שתף קטע נבחר

איזו שיטה הכי יעילה להיפטר מכינים? מדריך

האם כינים באמת קופצות מראש לראש, למה בנות נדבקות יותר מבנים ואיך הכי קל להיפטר מהמיטרד? רגע לפני שהגננת והמורה שוב מבשרות על חזרתן של הכינים - הכנו עבורכם מדריך מיוחד

אין כמעט בית בו הכינים לא קופצות לבקר: הטפיל הזעיר הוא חלק בלתי נפרד מעולמו של הילד, מהרגע שבו הוא מבקר בגן לראשונה. הכינים אמנם אינן מסוכנות, אך גורמות לגרד עז ולמטרד - ויש גם הורים שיישבעו שאפילו לחרדה. מתי הן מטילות ביצים, האם הן באמת מעדיפות שיער ארוך ומה השיטה הטובה ביותר להסירן? כל התשובות לכל השאלות.

 

עוד על כינים :

כינים אוהבות שיער ארוך? 10 מיתוסים

הכירו: פולות הכינים העבריות הראשונות

סקר אמהות: לא להכניס ילד עם כינים לכיתה

 

איך הכינים גדלות?

כינת הראש, או בשמה הרפואי פדיקולוזיס, היא טפיל הנצמד לשערות ולבגדים. בשלב הזחילה של הכינה היא ניזונה מדם האדם, מה שגורם לגרד עז. כינת הראש לרוב ממוקמת בקרקפת, בעוד שכינת הערווה וכינת הגוף נצמדות לשיער הגוף.

 

הכינה עוברת בקלות מאדם לאדם ומסיבה זו השכיחות שלה גבוהה במיוחד בגני ילדים ובבתי ספר יסודיים, שם מקרבים הילדים את ראשם זה לזה. לכינה שישה זוגות רגליים שעליהן צבתות, בעזרתן אוחזת הכינה בשיער, וצבתות פה, באמצעותן היא דוקרת את העור ומוצצת את הדם.

 

מהיכן מגיעות הביצים?

במהלך חייה, הנמשכים כארבעה שבועות, הכינה הנקבה מטילה 50 עד 150 ביצים, בקצב של כארבע ביצים ליממה. הביצים מתפתחות בתוך חודש לכדי כינים בוגרות. הכינה אוהבת להטיל את ביציה בעיקר באיזור העורף ומאחורי האוזניים. במהלך הטלת הביצים מפרישה הנקבה חומר דביק המצמיד את הביצים לשיער. ביצי כינה שלא בוקעות תוך 10 ימים - מתות. ביצים מתות עלולות להישאר דבוקות לשיער במשך שישה חודשים נוספים.

 

למה זה מגרד?

הכינה עוקצת את עור האדם כחמש פעמים ביממה כדי למצוץ את הדם. העקיצה יוצרת תגובה אלרגית, הכוללת גם אדמומיות וגירוד. ככל שהילד מתגרד יותר, כך גדל הסיכון לזיהום של איזור העקיצה. עם זאת, זיהום משני (זיהום באיזורי העקיצה) הוא נדיר יחסית.

 

האם אפשר להידבק בכינים מבעלי חיים?

כינת הראש מצויה רק בבני אדם ועוברת רק מאדם לאדם. היא שונה מכינת הגוף או כינת הערווה, והיא אינה עוברת מבעלי חיים לבני אדם או להיפך.

 

האם הכינים מסוגלות לקפוץ מראש לראש?

ממש לא. הן יודעות רק לזחול ועוברות רק במגע ישיר בין ראש לראש.

 

האם ניתן להידבק בכינים בים או בבריכה?

לא. הכינים לא שורדות במים, אולם ניגוב במגבת משותפת בהחלט עלול להעביר אותן מילד לילד.

 

האם לא ניתן להידבק בכינים כאשר השיער צבוע?

היום ברור שצבע השיער לא מזיז לכינים. הוא אינו מונע הדבקה וגם לא מחסל אותן.

 

האם כינים אוהבות יותר שיער ארוך?

לא. שיער קצר דווקא מקל על הכינים לנוע על הקרקפת, שהיא המקור למזונן, ולכן תספורת קצרה איננה פתרון למניעת הדבקה. מה שכן נכון, אגב, הוא שבנות נדבקות לפחות פי שניים מבנים. לא ברור למה, אולם ייתכן כי הדבר נובע מנטייתן של הבנות להתקרב זו לזו.

 

האם מותר להשתמש בתכשירים לכינים גם בתינוקות?

כן. התכשירים החדשים מותרים לשימוש החל מגיל חצי שנה. חשוב לציין כי קוטלי כינים בצורת תרסיס אסורים לשימוש בסביבת ילדים הסובלים מאסתמה, קוצר נשימה או דלקות עיניים.

 

האם הטיפול בתכשירים הוא "זבנג וגמרנו"?

לא. במרבית המקרים הטיפול אינו חד פעמי ויש לחזור עליו כעבור 10 עד 14 ימים כדי לוודא את חיסולן של כל הכינים.

 

אילו שיטות קיימות כיום לטיפול בכינים?

קוטלי כינים על בסיס כימי

אלו תכשירים מהדור הישן, הנמכרים בשוק למטרת קטילת כינים ומכילים ארבעה חומרים עיקריים: מלתיון, לינדיין, פרמתרין ופירתרינס. חשוב לזכור כי מדובר למעשה בחומרי הדברה, ושימוש מתמשך בהם עלול לגרום, על פי חלק מהמחקרים, לנזקים בריאותיים - החל מפגיעה במערכת העצבים ועד לסרטן הדם (לאוקמיה).

 

תכשירים על בסיס סיליקון

דור חדש זה של תכשירים מבטיח להשמיד כינים וביציהן בטיפול אחד בן 15 דקות בלבד. התכשירים מבוססים על רכיב ה"דימטיקון", סוג של סיליקון הבנוי ממולקולה גדולה העוטפת את הכינים וקוטלת אותם ללא שימוש בכימיקלים וחומרי הדברה.

 

LouseBuster - מייבש הכינים הקטלני

לפני מספר שנים הגיע לישראל מכשיר המבטיח להביא בשורה חדשה בטיפול בכינים. המכשיר, שנקרא LouseBuster ("קוטל כינים"), נראה כמכשיר מגושם לייבוש שיער. הוא מאושר לטיפול מגיל ארבע ומעלה ופועל באמצעות פליטת אוויר חם אל שורשי השיער והקרקפת.

 

לדברי המשווקים בתוך 30 דקות של טיפול הקרקפת נקייה מכינים וביצי כינים. מחקרים קליניים הראו כי יעילות המכשיר מגיעה ליותר מ-95% בקטילת הכינים וביצי הכינים. המכשיר קיבל את אישור רשויות הבריאות בארצות הברית ובאירופה.

 

החסרון העיקרי שלו היא עלותו הגבוהה, העומדת על 3,380 דולרים. בשל העלות הוא נמכר בשלב זה לארגונים, ובהם בתי ספר וגני ילדים. אבל גם להורים מדובר בעסק לא זול: בישראל פועל המכשיר באחרונה בישוב שוהם, כשעלות כל טיפול עומדת על כ-280 שקלים.

 

פולות כינים

בחודשים האחרונים החלו לפעול במספר ערים בארץ פולות כינים, חלקן עובדות מהבית, חלקן מבית עסק לכל דבר, וכשמן כן הן: מבצעות טיפול להסרת הכינים הביצים והשמדתם. הסכומים שהן גובות משתנים, אך לרוב עומדים על יותר מ-100 שקים לטיפול.

 

מהי הדרך היעילה ביותר להיפטר מכינים?

הטיפול היעיל ביותר בכינים היה ונשאר מסרק צפוף שיניים. השימוש במסרק נעשה לאחר השימוש בתכשיר. זכרו שיש לחזור על הטיפול כעבור 10-14 ימים. בנוסף, רצוי שלכל ילד ובן משפחה יהיה מסרק ומגבת משלו. הכינים בהחלט עשויות לעבור בין בגדים, ובין שיירי שיער שנותרו על המסרקים.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
כינים. לא קופצות מראש לראש
צילום: shutterstock
מומלצים