שתף קטע נבחר

אל תתנו לאהבה החדשה ברשת לעקוץ אתכם

יפה הכירה באתר הכרויות "מהנדס" שעובד באפריקה ונזקק לכסף כדי להציל חיים. היא לקחה משכנתא שנייה על הבית - הוא נעלם. שרית התאהבה ב"איש עסקים" שגר באוסטרליה. כדי להיפגש איתו שלחה לו כספים לקניית כרטיס טיסה - אך הוא התנדף כלא היה. כך לא תיפלו להונאות רומנטיקה ברשת

האמרה "האהבה כואבת" נכונה במיוחד עבור צרכנים שחיפשו היכרויות באינטרנט, רק כדי להפסיד עשרות אלפי שקלים למחזר או מחזרת. ובכן, אף אחד אינו חסין מפני נפילת קורבן להונאת רומנטיקה באינטרנט.

 

עוקץ - כתבות נוספות בערוץ הכסף שלי :

 

סיפורה של יפה (שם בדוי, השם המלא שמור במערכת) הוא טיפוסי. יפה התיידדה ברשת עם אדם שסיפר לה כי הוא מתגורר בעיר הולדתה רמת גן, אשר עבד כמהנדס באפריקה ומסייע לקהילות לא מפותחות לבנות מערכות לאיסוף מי טל שישמשו למי שתייה. הוא הוסיף כי הוא מקבל שכר זעום, אך רואה בעניין חשיבות רבה כדי להציל חיי אדם.

 

יפה הייתה בעננים: הוא חיזר אחריה במשך חודשים, שלח לה פרחים ואפילו אמר לה "אני אוהב אותך" - וכל זאת לפני שביקש ממנה כסף. מדי פעם היה שולח לה תמונות שהוריד מאתרי אינטרנט, של אפריקאים המשתמשים בציוד שהתקין לכאורה; סיפר לה על איך מעשיו מצילים חיי אדם, מפתחים קהילות שבדרך אחרת לא היו יכולות להגיד 'מי שתיה' מבלי לצעוד עשרות קילומטרים עד לבאר המים הקרוב.

 

לעתים היה מספר על מחסור בכספים אשר היו מונעים אספקת חלקי חילוף למתקני המים שהיה בונה למקומיים, ומבקש מיפה לתרום כספים עבור הפרויקט דרכו. כך, בדרך זו, הצליח אותו אדם להוציא מיפה 150 אלף שקל. למעשה, יפה נאלצה לקחת משכנתא שנייה על ביתה כדי לשלם חובות שצברה - בגלל אותו מאהב שרמנטי.

 

שרית (שם בדוי) הייתה קורבן נוסף להונאה מסוג זה. היא החליטה להיכנס לעולם ההיכרויות באינטרנט, ואחרי שבוע החלה לשוחח עם גבר מאחד האתרים. בשישה החודשים הראשונים הציג עצמו הגבר כאלמן ואיש עסקים עשיר, המתגורר באופן זמני באוסטרליה לצורך עסקים. הוא סיפר לה שבאוקטובר הוא מסיים את העסקה ובכוונתו לשוב ארצה - והוא מעוניין להיפגש איתה.

 

המלכוד היה שהוא הזדקק ל-1,000 שקל עד שצ'ק שקיבל לכאורה ייפרע. הנוכל נעלב כאשר שרית הביעה הססנות באשר לתת כסף לאדם זר, אולם מאחר שלא רצתה לאבד את החבר החדש שלה, היא שלחה לו את הכסף, ולאחר מכן עוד 6,000 שקל. למרבה הצער, שרית מעולם לא שמעה ממנו שוב.

 

איך הנוכלים מפתים?

אמני הונאה שוקדים על מנת לטפח את הקורבנות ולרכוש את אמונם, והם עושים זאת מסיבה מאוד פשוטה - זה משתלם. אמנם בישראל אין נתונים על ההפסדים שנגרמים לקורבנות הונאה מסוג זה, אך בארה"ב מדובר בממוצע של 20 אלף שקל בממוצע שמפסיד קורבן להונאה כזו.

 

אמני הונאה משקיעים זמן ואנרגיה משמעותיים כדי לשכנע את קורבנותיהם שהם נמצאים עמם במערכת יחסים רומנטית אמתית. אהבה היא רגש רב עוצמה, והפושעים מתמרנים באמצעותה כדי לחלץ סכומים גדולים של כסף מקורבנותיהם. נוסף לכך, בגלל האופי האישי של הונאה זו, הקורבנות אינם ממהרים להגיש תלונות במשטרה.

 

למרות שפרטי סיפוריהם של הרמאים משתנים עם כל מקרה לגופו, הבקשה לכסף מלווה, לעתים קרובות, בטענה שטרגדיה פקדה את הנוכל, והשאירה אותו או אותה בצורך הנואש עבור כסף. למרבה הצער, לאחר שבילו זמן רב עם הנוכל שבנה מולם אמון, הקורבנות בדרך כלל מוכנים "לעזור".

 

נוכלים נוהגים להשתמש בטכניקות שונות כדי לרכוש את אמון הקורבנות. טריק נפוץ הוא לגנוב שמות אמיתיים ותמונות של אנשי צבא. הנוכל יכול ליצור דף פרופיל מזויף באתר היכרויות באינטרנט או ברשת חברתית, ולאחר מכן לנצל את האהדה של קורבנות בטענה לפריסה בשטחים או במשלחת בחו"ל. הנוכל עשוי לטעון שזקוק למזומן כדי לשלם חובות בארץ או לצריכה מקומית עד שתיכנס משכורת או עד שיקבל כסף מצד ג'.

 

אתרי היכרויות באינטרנט אינם המקום היחיד עבור הונאות על בסיס רומנטי. רמאים לוכדים את קורבנותיהם גם בפורומים באינטרנט בנושאים ספציפיים כגון השתייכות דתית, מוזיקה, אלמנים או אלמנות וכו'. הנוכלים מנסים לגרום לקורבנות להוריד את המשמר על ידי הצגה כאילו הם משתתפים בדעות דומות בנושא מסוים או מטרה.

 

אז איך נימנע מהונאה?

השתמשו בזהירות ובשכל ישר כאשר אתם מכירים אדם שלא באופן אישי. לעולם אל תשלחו כסף למישהו שלא פגשתם - לא משנה כמה משכנעים הם או עד כמה סיפורם קורע לב. אם אתם בכל זאת הולכים נגד כל הגיון בריא, בקשו להיפגש עם האהבה החדשה בטרם תתנו כספים.

 

כמו כן, מומלץ לדרוש ביטחונות להחזרת הכסף, כולל ערבים להבטחת החזרת הכספים. דרשו לראות לפחות שני מסמכים מזהים של האדם המקבל את הכסף והערבים. סביר להניח שברגע שתבקשו להיפגש או לראות מסמכים - האהבה תתפוגג במהירות, כפי שהתחילה.

 

הנה כמה נורות אזהרה שמצביעות על כך שייתכן שאתם עלולים ליפול בפח:

  • בקשות להעביר כספים לצד ג' או לפדות צ'ק ואז להעביר את הכסף לאדם אחר.
  • מערכת היחסים שהופכת להיות בעלת אופי רומנטי במהירות, והצהרות מהירות של אהבה או ידידות קרובה.
  • האדם מספר שהוא או היא אזרחים ישראלים החיים בחו"ל, שהם עשירים, או בעלי מעמד חשוב.
  • האדם טוען שהוא קבלן וזקוק לעזרה כספית לשם השלמת עסקה.
  • האדם מתרץ שאינו יכול לדבר בטלפון או לדבר פנים מול פנים או במצלמת אינטרנט.
  • האדם מבקש במהירות כתובת דואר אלקטרוני או את שם המשתמש של מסרים מיידים.
  • האדם עושה טעויות איות בתדירות גבוהה או טעויות דקדוק.

 

הכותב הוא יועץ בתחום מניעת חובות וגבייתם. הסיפור מבוסס על מקרה אמיתי


פורסם לראשונה 13/10/2013 16:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
הכרת מישהו באינטרנט? שלא יעבוד עלייך
צילום: shutterstock
מומלצים