאים 128 בת"א. דירה ממוצעת שווה 4 מיליון שקל(צילום: ירון ברנר)

   (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  (צילום: ירון ברנר)

   

  החיים על פי אגפא: שכירות בגובה 15 אלף שקל

  בסרטו של אסי דיין "החיים על פי אגפא" נפגשו הגיבורים בפאב שנקרא "בארבי". מדובר בפאב שהיה ממוקם ברחוב אלנבי 12 בתל-אביב, בקטע שבין רחוב בן יהודה לרחוב הירקון, ממש ליד הטיילת. בעל הפאב הבחין בתנועת לקוחות מידלדלת, וקיווה באמצעות הסרט להעמיד את המקום על הרגליים. אולם מספר חודשים לאחר צאת הסרט, הוא נפטר.

   

  כיום קיימים ברחוב אלנבי 12 מספר בתי עסק אחרים, כאשר גובה השכירות הממוצע לבית עסק בימים אלה מוערך ב-15 אלף שקל בחודש.

   

  רחוב אלנבי 12 בת"א. עסק עולה כאן מדי חודש כ-15 אלף שקל (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  רחוב אלנבי 12 בת"א. עסק עולה כאן מדי חודש כ-15 אלף שקל(צילום: ירון ברנר)

   (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  (צילום: ירון ברנר)

   

  מציצים: בית אבן במיליוני שקלים

  הצריף שבו נהג גוטה (אורי זוהר) לשכנע בחורות לבלות איתו בסרט "מציצים" בחוף מציצים בתל-אביב, נהרס בשנת 2005 על ידי העירייה, שנאבקה בתופעת הבנייה הלא חוקית. בית האבן עם החצר היה שייך לאביגדור צברי, שהיה חברם של חבורת לול. בתקופת צילומי הסרט פקדו את המקום רבים מהבוהמה התל-אביבית של אותם הימים, אך עם נטישתם השתלטו על המקום חסרי בית ותמהונים.

   

  אם אותו מבנה היה חוקי, שוויו היה עומד ודאי על עשרות מיליוני שקלים היום בשל קרבתו לחוף הים ומיקומו באזור האטרקטיבי של נמל תל-אביב. אולם בנסיבות בהן המבנה מצוי על קרקע ברשות הציבור, שוויו היה עומד על כחצי מיליון שקל בלבד.

   

  בחלק הזה עמד הצריף המפורסם. היום היה שווה מיליונים (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  בחלק הזה עמד הצריף המפורסם. היום היה שווה מיליונים(צילום: ירון ברנר)

   (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  (צילום: ירון ברנר)

   

  חסמבה: חדר ב-400 דולר ללילה 

  יגאל מוסינזון מעולם לא ציין במפורש היכן נמצאת המערה של "חבורת סוד מוחלט בהחלט", אך לפי הסברות מדובר על אזור גן העצמאות, הסמוך למלונות הילטון ושרתון בתל-אביב. יש הטוענים שמוסינזון הסתמך על "המערה החשמלית" של מקס קלינהוף, תמהוני שגר במערה שחפר בעצמו בדיוק בנקודה שתוארה מאוחר יותר בספריו באותו האזור.

   

  המערה של קלינהוף הייתה מערה חשמלית לכל דבר - הוא ייצר לעצמו חשמל בעזרת שבשבת רוח שבנה, ובכך הקים תחנת כוח פרטית. אולם בשנות ה-50 של המאה הקודמת, נהרסה המערה לטובת הקמת בתי מלון בקו החוף. מה שנשאר מהמערה שהיוותה את הבסיס למקום המפגש של החבורה של ירון זהבי זה חדר במלון הילטון, שעולה החל מ-400 דולר ללילה.

   

  גן העצמאות. מהמערה נשאר מלון הילטון (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  גן העצמאות. מהמערה נשאר מלון הילטון(צילום: ירון ברנר)

   (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  (צילום: ירון ברנר)

   

  השוטר אזולאי: תחנה ב-35 מיליון שקל

  כל הרחובות כבר ריקים, וגם תחנת המשטרה של יפו התרוקנה. סרטו המיתולוגי של אפרים קישון "השוטר אזולאי" צולם בתחנת המשטרה של יפו שכונתה "הקישלה", שם היה גם בית המעצר מהתקופה העות'מאנית. המתחם נבנה על ידי הטורקים בסוף המאה ה-19, ועד שנת 2006 שיכן את תחנת משטרת יפו.

   

  באחרונה רכשה רשת מלונות אורכידאה את המתחם, ובכוונתה להקים במקום מלון בוטיק עם 132 חדרים. המבנה, ששטחו הבנוי עומד על 1,800 מ"ר, מתפרש על פני 2.8 דונם והוא ישוחזר וישומר. מחיר העסקה עומד על 35 מיליון שקל.

   

  מתחם הקישלה ביפו. יהפוך למלון בוטיק (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  מתחם הקישלה ביפו. יהפוך למלון בוטיק(צילום: ירון ברנר)

   (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  (צילום: ירון ברנר)

   

  הקיץ של אביה: בית ב-1.5 מיליון שקל

  סרטה של גילה אלמגור, המבוסס על סיפור ילדותה, צולם בשכונת כפר אברהם בפתח תקווה. עד שנות ה-50 של המאה הקודמת היה כפר אברהם מושב עובדים עצמאי, אך כיום קיימת במקום בנייה מודרנית.

   

  הסרט שיצא בסוף שנות ה-80 עדיין נהנה מהצריפים הישנים והציג את החיים האותנטיים של המתיישבים, אך אלו נהרסו כמעט לחלוטין בתחילת שנות ה-90, פרט לשרידים בודדים שנותרו בשביל הנוסטלגיה. כיום מציעה השכונה דירות מרווחות עם 4-5 חדרים במחירים הנעים בין 1.5-1.2 מיליון שקל.

   

  שכונת כפר אברהם בפ"ת. הדירות שוות 1.5 מיליון (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  שכונת כפר אברהם בפ"ת. הדירות שוות 1.5 מיליון(צילום: ירון ברנר)

   (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  (צילום: ירון ברנר)
   

   

  הקרב על הוועד: דירה ב-1.3 מיליון שקל 

  בשנת 1986 שלישיית "הגשש החיוור" יצרה סטירה פוליטית על רקע המתיחות שליוותה את הבחירות כשנתיים קודם לכן. הסרט "הקרב על הוועד" הוצג כקרב על רשות ועד בניין מגורים משותף, כשברקע סיפור אהבה אסור בין בני משפחות המתמודדים.

   

  הבניין שעמד בצל אותו קרע פוליטי נמצא ברחוב משה דיין 46 בחולון. במהלך הסרט מאחדים המתמודדים כוחות נגד בניית בית עלמין מול הבניין - שאכן לא קם גם במציאות. ביולי השנה נמכרה בבניין החדש שקם באותה הכתובת, כמה שנים לאחר מכן, דירת ארבעה חדרים בשטח של 80 מ"ר בקומה השנייה תמורת 1.27 מיליון שקל.

   

  רחוב משה דיין 46 בחולון. דירה ב-1.2 מיליון (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  רחוב משה דיין 46 בחולון. דירה ב-1.2 מיליון(צילום: ירון ברנר)

   (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  (צילום: ירון ברנר)


  פורסם לראשונה 04/10/2013 07:50

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ירון ברנר
  הבניין של "קרובים "קרובים". מימין: מתוך הסדרה, משמאל: צילום מהשבוע
  צילום: ירון ברנר
  גידי גוב וענת עצמון בסרט "דיזינגוף 99"
  באדיבות nmc יונייטד
  אורי זוהר בסרט "מציצים"
  באדיבות nmc יונייטד
  מומלצים