שתף קטע נבחר

צילום: אלכס קולומויסקי

הרב עמאר: אין בדורנו מי שיחליף את מרן

הרב שלמה עמאר מביע תקווה כי ברבות הזמן יימצא לעם מנהיג רוחני חדש, ומיצר על כך שחלקים בעם פספסו, לדבריו, את הרב עובדיה משום שראו בו מנהיג פוליטי: "גם כשנפגש עם פוליטיקאי, מעולם זה לא היה ליותר מעשר דקות, ובדרך כלל פחות"

יום לאחר פטירתו של הרב עובדיה יוסף, ממשיך הרב שלמה עמאר להכחיש את הטענות לפיהן הוא שואף לרשת את כיסא המנהיג הרוחני של ש"ס. "אני לא הייתי אף פעם איש פוליטי ואני לא רוצה להיות איש פוליטי לעולם", אמר הרב עמאר בראיון ל-ynet. לדבריו, מי שטען כי הוא מבקש לתפוס את מקומו של מרן, עשה זאת "מתוך ילדות ושטות, או מתוך כוונה לפגוע או להזיק".

 

נפרדים מהרב עובדיה יוסף:

 • ממרן עד "מרן": הפוסק האמיץ של הדור
 • "לא מפסיקים לבכות. אנחנו משותקים"  

   

  הוא הוסיף כי חלקים בעם פספסו את הרב עובדיה משום ראו בו מנהיג פוליטי: "הרב לא הקים את ש"ס משום שרצה לעסוק בפוליטיקה, העולם טעה", הוא אומר, ומחדד כי הרב כלל לא היה איש פוליטי: "גם כשנפגש עם פוליטיקאי, מעולם זה לא היה יותר מ-10 דקות, ובדרך כלל גם פחות".

   

  "כל הדיבורים על ממלא מקום לרב, גם כן זה שטויות והבלים", הוסיך הרב הראשי לשעבר. "זה לא רב רגיל, זה רב שדורות רבים לא היה גדול כמוהו. אין בדור הזה מי שיכול למלא את מקומו , זה הכל הבל. אין מי שיכול לעמוד בגדלות שלו, בממדים שלו בכל מקצועת התורה... ממרן רבי יוסף קארו ועד מרן הרב עובדיה יוסף, לא קם כיוסף". 

  על קשריו עם הרב עובדיה סיפר: "הקירבה שהייתה לי עם הרב היא קירבה תורנית גרידא", לדבריו. "קירבה של פסיקה. הוא נתן לי תמיכה, ויש פסקים שלא העזתי לפסוק בהם מרוב חומרתם, שהוא היה דוחף אותי ומעודד אותי. כך עשה במאות פסקים".

  "לא אלמן ישראל"

  "מעולם לא תכננתי להיות רב ראשי", מבהיר הרב עמאר. "מעולם לא תכננתי להיות הראשון לציון , ומרגע שהפסקתי אין לי שום תוכניות. יש לי תוכנית אחת - ללמוד ולהמשיך לכתוב תשובות בהלכה, וללמד תורה לעם בדרשות ושיעורים. זו מטרת חיי ואין לי שום שאיפות מיותרות".


  עם זאת, הביע הרב עמאר אופטימיות אמונית, ואמר כי הוא מקווה שברבות הזמן, יימצא לעם מנהיג רוחני חדש. "הימים והשנים הבאים יראו לנו אם אכן יש אדם שמוכר כמורם מעם, ואני בטוח שבע"ה יימצא האדם, כי הקב"ה רחמן, הוא לא ישאיר את הצאן שלו בלי רועה".

   

  לדבריו, מנהיגים נוטים בדרך כלל לצמוח מתוך בני דורם. "הדור רואה, הדור שומע, הדור שואל הלכות. באות שאלות מרבנים, באות מדיינים, באות מהעם, והדור בוחר לו (מנהיג) . אני בטוח שיש גדולים וטובים ממני בעשר מידות ויותר. לא אלמן ישראל", אמר הרב.

   

  "הרב עובדיה לא היה מנהיג פוליטי"

  הרב עמאר טען כי רבים טעו לחשוב שעם הקמת ש"ס, הפך הרב עובדיה למנהיג פוליטי, אלא שהוא הקים את

  התנועה "אך ורק כדי להרחיב את הפעילות התורנית ולהשריש בקרב העם את היסודות של התורה, בפרט בדבר שהיה בנפשו, שילדי ישראל יידעו קריאת שמע, יאמרו שמע ישראל, יתפללו, יידעו מה זה שבת ומה זה מועד".

   

  לדבריו, הרב מעולם לא רצה לעסוק בפוליטיקה, והשתדל להקדיש לכך מעט זמן ככל האפשר. "הוא היה מקדיש, עיניי ראו, כשבאו הפוליטיקאים מעולם לא לקח יותר מעשר דקות, רבע שעה, על פי רוב פחות, והוא כבר חזר ללימוד והמשיך להשיב.

   

  "הוא לא רק למד אלא גם לימד כל חייו , הוא יצא לציבור כל ימיו, והרחיב את גבולות הקודש על ידי דרשותיו, הוא ידע לדבר לגאונים הכי גדולים בדור וללמד אותם ולכוון אותם וידע לדבר לאנשים הכי פשוטים בשפתם".


 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עמית שאבי
  "אין מי שיכול לעמוד בגדלות שלו". הרב עמאר לצד הרב עובדיה
  צילום: עמית שאבי
  מומלצים