שתף קטע נבחר

צילום: AP

נתניהו: אם ניאלץ, נעמוד לבד מול איראן

באחד מנאומיו החשובים אי פעם, ענה רה"מ באו"ם ל"מתקפת הקסם" האיראנית: "הלוואי שהייתי יכול להאמין לרוחאני, אבל אני לא מאמין. הוא זאב בעור של כבש". נתניהו ציטט מספרו של נשיא איראן וקרא לעולם: "אם אתם רוצים נוק-אאוט לתוכנית הגרעין, אל תפסיקו את הלחץ"

באחד מנאומיו החשובים ביותר מעל במת העצרת הכללית של האו"ם ניסה הערב (יום ג') ראש הממשלה בנימין נתניהו לקרוע את המסכה מעל פרצופו של נשיא איראן חסן רוחאני, ושיגר איום מפורש לטהרן ומסר לארה"ב: "אם ניאלץ - נפעל לבד מול משטר האייתוללות". נתניהו ניסה לשכנע את העולם שלא להתפתות למילים הפייסניות המגיעות מטהרן על תוכנית הגרעין, ולהיזהר מתרמית איראנית שמטרתה למשוך זמן בדרך לפצצה: "רוחאני לא נשמע כמו אחמדינג'אד, אבל בכל הנוגע לתוכנית הגרעין של איראן ההבדל היחידי ביניהם הוא זה: אחמדינג'אד הופיע בעור של זאב, ורוחאני הוא זאב בעור של כבש". ynet העביר משדר מיוחד שבמסגרתו הועבר ישירות מניו-יורק גם נאומו של נתניהו.

 

בפתח נאומו אמר נתניהו כי ההיסטוריה לימדה את העם היהודי לא לאבד תקווה לעולם, אולם כיום התקווה הזו מאותגרת על-ידי איראן גרעינית המעוניינת להשמיד את מדינתו. הוא הזכיר כיצד ניתק משטר האייתוללות את הידידות ההיסטורית בין העמים הפרסי והיהודי והחליף אותה בקריאות "מוות ליהודים", ולאחר מכן עבר להזכיר את תפקידיו של הנשיא האיראני הטרי רוחאני בקידום תוכנית הגרעין של טהרן והפיגועים שביצעו שליחיה ברחבי העולם ב-24 השנים האחרונות.

 

"הנשיא רוחאני, כמו הנשיאים שבאו לפניו, הוא משרת של המשטר הזה. הוא ניצח מבין שישה מתמודדים שהמשטר אישר להם להתמודד בבחירות", אמר נתניהו. "אז מה הפך אותו לאדם שיכול להתמודד על הנשיאות? רוחאני הנהיג את המועצה לביטחון לאומי של איראן מ-1989 עד 2003 ומהרגע הזה השליחים האכזריים של איראן התאכזרו לכל מי שניסה להתקומם נגדם". נתניהו הזכיר את הפיגוע בבניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס ב-1994 ואת ההרג של חיילים אמריקנים בפיגוע בסומליה זמן מה לאחר מכן. "אנחנו אמורים להאמין שרוחאני - יו"ר המועצה לביטחון לאומי של איראן בכל אותו הזמן - לא ידע על המתקפות האלה?".

 

ראש הממשלה הערב בעצרת האו"ם (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ראש הממשלה הערב בעצרת האו"ם(צילום: AFP)

נתניהו הזכיר כי רוחאני היה גם ראש צוות המשא ומתן של איראן על תוכנית הגרעין בתחילת העשור הקודם ובאמצעו, וכי הוא היה גורם מוביל בשרטוט האסטרטגיה הגרעינית של איראן. "רוחאני לא נשמע כמו אחמדינג'אד, אבל בכל הנוגע לתוכנית הגרעין של איראן ההבדל היחידי ביניהם הוא זה: אחמדינג'אד הופיע בעור זאב, ורוחאני הוא זאב בעור של כבש".

 

ראש הממשלה דיבר על סתירה בולטת בין מילותיו של רוחאני, שדיבר בשבועות האחרונים אין-ספור פעמים על רצונו בדיאלוג אמיתי עם המערב כדי לפתור את סוגיית הגרעין, לבין מעשיה של איראן. "רוחאני עמד על הבמה הזו לפני שבוע ושיבח את הדמוקרטיה האיראנית", אמר ראש הממשלה, "אבל המשטר שהוא מייצג מוציא להורג כל אדם שמנסה להתנגד לו פוליטית. רוחאני דיבר על הטרגדיה האנושית בסוריה, אבל איראן באופן ישיר משתתפת בטבח שאסד מבצע בבני עמו. המשטר הזה תומך במשטר הסורי שהשתמש בנשק כימי נגד העם שלו. רוחאני באותו נאום לפני שבוע גינה את רוח הטרור, אבל רק בשלוש השנים האחרונות איראן תכננה, יזמה והוציאה לפועל פיגועי טרור ב-25 ערים".

 

הלוואי שיכולתי להאמין לרוחאני. אני לא

"רוחאני הבטיח משא ומתן בונה עם מדינות אחרות, אבל נציגים איראנים ניסו להתנקש בחייו של השגריר הסעודי בוושינגטון", המשיך נתניהו לתת דוגמאות לפעולותיה של איראן, "רק לפני שלושה שבועות נעצר סוכן איראני כשאסף מידע על שגרירות ארה"ב בישראל". הוא אמר בלגלוג: "זו באמת הידברות קונסטרוקטיבית... הייתי באמת רוצה להשתתף בדברים האלה שאומר רוחאני, אבל הגלים היחידים שאיראן יצרה בשנים האחרונות הם גלים של אלימות ושל טרור".

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 

 

"גבירותי ורבותיי, הלוואי שהייתי יכול להאמין לרוחאני, אבל אני לא", אמר נתניהו, ועבר להזכיר לעולם את העובדות המוכיחות כי פניה של איראן לנשק גרעיני ולא לתוכנית גרעין למטרות שלום. הוא הזכיר כי רוחאני טען מעל בימת האו"ם שאיראן מעולם לא בחרה בהשתקה ובסוד בנוגע לתוכנית הגרעין שלה, אולם ב-2002 נתפסה על חם בונה בחשאי צנטריפוגות בנתנז וב-2009 נתפסה שוב בונה מתקן גרעיני חשאי בקום.

 

"מדוע מדינה שצריכה אנרגיה גרעינית רק לצורכי שלום בונה מתקני גרעין מתחת לאדמה באופן חשאי?", שאל נתניהו, "מדוע מדינה עם משאבי טבע רבים כל כך כמו נפט צריכה להשקיע ביכולת גרעינית? מדוע המדינה הזו, שטוענת שהיא זקוקה לגרעין לצרכים אזרחיים, לא מפסיקה להפר החלטות של מועצת הביטחון ומוכנה לסבול סנקציות קשות כל כך על הכלכלה שלה? מדוע מדינה עם תוכנית לצורכי שלום כביכול מפתחת טילים בליסטיים שיכולים לחצות יבשות ושכל מה שהם יכולים לעשות זה להחזיק ראשי נפץ גרעיניים?"

 

"התשובה היא פשוטה", ענה ראש הממשלה, "איראן אינה מפתחת תוכנית גרעינית לצורכי שלום. היא מפתחת נשק גרעיני". הוא מסר נתונים על ההתקדמות שעשתה איראן בשנה החולפת בדרך לפצצה. "מאז בחירת רוחאני, המאמץ הקדחתני בתוכנית הגרעין המשיך בלי שום הפרעה. גבירותיי ורבותיי, מתקנים גרעיניים מתחת לאדמה, צנטריפוגות מתקדמות, מים כבדים, טילים בליסטיים - המצב הוא לא שקשה למצוא ראיות לכך שיש לאיראן תוכנית גרעינית צבאית, המצב הוא שקשה למצוא ראיות לכך שלאיראן אין תוכנית גרעינית צבאית".

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

נתניהו אמר כי בשנה החולפת נזהרה איראן שלא לחצות את הקו האדום שהוא עצמו סימן אשתקד באו"ם, "אבל היא משהה את עצמה כדי שתוכל לחצות אותו בעתיד מתי שתרצה, לפני שהקהילה הבינלאומית תוכל למנוע את זה". הוא אמר כי הבעיה הגדולה של איראן בדרך לפצצה היא הסנקציות, וכי הדרך היחידה למנוע ממנה נשק גרעיני בדרכי שלום היא איום צבאי אמין בשילוב עם סנקציות אמינות. נתניהו הדגיש כי השילוב הזה הוא שהוביל לפגיעה כלכלית קשה באיראן, ושכתוצאה מהלחץ של העם האיראני על המשטר רוחאני נבחר והתחיל ב"מתקפת החיוכים" שלו.

 

"הוא רוצה שיסירו את הסנקציות מעל המדינה שלו, אבל הוא לא רוצה לוותר על תוכנית הגרעין בתמורה לכך", הזהיר ראש הממשלה מפני רוחאני. "האסטרטגיה שלו להשיג זאת היא לחייך, לשלם מס שפתיים, לדבר על שלום ועל דומקרטיה. עוד טקטיקה של רוחאני היא להציע דברים חסרי משמעות בתמורה להסרת הסנקציות, ולהבטיח שלאיראן יישאר די חומר גרעיני ותשתית גרעינית מספקת להמשיך לרוץ לפצצה בזמן שאיראן תבחר לעשות זאת".

 

"אם נעמוד לבד, לפחות נציל אחרים"

ראש ממשלת ישראל אמר מעל במת האו"ם כי רוחאני בוטח בדרך הזו וחושב שהוא יכול לחמוק מעונש מכיוון שכבר הצליח לעשות זאת בעבר. הוא הזכיר את תקדים צפון קוריאה שהבטיחה לעולם לחדול מתוכנית הגרעין שלה בתמורה לסיוע בינלאומי - אבל בפועל המשיכה לשעוט אל הגרעין והדהימה את העולם שנה אחת לאחר ההסכם עמה כשביצעה ניסוי גרעיני ראשון. מעל הבמה ציטט נתניהו מתוך ספרו של רוחאני, והזכיר כיצד התפאר בעבר בכך שיצר אווירה רגועה מול העולם כראש צוות המו"מ האיראני, ובינתיים נמשכה ההתקדמות בתוכנית הגרעין. "הוא שיטה בעולם פעם אחת וכעת הוא חושב שהוא יכול לעשות זאת שוב", אמר נתניהו, "רוחאני חושב שהוא יכול לקבל עוד עוגה צהובה - וגם לאכול אותה".

 

"איראן גרעינית תחזיק את העולם כבן ערובה, והיא תוכל להפוך את המזרח התיכון לאזור הכי לא יציב", הזהיר נתניהו, ואמר כי הדבר יהפוך את האפשרות של טרור גרעיני לסכנה ממשית. הוא אמר כי אלה בעולם החושבים שהוא מגזים בתחזיותיו השחורות לא למדו כנראה מההיסטוריה, ושעליהם להקשיב לקריאות בטהרן "מוות לארה"ב" ו"מוות לישראל".

 

נתניהו מתכונן לנאום, היום ()
נתניהו מתכונן לנאום, היום

 

"אני יודע שהעולם מאס במלחמות", אמר נתניהו, "גם אנחנו בישראל מכירים היטב את המלחמה, אבל כדי למנוע את המלחמה מחר אנחנו צריכים להיות נחושים היום". הוא הדגיש את דברי אובמה שלפיהם מילותיה הפייסניות של איראן חייבות להיות מגובות בצעדים משמעותיים בשטח, והציג לעולם את הצעדים האיראניים שרק הם יספקו את ירושלים: "פתרון דיפלומטי יחייב את איראן לארבעה דברים. האחד, להפסיק להעשיר אורניום. השני, להוציא מתחומי איראן את האורניום שכבר הועשר. השלישי, לפרק את התשתית להתקדמות בתוכנית הגרעין, כולל המתקן בקום והמתקן בנתנז. הרביעי - להפסיק את כל העבודה בכור המים הכבדים שאמור לייצר פלוטוניום. כל זה ימנע מאיראן להתקדם אל פצצה של ממש".

 

נתניהו הזהיר שאין להשאיר לאיראן גם לא יכולת מינימלית להעשיר אורניום. "לאלה המציעים להשאיר להם יכולת כזו אני מציע להקשיב לדברי רוחאני מהעבר: 'מדינה שיכולה להעשיר אורניום ל-3% (שיעור העשרה שאינו מספיק לייצור נשק גרעיני אלא רק למטרות אזרחיות) תוכל להעשיר אורניום גם לדרגה גבוהה בהרבה'. זו הסיבה לכך שחייבים לפרק לגמרי את תוכנית הגרעין הצבאית האיראנית".

 

לאור כל אלה אמר נתניהו כי על העולם לשמר את הסנקציות על איראן ולהחמיר אותן אם טהרן תמשיך להתקדם בתוכנית הגרעין בזמן המשא ומתן. "אל תסכימו לעסקה חלקית ולהסרת חלק מהסנקציות", אמר, "הסירו את הסנקציות רק כשאיראן תחליט להתפרק לגמרי מתוכניתה לנשק גרעיני. חבריי בקהילה

הבינלאומית, אם אתם רוצים נוק-אאוט לתוכנית הגרעין של איראן בדרכי שלום - אל תסירו את הלחץ. ככל שהלחץ יהיה גדול יותר, כך הסיכוי יהיה גדול יותר".

 

על רקע הציפיות במערב לעידן חדש מול איראן והקריאות להתמסר למשא ומתן איתה, שלח נתניהו איום לאיראן ומסר למעצמות: "ישראל לעולם לא תסכים לנשק גרעיני בידי משטר שכל העת רוצה למחוק אותה מהמפה, לישראל לא תהיה ברירה אלא להגן על עצמה. שלא יהיה יהיו אי הבנות: ישראל לא תרשה שלאיראן יהיה נשק גרעיני. אם ישראל תיאלץ לעמוד לבדה - היא תעמוד לבדה, אבל בכך שנעמוד לבד - נדע שאנחנו מגנים על רבים אחרים".

 

בסיום נאומו התייחס נתניהו גם למשא ומתן עם הפלסטינים. "אנחנו רוצים שלום ואני עדיין מחויב לפיוס ההיסטורי ולבניית עתיד טוב יותר", אמר. "שישה ראשי ממשלה, כולל אני, לא הצליחו להשיג שלום מאז תחילת התהליך לפני 20 שנה". הוא אמר כי לעולם לא יתפשר על ביטחון עם ישראל וכי הפלסטינים חייבים להכיר במדינת ישראל כמדינה יהודית.


פורסם לראשונה 01/10/2013 18:51

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
נתניהו באו"ם. "מדינה שרוצה גרעין אזרחי מחביאה מתקנים?"
צילום: AP
מומלצים