שתף קטע נבחר

אושר: מפעל לייצור אמוניה בדרום עד 2017

הממשלה אישרה את הקמת המפעל, שתאפשר לפנות ממפרץ חיפה את מיכל האמוניה. השר פרץ: המהלך ימנע סכנת חיים ופגיעה המונית שעלולים להתרחש במידה והמיכל ייפגע

הממשלה אישרה פה אחד להקים מפעל לייצור אמוניה בדרום הארץ עד 2017. הקמת מפעל זה תאפשר את פינוי מיכל האמוניה ממפרץ חיפה ותפחית את תנועת המשאיות המובילות אמוניה בכבישי הארץ.

 

 

כבר זמן ארוך שתושבי חיפה מחכים לפינוי מיכל האמוניה. בדצמבר האחרון אף העיר מבקר המדינה יוסף שפירא כי טרם היה לוח זמנים לפינוי המיכל. 

 

מיכל האמוניה במפרץ (צילום: ערן יופי כהן) (צילום: ערן יופי כהן)
מיכל האמוניה במפרץ(צילום: ערן יופי כהן)

 

לפי נתוני משרד הגנת הסביבה, מיכל האמוניה הפועל כיום במפרץ חיפה מאחסן עד 12,000 טונות של אמוניה. מילוי המיכל נעשה באמצעות ספינה המגיעה למקום אחת לחודש ונושאת עמה כ-10,000 טונות אמוניה בכל פעם.

 

השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, יעמוד בראש הצוות שמוביל את ביצוע ההחלטה. פרץ אמר היום: "אין ספק כי מדובר באחת ההחלטות המורכבות לביצוע, אך מתוך ראייה ודחיפות ומנסיוני כשר הביטחון אני רואה במהלך הזה פעולה שתבטל את סכנת החיים והפגיעה ההמונית שעלולים להתרחש במידה ומיכל זה ייפגע".

 

בצוות ההיגוי שתקים הממשלה בראשות מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה ישתתפו מנכ"ל משרד הכלכלה, מנכ"ל משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים, מנכ"ל המשרד להגנת העורף, הממונה על התקציבים באוצר ונציגי רשות מקרקעי ישראל ומשרד הפנים.

 

על פי ההצעה שאושרה במשלה, עד סוף דצמבר השנה תפרסם רשות מקרקעי ישראל מכרז לבחירת היזם שיקים את המפעל. תנאי המכרז יבטיחו אספקה רציפה של אמוניה למשק בשגרה ובחירום. המכרז יגובש יחד עם הרשות להגבלים עסקיים ויתייחס גם לתחרותיות במשק. המפעל החדש יוקם במישור רותם.

 

שלוש חברות מציעות עצמן להקמת המפעל בדרום: חברת ענבל תעשיות גז ודשנים, טבע ואוריאה, דור כימיקלים הציעה להקים מפעלה אמוניה ומתנול וקבוצת ברן שרוצה להקים מפעל אמוניה בלבד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערן יופי כהן
פרץ בביקור במתחם מיכל האמוניה
צילום: ערן יופי כהן
צילום: ערן יופי כהן
מיכל האמוניה
צילום: ערן יופי כהן
מומלצים