שתף קטע נבחר

"הטובעים אחזו בבקבוקי מים". צפו בספינה

בסרטון שפרסמו הרשויות באיטליה נראים צוללנים סורקים מתחת למים את ספינת המהגרים שטבעה, במטרה למצוא גופות נוספות. הדייג שהגיש להם עזרה: "ניצולים נצמדו לבקבוקי מים כדי לא לטבוע". כ-250 איש עדיין נעדרים

מיטלטלים בין חיים למוות, הם אחזו בבקבוקי מים ריקים כדי לשרוד: ניצולים מספינת המהגרים שטבעה נצמדו במשך שעות בחשיכה לבקבוקי המים, תוך שהם מנסים נואשות לצוף במימי הים התיכון. כך סיפר דייג איטלקי, ביום שאחרי האסון מול חופי האי למפדוזה. היום סרקו צוללנים את האזור במטרה למצוא גופות נוספות, אבל הגלים הגבוהים היקשו על המאמצים. צפו בסרטון שפרסמו הרשויות באיטליה המתאר את הצלילה ליד הספינה שטבעה.

 

הדייג תושב האי, ויטו פיורינו, היה הראשון ששם לב שמאות מהגרים נשטפו אל הגלים, בעת שדג אתמול בבוקר. בתחילה הוא סבר כי אלו הם שחפים, ורק אחר כך הבין כי זהו בכיים של הנאבקים על חייהם. פיורינו ראה את מצבם המזעזע של המהגרים, מכוסים בדלק שנשפך הספינה, עירומים כמעט לגמרי. לכמה מהם אפילו לא היה הכוח להרים את חליפת ההצלה שזרק לעברם. לאחר שעלו על סירתו, הם אמרו לו כי הם נלחמים על חייהם כבר שלוש שעות. "זה היה כמו סצינה מסרט, משהו שאתה מקווה שלא תראה בחיים", סיפר.

 

הדייג האיטלקי אמר כי הודיע למשמר החופים האיטלקי ולספינות נוספות על האסון, בסביבות השעה 7 בבוקר אתמול. הוא וחבריו העלו 47 איש לסירתו, שאורכה 10 מטרים. בסך הכול, 155 מהגרים חולצו בחיים, ובהם גם הקפטן התוניסאי. 

 

אבל לא כולם הושיטו יד למהגרים. המחוקקת ההולנדית טינקה סטריק הפצירה באיטליה לחקור את הטענות שכמה ספינות דיג וכלי שיט אחרים דחו קריאות הצלה מהספינה הטובעת. כמה ניצולים אמרו לעובדי האו"ם כי ספינת דיג חלפה לצדם, אבל לא היה ברור אם היא ראתה את המהגרים.  

 

הספינה במימי הים התיכון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הספינה במימי הים התיכון(צילום: רויטרס)

יותר מ-110 גופות נמשו (צילום: EPA) (צילום: EPA)
יותר מ-110 גופות נמשו(צילום: EPA)

 

מאות עדיין נעדרים (צילום: AP) (צילום: AP)
מאות עדיין נעדרים(צילום: AP)

 

עד כה אותרו לא פחות מ-111 גופות, אבל ההערכה היא שלא פחות מ-250 עדיין נעדרים. "המהגרים אמרו לנו שבספינה היו כ-500 איש", אמרה ורוניקה לנטיני מארגון למען מהגרים. "הספינה התהפכה והם נפלו למים, אבל רבים מהם נלכדו בתוך הספינה".

 

ספינת המבריחים שאורכה 20 מטר הובילה מהגרים מאריתריאה, גאנה וסומליה. היא עלתה באש מול חופי למפדוזה, מה שהביא את המהגרים שעל סיפונה לנוס בבהלה לאחד מצדדיה. בעקבות זה היא התהפכה ומאות בני אדם - גברים, נשים וילדים, רבים מהם לא יודעים לשחות - נפלו למים. היום אמר האפיפיור כי זהו "יום לדמעות", והוקיע את המערכת שמובילה לדבריו אנשים לעזוב את בתיהם לחיים טובים יותר, אבל לא דואגת להם במרוצת אותו תהליך. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
ספינת המהגרים שטבעה
צילום: EPA
מומלצים