שתף קטע נבחר

מסר לאיראן: צפו בתרגול תדלוק אווירי

חיל האוויר קיים אימון רחב היקף, שבו השתתפו כמעט כל טייסות הקרב ממערכי ה-F-15 וה-F-16, במטרה לבחון יכולות להגיע ליעדים רחוקים. "טיסה שדורשת ריכוז למספר שעות והכנות פיסיות מיוחדות"

ראש הממשלה הבהיר באו"ם כי אם ישראל תיאלץ, היא תתמודד לבד מול איראן - והחיל שעליו תוטל משימה כזו מעביר מסר נוסף: חיל האוויר קיים השבוע אימון רחב היקף של מספר טייסות, במטרה לבחון יכולות להגיע ליעדים רחוקים בטיסות ממושכות. באחד משיאי האימון, שבו חיל האוויר שיתף פעולה עם צבא זר, בוצע תדלוק של מטוסי קרב. צפו בתדלוק.

 

עיתוי פרסומו של האימון כנראה לא מקרי. ראש הממשלה בנימין נתניהו ערך היום (ה') סדרת ראיונות עם כלי תקשורת אירופיים והזהיר אותם מהונאה איראנית בשיחות הגרעין עם המערב, שצפויות להיפתח בשבוע הבא בז'נבה.

 

באתר צה"ל אף הגדירו את התדלוק באוויר כ"בחינת יכולת לטוס הרחק מכאן. כשמדברים על כל ה'אופציות על השולחן' ניתן להבין שמדובר גם באופציות צבאיות. חיל האוויר, הזרוע הארוכה של צה"ל, הוא האחראי למימוש האופציה הזו, אם תידרש. בחיל מחזקים את קשת היכולות, בין השאר, גם בטיסות ארוכות טווח. בתחום הזה נדרש חיל האוויר לפתח יכולת פעולה רלבנטית, מפעולה ממוקדת ועד לפעולה רחבה".

 

באימון השתתפו כמעט כל טייסות הקרב של חיל האוויר ממערכי ה-F-15 וה-F-16, ואימונים דומים לו נערכים כמה פעמים בשנה. התרגילים השונים, בהם קרבות אוויר והתמודדות עם איום הנ"מ של האויב, התרחשו בשמי הים התיכון. בצה"ל ציינו כי האימון, שצפוי להימשך בשבוע הבא, אינו שונה מאימונים שהתקיימו בשנים האחרונות והוא בוחן את כל הפרטים בתרחיש המדובר - משלב התכנון המבצעי בטייסות, דרך הטיסה עצמה והתדלוק ועד לניהול ממרכז השליטה של החיל.

 

מפקד אחת הטייסות, שהשתתף בגיחה, ציין: "האתגרים בטיסה מסוג זה מתחילים כבר בתכנון, וממשיכים בטיסה שהיא רחוקה מהבית, בתנאי מזג אוויר ותנאי שטח לא מוכרים, כמו גם באיומים האפשריים בדרך". בטייסות הודגש עוד כי "האימון חידד את היכולות וחיבר בין כלל המרכיבים והטייסות שמשתתפות לאימון המורכב והייחודי. בהיבט האישי מספרים הטייסים על חוויית טיסה ממושכת הדורשת ריכוז למשך מספר שעות והכנות פיסיות מיוחדות בהיבטי מנוחה ותזונה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
תדלוק אווירי
צילום: דובר צה"ל
מומלצים