שתף קטע נבחר

הממשלה מעכבת הפיכת בנק הדואר ל'חברתי'

הכנסת אישרה כבר לפני למעלה משנה את התיקון בחוק הדואר שיאפשר את הפיכתו לבנק ללא עמלות ועם שירות מורחב. שר התקשורת ביקש מוועדת הכלכלה ארכה נוספת של חצי שנה ליישומו. החוק נועד כדי לאפשר לבנק הדואר לספק שירותים בנקאיים בנוסף לשירות המוגבל של הדואר

הפיכת בנק הדואר ל"בנק חברתי" נסחבת שנה וחצי בגלל ביורוקרטיה ממשלתית, מאז שהכנסת אישרה תיקון בחוק הדואר שיאפשר את המהפכה החברתית של הבנק הוותיק שלא גובה עמלות עבור שירותיו.

 

אושר חוק בנק הדואר לקראת הפיכתו לבנק חברתי

בבנק הדואר מתקשים להיפרד מהעמלה שבוטלה

מסטרקארד ודואר ישראל: כרטיס אשראי חדש לעסקים

 

המהפכה נועדה לספק שירותים בנקאיים זמינים בנוסף לשירות הקיים והמוגבל של בנק הדואר, בעיקר למאות היישובים בפריפריה שנמצאים על מפת שירותי הדואר הנע. זאת, בגיבוי של אחד הבנקים המסחריים.

 

הכנסת נתנה לחברת הדואר ארכה של שנה ליישום החוק החדש בתקווה שיופעל קודם לכן. היום הקובע היה אמור להתרחש לפני כחודשיים וחצי, ב-31 ביולי, אך שום דבר לא קרה בשטח, ועד כה גם לא ניתן לכך הסבר.

 

הממשלה רוצה ארכה נוספת

היום (ד') הודיע שר התקשורת גלעד ארדן לוועדת הכלכלה, שטיפלה בחוק, כי הוא מבקש בדיעבד ארכה נוספת ליישומו, של חצי שנה עד 31 ביולי 2014. הודעת השר מתחייבת בחוק, ללא צורך באישור הוועדה.

 

השר לא טרח להתייצב בוועדה לפחות כדי להתנצל על הסחבת. מ"מ המנכ"ל, מימון שמילה, נשלח במקומו להסביר את העניין. האחריות הוטלה בעקיפין על רשות החברות הממשלתיות.

 

שמילה ציין כי תיקון החוק הוציא את בנק הדואר מחברת דואר ישראל וחייב את הפעלתו כחברה-בת בניהול דירקטוריון עצמאי. התיקון גם חייב להעמיד לבנק הון עצמי בהיקף שיקבע בנק ישראל, וגם חתימה על הסכם לשמירת זכויות העובדים שיעברו לחברה הבת.

 

היום נמסר לוועדה כי רק ב-30 במאי, עשרה חודשים לאחר קבלת החוק, אישרה רשות החברות הממשלתיות את שינוי התקנון של חברת הדואר המאפשר לדירקטוריון שלה למנות את הדירקטוריון של בנק הדואר.

 

אבל הדירקטורים של החברה הבת לא התמנו כי לדירקטוריון של החברה האם לא היה יו"ר שחייב לחתום על התקנון,והיום הקובע חלף ללא שינוי במצב. כך התבזבזה שנה של דריכה במקום.

 

בינתיים נמצא המיועד לתפקיד היו"ר, חזי צאיג שהיה עד לאחרונה מנהל מרכז ההשקעות במשרד הכלכלה, אבל הוא טרם נבחר רשמית. מכאן מתפתח סיפור בסגנון חד-גדיא.

 

אם אין יו"ר שיחתום על התקנון, אין לחברה הבת של הבנק החברתי דירקטוריון. ובאין דירקטוריון אין מי שיגייס את ההון העצמי, ובהעדר הון עצמי אין בעצם בנק חברתי ואם אין בנק חברתי אין מעבר של עובדים אליו ואז אין גם הסכם קיבוצי כנדרש בחוק.

 

שר התקשורת אמנם ביקש וקיבל ארכה נוספת של חצי שנה מהיום הקובע להפעלת הבנק החברתי. אבל בינתיים התבזבזו עוד חודשיים, חלקם חגי תשרי. בקצב הזה ספק אם יצליחו למלא את כל תנאי החוק עד תום הארכה , אם צאיג לא ייבחר מיד.

 

בכיר בהנהלת הדואר גילה לאחר מכן כי הסחבת נגרמה קרוב לשנה בעיקר עקב מחלוקת משפטית בין רשות החברות למשרדי הממשלה בשאלה אם נושאי משרה בחברת הדואר (כגון המנכ"ל) יכולים לכהן כדירקטורים בחברה הבת של בנק הדואר.

 

"אני צוחק אך ליבי בוכה", סיכם יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ אבישי ברוורמן (עבודה) עוד פרק בסאגה של הקמת הבנק החברתי, "כי זו עוד דוגמא מטרידה לביורוקרטיה הממשלתית המתנהלת כמו עגלה רתומה ל-4 סוסים שכל אחד מושך לכיוון אחר".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים