שתף קטע נבחר

לראשונה: אישה בראש הבנק הפדרלי בארה"ב

אצלנו מחכים כבר 100 ימים בלי נגיד, במצב דומה אובמה החליט לעשות היסטוריה: הוא צפוי להודיע על מינוי ג'נט ילן ליו"ר הפדרל ריזרב, אחד התפקידים החשובים בעולם. זאת למרות קמפיין שניהלו נגדה בשל היותה אישה ובשל עמדותיה הליברליות

בזמן שאצלנו מתמהמהים ונמנעים מבחירה דומה, הנשיא ברק אובמה צפוי להכריז היום (ד') הכרזה היסטורית - מינויה של אישה ליו"ר הבנק הפדרלי של ארצות הברית (הפדרל ריזרב), אחד התפקידים החשובים בעולם. מי שתאייש את התפקיד רם הדרג היא ג'נט ילן, בת 66, יהודייה ילידת ברוקלין. היא תהיה היו"ר ה-15 בהיסטוריה האמריקנית.

 

עוד חדשות בעולם: 

 

ילן הייתה סגנית הנגיד של הבנק הפדרלי האמריקני, וניהלו נגדה מסע הכפשה בשל היותה אישה למרות הרקורד המעולה שלה. חלק מהמאבק מקורו בכך שהיא דמוקרטית בעלת עמדות ליברליות, עניין בעייתי מבחינת וול סטריט השמרנית. ילן ידועה בתמיכתה בהזרמת תקציבים לעידוד ולהאצת הגידול. הרקורד שלה מלמד שהיא צפויה להתמקד במאבק באבטלה. 

ילן. עושה היסטוריה               (צילום: MCT) (צילום: MCT)
ילן. עושה היסטוריה (צילום: MCT)

יו"ר הפדרל ריזרב הנוכחי, בן ברננקי, הוא יהודי שמונה על ידי בוש הרפובליקני ונשאר לכהן בתקופת אובמה הדמוקרטי. יהודי נוסף היה המועמדים להחליף את ברננקי: לארי סאמרס, שר האוצר של ביל קלינטון והיועץ הכלכלי של אובמה, היה המועמד המועדף על הנשיא, אבל הוא נאלץ להסיר את מועמדותו.

 

לג'נט ילן יש רקורד מרשים. היא כיהנה כיו"ר המועצה הכלכלית המייעצת לנשיא קלינטון והייתה יו"ר הפדרל רזרב בסן פרנסיסקו לפני שמונתה לסגניתו של ברננקי.

 

בחירת מועמדי הנשיא ליו"ר הפרדל רזרב, המקבילה האמריקנית של בנק ישראל,

 היא הליך סולידי של כלכלנים מהשורה הראשונה. נשיא ארה"ב בוחר את נגיד הבנק הפדרלי האמריקני ואת סגנו לתקופה של ארבע שנים, אבל הסנאט צריך לאשר את מועמדו של הנשיא בהליך שימוע, שעלול להיות קשה ותיאורטית אף לבלום את המועמדות על-ידי המיעוט בסנאט בהליך של פיליבסטר (נאומים מתמשכים המונעים הצבעה על מהלך ואישורו). בפועל זה לא קרה מאז נחקק "חוק הבנקאות 1935", המעניק ליו"ר חבר המנהלים של הפדרל רזרב שליטה במערכת הבנק המרכזי של ארה"ב. הוא האיש הביצועי של מועצת המנהלים, שחבריה נבחרים על ידי הנשיא ל-14 שנים, אבל צריכים לקבל אישור של הסנאט. 

 

100 ימים בלי נגיד בישראל 

ובזמן שבארה"ב כבר הכריעו בסוגיה, בישראל רושמים היום 100 ימים ללא נגיד לבנק ישראל. תזכורת: בסוף יוני הכריזו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יאיר לפיד על מינויו של יעקב פרנקל למחליפו

 של סטנלי פישר. ההסתבכות של פרנקל בהונג קונג מנעה בסופו של דבר את מינויו ובמהלך בזק הוחלט למנות לתפקיד את פרופ' ליאו ליידרמן. גם הוא נסוג מהתפקיד ומאז ממתינים מועמדים אחרים לרשת את פישר.

 

לטלפון של השר לפיד - שנמצא השבוע בכנס קרן המטבע העולמית בארה"ב - מחכים מריו בלכר, צבי אקשטיין וויקטור מדינה. מיכל עבאדי-בויאנג'ו, שהייתה אף היא מועמדת לתפקיד, ויתרה. המועמדים הנוכחיים כבר קיבלו את אישור ועדת טירקל למינוי, אך הכרעה טרם הוכרזה. בכתבה המקיפה בנושא הבוקר במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות" מוסבר שלפי גורמים במערכת הפוליטית יש מחלוקת: לפיד תומך באקשטיין ואילו נתניהו מחפש מועמד מחוץ לרשימה.

 

לעת עתה ממשיכה קרנית פלוג לכהן כנגידה בפועל, אולם סיכוייה לקבל את התפקיד נמוכים בשל התנגדותו של ראש הממשלה נתניהו. פישר המליץ על סגניתו, ובכירים במערכת הכלכלית לשעבר מביעים תמיהה על כך שלא מונתה. "ראש הממשלה ושר האוצר עדיין יכולים להתפשר ולהציע לה את התפקיד באופן קבוע", אמר שר האוצר לשעבר מאיר שטרית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים