שתף קטע נבחר

כשגם למורים אסור לעשן בבית הספר

לידי ynet הגיעה הרשימה המלאה של יותר מ-250 מוסדות שמשתתפים בתוכנית הניסיונית - בלי פינות עישון בכלל. איך זה עובד, למה אין אכיפה, ומה עושים אם בכל זאת חייבים שאכטה?

"המורים בעיקר אומרים לנו 'אל תעשו את הטעות שאנחנו עשינו, אל תעשנו'", מעיד אייל מנסורה, תלמיד כיתה י"א בבית הספר עירוני א' בחיפה. בתיכון שלו אין פינת עישון - לא לתלמידים, וגם לא למורים. פשוט אסור להדליק סיגריה בשטח בית הספר. זהו אחד מ-250 מוסדות שהצטרפו השנה לתוכנית הניסיונית של משרדי החינוך והבריאות. לידי ynet הגיעה הרשימה המלאה של בתי הספר, מכל המגזרים והאזורים - ואותה תוכלו לראות כאן .

בית ספר בלי שום פינת עישון (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
בית ספר בלי שום פינת עישון(צילום: אבישג שאר-ישוב)

"כשהתלמידים לא רואים פינת עישון קבועה, כשאין להם מול העיניים את הלגיטימיות של מורים לעשן, כמודל לחיקוי, זה מקל על העבודה החינוכית למניעת עישון בקרב תלמידים", אומרת מנהלת עירוני א', בתיה בראונר, שסגרה את פינת העישון בחדר המורים כבר לפני שנתיים.

 

"מבחינת המורים זה היה סוג של מפגש חברתי". אז מי שרוצה - יוצא. "אני לא זוכר שראיתי מורה שמעשן בבית הספר", אומר אמיל ישעיה, תלמיד י"א. "מקסימום באיזה טיול, או מחוץ לשעות הפעילות".

 

יעקב ברקוביץ', חבר במועצת התלמידים בבית הספר, מסביר: "ברגע שלילד יש אופי חזק והוא לא נכנע ללחץ חברתי, אז הוא לא יעשן. כשרואים את החבר'ה שיושבים ומעשנים בזוּלה מחוץ לבית הספר, אתה רואה שזה עניין חברתי. אף אחד לא מעשן לבד".

המנהלת בראונר. "זה לא כלא שש" (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
המנהלת בראונר. "זה לא כלא שש"(צילום: אבישג שאר-ישוב)
דפנה שטרן, מורה לחינוך מיוחד, עישנה מגיל 17, הפסיקה זמן קצר לאחר סגירת פינת העישון, חזרה לעשן ושוב הפסיקה: "פינת העישון הייתה סוג של אירוע חברתי. היה שם שקט, כי אפשר היה לסגור את הדלת, והיינו נפגשים שם בהפסקות, מדברים, מקטרים - תרתי משמע. קצת כמו הספסל האחורי באוטובוס בטיול השנתי. גם כשרציתי להפסיק זה היה קשה, כי היה לי טוב עם הקטע החברתי של המקום הזה".

 

פשוט מתאפקות

הפיילוט בשם "בתי ספר נקיים מעישון" נכלל בתוכנית הלאומית "אפשרי בריא". "המטרה היא להטמיע הרגלים לאורח חיים בריא ופעיל בבתי הספר ובקהילה", מסבירה עירית לבנה, המפקחת על תחום הבריאות במשרד החינוך. ועדת היגוי, שבה ישבו נציגים ממשרדי הממשלה, מהרשויות המקומיות ומנציגות ההורים, תפקח על בתי הספר ותבחן את יישום הפרויקט בהמשך. בנוסף, עובדי ההוראה והצוותים בבתי הספר שלוקחים חלק בפיילוט יוכלו להשתתף בסדנאות גמילה, שיסובסדו על ידי קופות החולים המבטחות.

 (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)
 
 (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
(צילום: אבישג שאר-ישוב)

 (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
(צילום: אבישג שאר-ישוב)

ומה יקרה אם מישהו ייתפס מעשן בשטח בית הספר? במשרד הבהירו כי לא ינקטו פעולות אכיפה וענישה. "הפיילוט שם דגש על פעולות הסברה וחינוך", ציינה לבנה, "המטרה היא שהמורים ישמשו מודל לחיקוי. המנדט של הטלת קנסות הוא של הרשות המקומית. אין לנו שום כוונה שלבית ספר יגיע פקח ויעשה זאת".

 

מנכ"לית משרד החינוך היוצאת, דלית שטאובר, הדגישה: "הבריאות היא צורך קיומי, והנזק מהסיגריות הוכח מעבר לכל ספק. המניעה היא הדרך הטובה ביותר להתמודד". 

 (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
(צילום: אבישג שאר-ישוב)

מנהלת התיכון בחיפה מזכירה שמניעת עישון אינה בעיה שבית הספר יכול לפתור בעצמו, אך הוא מנהל את המאבק. את הדרך ל"זולה" אי אפשר לחסום. "יש אבטחה אבל זה לא כלא שש", מזכירה בראונר. 

 

בבית הספר היסודי "האלה" שבקיבוץ כפר-מנחם הייתה המדיניות ברורה עוד לפני שהחל הפרויקט: סיגריה - לא בבית ספרנו. "מראש הגדרנו שאין פינת עישון כי מקום כזה נותן לגיטימציה לעשן", אומרת מנהלת בית הספר, רונית חזן. "יש חמש מורות שמעשנות מתוך 30. הן יכולות לעשן מחוץ לשטח בית הספר. הניסיון מלמד שהן לא עושות את זה - הן פשוט מתאפקות. מדוע אנחנו כל-כך מחמירים?

 משלוש סיבות: בריאותית - עישון זה מזיק לבריאות, פדגוגית, וערכית - נושא של דוגמה אישית".

 

רויטל נוי, מורה ב"האלה", תושבת מושב כוכב מיכאל ואם ל-4 ילדים, מעשנת סיגריה או שתיים ביום. היוזמה בבית הספר סייעה לה רבות - היא לא מרגישה צורך לעשן בזמן הלימודים. "את הסיגריה אני שומרת לערב. זה נמצא אצלי עמוק בתודעה שלא מעשנים לעיני הילדים. אני גם לא מעשנת לעיני הילדים שלי בבית. באופן כללי, הצורך לעשן הוא עניין חברתי יותר, ובבית הספר אין את זה כי אנחנו עסוקות בלימודים, מתרוצצות בין שיעור לשיעור. אם הייתה את האופציה אני מניחה שזה היה מעודד את המורות לצאת להפסקות עישון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבישג שאר-ישוב
המנהלת והתלמידים בעירוני א' בחיפה
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים