שתף קטע נבחר

מהמרים: מי יזכה בפרס נובל לספרות?

הרוקי מורקמי ואליס מונרו מובילים את רשימות ההימורים, אבל האקדמיה השבדית נוטה תמיד להפתיע בבחירותיה הספרותיות שאינן קשורות לניחושים המקדימים. מה חושבים בעולם על הזוכים הפוטנציאלים, איפה משובץ עמוס עוז ואיזה זמר השתרבב לרשימה רגע לפני ההכרזה?

משנת 1901 מחולק פרס נובל לספרות, ומדי שנה ההימורים סביב הזוכים נהיים קשים יותר ויותר לניחוש, ולמעשה בסופו של דבר, רחוקים שנות אור משם הזוכה האמיתי, שיוכרז מחר (ה'). האקדמיה השבדית, המעניקה את הפרס היוקרתי ביותר בתחום הספר העומד על סך של 1.2 מיליון דולר, שומרת על שיקוליה בסודיות שלא היתה מביישת את הפנטגון, וכך מעוררת את התלהבותם של סוכנויות ההימורים והקהל כאחד לנסות, שנה אחרי שנה, לקלוע ללא הצלחה קצת יותר קרוב לסל.

 

ב-2008 קמה שערורייה בעקבות התבטאות חבר האקדמיה דאז, הוראס אנגדהל, שטען כי אירופה היא עדיין מרכז העולם הספרותי וכך גם צריכה להשתקף בחירת הפרס. התבטאות זו זכתה להסתייגות נחרצת על ידי מחליפיו בשנה העוקבת, אך המתח בין הספרות האירופאית לאמריקנית נותר שריר וקיים בכל הנוגע לזכייה. אך כאמור, למרות הניסיונות לנחש, האקדמיה השבדית אינה נוטה להסביר את סדר העדיפויות שלה, ועל כן מדי שנה הבחירה בזוכה היא בגדר תעלומה.

אליס מונרו. האם הפעם ההימורים יקלעו?  (צילום: דרק שפטון) (צילום: דרק שפטון)
אליס מונרו. האם הפעם ההימורים יקלעו? (צילום: דרק שפטון)
 

הסוכנויות הבריטיות הן השחקניות המרכזיות ברולטת ההימורים הספרותיים. נכון להיום, שלושת הסופרים העומדים בראש הרשימות של סוכנות "Ladbrokes", המחזיקה באחוזי הצלחה מרשימים משנים עברו, הם: הסופר היפני הרוקי מורקמי (עם 5/2), ואחריו הסופרות אליס מונרו (4/1) וג'ויס קרול אוטס (8/1), שכבר הופיעו ברשימות ההימורים של השנים הקודמות. 

 

עוד ברשימה: הסופר ההונגרי פטר נדס (8/1), הסופר הנורווגי יון פוסה (9/1), המשורר הדרום-קוריאני קו אן (10/1), הסופרת האלג'יראית אסיה ג'באר (12/1), הסופרים עמוס עוז ופיליפ רות (16/1), מילן קונדרה (25/1), חוויאר מריאס (33/1), מרגרט אטווד (40/1), ובוב דילן (50/1).

בוב דילן. אולי יזכה בנובל כמשורר רוקנ'רול  (צילום: Getty Images Imagebank) (צילום: Getty Images Imagebank)
בוב דילן. אולי יזכה בנובל כמשורר רוקנ'רול (צילום: Getty Images Imagebank)
 

בין הסופרים והסופרות הסוגרים את הרשימה עם אחוזי הימורים של 100/1

ניתן למצוא את פר פטרסון, ג'ומפה להירי ופול אוסטר. גם אצל סוכנות "Paddy Powers" ממוקם הרוקי מורקמי במקום הראשון ואחריו הסופרים אסיה ג'באר והסופר האירי ווליאם טרוור.

 

195 מועמדים לפרס נבחנו על ידי ועדת השיפוט של האקדמיה, וכמעט רבע מהם מועמדים חדשים. ה"גארדיאן" הבריטי דיווח מוקדם יותר השנה כי מועמד מרכזי לצד הרוקי מורקמי הוא דווקא הסופר האמריקני דון דלילו. ב"בוסטון גלוב" ריכזו בסוף חודש ספטמבר האחרון נתוני הימורים מסוכנויות שונות, וגם שם הרוקי מורקמי מוביל עם 3/1. אחריו ג'ויס קרול אוטס (6/1), ובהמשך הרשימה - פטר נדס (7/1), אליס מונרו (12/1), אדוניס (14/1), פיליפ רות (16/1) ותומס פינצ'ון (20/1).

 

105 פרסי נובל לספרות חולקו מאז שנוסד הפרס. 12 נשים בלבד זכו בו עד כה, והסופר הצעיר ביותר שזכה בפרס היה רודיארד קיפלינג, בעודו בן 42.

 

49 אחוזים מהזוכים כותבים בשפות גרמניות (אנגלית, גרמנית, שבדית ואחרות), 29 אחוזים כותבים בשפות רומאניות (צרפתית וספרדית, למשל), עשרה אחוזים בשפות סלאביות (פולנית, רוסית), ושאר העוגה נחלקת בין שפות אחרות. ב-10 באוקטובר יוכרז הזוכה בפרס נובל לספרות לשנת 2013, ואז נגלה איך הוא ישפיע על הסטטיסטיקה, וגם אם אי פעם מישהו העלה על שפתיו את השם שלו, טרם הכרזת האקדמיה השבדית.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Elena Seibert
הרוקי מורקמי. שוב מוביל את הרשימה
צילום: Elena Seibert
לאתר ההטבות
מומלצים