שתף קטע נבחר

צילום: אלכס קולומויסקי

מילותיו האחרונות: "אין לי עוד כוח לסבול"

באישון הלילה האחרון לחייו, לאחר שיצאו בני המשפחה של הרב עובדיה מחדרו, נותר עוזרו האישי לבדו עם הרב. לפתע שב הרב להכרה, ונאנח: "ריבונו של עולם, רחם עלי. אין לי עוד כוח לסבול, אין לי כוח לכאבים". הרופאים החליטו להרדימו ולהנשימו, והמילים הללו הפכו לאחרונות בחייו

אלפי המנחמים בסוכת האבלים ברחוב הקבלן בירושלים, זוכים לשמוע מכלי ראשון את הסיפורים הקטנים ממסכת חייו המפוארת של הרב עובדיה יוסף , אבל עדות אחת צמררה אותם במיוחד. צבי חקק, עוזרו האישי של "מרן" המנוח, תיאר את השעות שלפני פטירתו, וחשף את המילים האחרונות שיצאו מפיו בחייו: "אין לי עוד כוח לסבול".

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >> 

 

 

חקק היה צמוד לרב יוסף למעלה מ-20 שנה (תפקיד המכונה בעגה החרדית "משב"ק" - משמש בקודש), ובשנים האחרונות סעד אותו ממש. אחד הביטויים המובהקים (והסמלי במיוחד) למסירותו, היה כאשר חולצתו נקברה באדמה עם הנפטר, מאחר שהוכתמה בדמו בסמוך לפטירה – כפי שמחייבת ההלכה.

 

הלילה האחרון של הרב עובדיה

לאחר הלוויה סיפר חקק לבני המשפחה על הלילה האחרון של הרב עובדיה. כמה שעות קודם לכן, ביום ראשון אחר

הצהריים, חלה הידרדרות קלה במצבו, והרופאים החליטו להרדימו ולהנשימו בשנית – שבועיים לאחר שעשו זאת הפעם הראשונה. לאחר מכן החלישו את עוצמת ההרדמה – לקראת טיפול שאמור היה להיערך למחרת, יום הפטירה.

 

בשעה מאוחרת של אותו הלילה, בין ראשון לשני, יצאו בני המשפחה מחדרו של הרב לזמן קצר, והעוזר האישי נותר שם לבדו. לפתע שב הרב להכרה, התעורר לכמה רגעים, ונאנח בפני חקק: "ריבונו של עולם, רחם עלי. אין לי עוד כוח לסבול, אין לי כוח לכאבים". הוא הורדם שוב מיד, וכעבור כמה שעות, עם הפטירה, קיבל אותו משפט סתמי משמעות מצמררת והמילים הפכו לאחרונות בחייו.

 

בחודשים האחרונים אושפז הרב בבית החולים מספר רב של פעמים, האחרונה שבהן - לפני כשבועיים, אז אושפז במחלקה לטיפול נמרץ, ומאז הוגדר מצבו קשה, וסכנה נשקפה לחייו. הוא סבל מבעיות רפואיות בעיקר בלב ובכליות, ובגופו אף הושתל קוצב לב. לאחר הידרדרות כללית וקשיי נשימה שמהם סבל, החליטו הרופאים להרדימו ולהנשימו, וציבור המאמינים קרא שוב ושוב להתפלל לרפואתו. בכל אותה תקופה סבל הרב מכאבים עזים.

 

המוני מנחמים קורעים קריעה

המוני אנשים נוהרים מאז אתמול (יום ג') לרחוב הקבלן בשכונת הר נוף הירושלמית, שבו שכן בית הרב. הרחוב נחסם לתנועה ובמרכזו הוקמה סוכת אבלים גדולה.

 

 (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

חדר הלימוד של הרב עובדיה יוסף, שבו היה מבלה את רוב שעותיו, מיותם ועזוב. נותר בדיוק כפי שהיה כשהרב עזב אותו בדרך לאשפוז האחרון. רק מדפי הספרים העמוסים מוסמרו בקרשים לתקופת השבעה. גם בספרים הללו איש לא יעיין בזמן הקרוב. הרב אליהו שטרית, מי שלמד עם מרן מדי יום ונחשב לאדם הקרוב אליו ביותר, מתקשה לראות את החדר ריק מיושבו הקבוע. "הרגשתי כל הזמן שיש לי חומה", הוא אומר ובוכה. "הרגשתי שאני עטוף ושחומה מגינה עלי. היום אני מרגיש חשוף, בלי חום, בלי חומה".

 

בבית הכנסת "יחווה דעת" שבו התפלל הרב במשך שנים ארוכות, חשים המתפללים אובדן עצום. "ברגע ששמענו על הפטירה של הרב", מספר הרב טראב, גבאי בית הכנסת, "מיד הוצאנו את הפרוכות וכולם ישבו על הרצפה ועשו קריעה (פעולה שנהוגה בקרב קרובי הנפטר מדרגה ראשונה), מכיוון שאנחנו מרגישים שהוא אבא שלנו".

 

בימים האחרונים רבים מהמנחמים מגיעים לביתו של מנהיגה הרוחני של ש"ס אחרי שלא הצליחו להגיע למסע הלוויה, שבו השתתפו על פי ההערכות כ-850 אלף בני אדם. חלק מהמגיעים לנחם לא הכירו את הרב יוסף אישית, אלא התוודעו לדבריו מהתקשורת ומספריו. הם הגיעו בחולצה קרועה לאות אבל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ישראל ברדוגו
רגעים של סבל. הרב עובדיה יוסף
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים