שתף קטע נבחר

מזכרת מצלם החתונה: "לא מאשים את היטלר"

חתן וכלה יהודים מלונדון נדהמו לגלות כי סרט החתונה שלהם רצוף בהערות אנטישמיות וגזעניות כלפיהם וכלפי אורחיהם. בין היתר, אמר הצלם במהלך הצילומים כי "היהודים הם האנשים הכי רעים בעולם", ואת הנשים היהודיות כינה: "פרות ושחצניות". הצלם בתגובה: "אני מתבייש"

הסיוט של כל כלה יהודיה? סטן וקלאודיה גוסמן, זוג יהודים מאנגליה, נדהמו לגלות כיצד הווידיאו ובו תיעוד מהיום המאושר בחייהם, הפך לסרט אימה אנטישמי. הצלם אנטוני אורליוס אשר נשכר לתעד את האירוע, השאיר אחריו "פסקול" מזעזע הכולל הערות כמו "אני לא חושב שאני מאשים את היטלר", "היהודים הם האנשים הכי רעים בעולם", ועוד שלל כינויי גנאי "ומחמאות" לאורחי החתונה. 

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >> 

 

 

גם הכלה ספגה מנחת לשונו של הצלם, שכינה אותה "כלה לא אטרקטיבית לחלוטין". ה"ג'ואיש כרוניקל" שחשף את הסיפור, שהתפשט עד מהרה לכלי התקשורת בבריטניה ומחוצה לה - שמע מבני הזוג כי "הווידיאו הזה הרס לחלוטין את הזיכרון מהיום המאושר בחיינו".

 

הצלם מצדו, הספיק כבר להתחרט, ולשלוח מכתב התנצלות "על המעשה המטופש והילדותי" שעשה, כדבריו, ולהחזיר את הכסף ששולם לו.

 

אחרי תשעה חודשים: פסקול אנטישמי

את יומה המאושר, תכננה קלאודיה גוסמן (27), מעצבת אופנה יהודייה המשמשת כקניינית בחברת האופנה "ראלף לורן," לפרטי-פרטים. מתכננת החתונות ששכרה, ארגנה חופה מרשימה בבית הכנסת המרכזי של לונדון, ושכרה את האולם נורת'מברלנד 8 היוקרתי בבירה הבריטית, ועמם צלם סטילס, תזמורת נגנים ו-DJ, "והדובדבן שבקצפת" - תיעוד וידיאו ערוך של הערב כולו, כמקובל.

 

הצלם שכח לכבות את המצלמה, והשיחה האנטישמית הוקלטה

 

האירוע היה מוצלח, נדמה כי 150 האורחים שהוזמנו לחגיגה נהנו עד למאוד, והזוג הצעיר המתגורר בצפון לונדון היה מרוצה. לפחות עד שחזר מירח הדבש בדרום-אפריקה ומאוריציוס, וגילה את "תרומתו" הבלתי נשכחת של צלם הווידיאו שהזמינו ליום החשוב בחייהם.

 

סרט הווידיאו הערוך שאמור היה להיות מוכן לבני הזוג כמזכרת עם חזרתם הביתה, בושש מלהגיע. רק אחרי חילופי מכתבים אינטנסיביים בין אנטוני אורליוס הצלם לבני הזוג, ובאיחור של לא פחות מתשעה חודשים מהמועד המסוכם - נחת סוף-סוף הקובץ המיוחל בביתם. אך בני הזוג שישבו לצפות במאורע בקוצר רוח, גילו לאכזבתם כי הוא נעשה באיכות ירודה, וכולל בעיקר את גבם של האורחים, בעוד שלל רגעים חשובים ומרגשים מהאירוע נעדרו ממנו כליל.

 

על אורחים שרקדו לצלילי "סימן טוב ומזל טוב" הוא העיר: "זה ריקוד פסיכי ישראלי, לא?" (צילום: הג'ואיש כרוניקל) (צילום: הג'ואיש כרוניקל)
על אורחים שרקדו לצלילי "סימן טוב ומזל טוב" הוא העיר: "זה ריקוד פסיכי ישראלי, לא?"(צילום: הג'ואיש כרוניקל)

 

בני הזוג גוסמן, לא אמרו נואש, וביקשו מהצלם את חומר הגלם המלא, בתשלום נוסף כמובן - זאת על מנת שיוכלו לערוך אותו אצל איש מקצוע אחר. כאן, האכזבה מהמוצר הנחות שקיבלו הפכה לתדהמה והלם. החומר הבלתי ערוך כלל לאורך הסרט כולו פסקול מלא של הערות מעליבות ואנטישמיות, ושלל ביטויי גזענות כלפי בני הזוג ואורחיהם.

 

"הנשים היהודיות יפות אבל פרות"

"אני לא חושב שאני מאשם את היטלר", נשמע הצלם אנטוני אורליוס אומר בווידיאו שעלה באתר ה"ג'ואיש כרוניקל", בעודו מצלם את הכלה הניצבת מטרים ספורים ממנו. לאורך הסרט כולו הצלם נשמע "משחרר" ביטויים כמו "הנשים היהודיות הן יפות אבל פרות".

 

"הווידיאו הזה פשוט הרס לחלוטין כל זיכרון מהיום המאושר בחיינו". בני הזוג גוסמן (צילום: הג'ואיש כרוניקל) (צילום: הג'ואיש כרוניקל)
"הווידיאו הזה פשוט הרס לחלוטין כל זיכרון מהיום המאושר בחיינו". בני הזוג גוסמן(צילום: הג'ואיש כרוניקל)

 

על אורחים שרקדו לצלילי "סימן טוב ומזל טוב" הוא העיר: "זה ריקוד פסיכי ישראלי, לא?" ואז מיהר להוסיף: "הם באמת מרגישים שהם יותר טובים מכל אחד אחר, יהודים. אני לא חושב שאני מאשים את היטלר על השואה". ועוזרו עונה לו בתגובה: "בגלל זה השואה".

 

בדרך, בין בית הכנסת שבו התקיים האירוע, לאולם השמחות - הושארה בטעות מצלמת הווידיאו פועלת, וכך נשמעו הצלם ועוזרו בשיחה אנטישמית במיוחד על בני הזוג ואורחיהם: העוזר אמר כי "זוהי החתונה היהודית הראשונה שלו". ואורליוס, בתגובה: "היהודים חושבים שהם יותר טובים מכולם בגלל שהם מישראל. אין הרבה נחמדות שם, מאוד מעט חמימות", ואז מפטיר: "הם אף פעם לא היו מכובדים בכל מקרה, האנשים האלה. הם אף פעם לא כיבדו את עצמם".

 

עוזרו של אורליוס לא נשאר מאחור: "הם האנשים הכי רעים בעולם. אני יודע את זה טוב מאוד". בעוד אורליוס עצמו אומר, כשהגיעו לאולם האירועים: "הנה מלון הכסף הגדול. הם שילמו הרבה כסף לתמונות סטילס, אבל לא לווידיאו".

 

במהלך צילומי החתונה, הוסחה ככל הנראה דעתו של הצלם האנטישמי ממראן של כמה מהאורחות. בתגובה הפטיר לעבר עוזרו: "חלק מהנשים היהודיות מאוד יפות, אבל אני יכול לספר לך שהן... פרות, הן... שחצניות, והן תהיינה קוץ בתחת" (במקור הוא משתמש בביטויים גסים ביותר). לקינוח הוא מציין "לפרוטוקול", כי לדעתו "הכלה לא אטרקטיבית לחלוטין".

 

לפחות הרב אלן פלאנסי, מי שקידש את הזוג, יצא מהשיפוט הבוטה של אורליוס טוב יחסית. עליו הוא אמר: "לא מכיר אותו אבל נראה לי בסדר. אין אגו".

 

מסע נקמה סביב כסף?

הכלה ההמומה ציינה כי בתחילה הייתה מאוד נסערת מדבריו הבוטים של הצלם לאורך צילומי החתונה.

"אבל אז פשוט רתחתי מזעם", לדבריה. "אני חושבת שהוא איש קטן ומגעיל, ולא יכולה לסבול לראות את הווידיאו, זה מכעיס אותי כל כך. הווידיאו הזה פשוט הרס לחלוטין כל זיכרון מהיום המאושר בחיינו".

 

גוסמן העירה כי לדעתה, הסיבה לשלל ההערות האנטישמיות וכינויי הגנאי של הצלם כלפיה וכלפי אורחיה במהלך החתונה, הגיעו מאחר שבחרה לרכוש ממנו את החבילה הבסיסית ללא שדרוגים יקרים. ואכן, לאורך הקטעים הבלתי ערוכים של סרט החתונה, נשמע הצלם מתלונן שוב ושוב על כך שבני הזוג בחרו "בחבילת ארד", שמחירה 600 פאונד בלבד.

 

"הוא אמר שאנחנו חושבים שאנחנו טובים מכל אחד אחר", היא משחזרת. "כל מי ששמע על הסיפור פשוט היה בשוֹק ולא האמין שזה אמיתי. בראש שלו יהודים הם תמיד עשירים במיוחד, ועושים הרבה כסף. הוא לא הבין למה בחרתי בחבילה הבסיסית, והוא הפך את זה למסע נקמה".

 

"לא רצינו משהו מפואר או מיוחד, רק תיעוד", גוסמן מוסיפה. "ואפילו זה היה חסר. זוג הצלמים נעלמו לשעות ארוכות במהלך הערב, והחמיצו קטעי מפתח באירוע. גם החומר שצולם היה באיכות ירודה".

 

הבעל הטרי, סטן גוסמן, מגייס בכיר בחברת KPMG, טוען אף הוא כי מדובר באכזבה שהובילה לנקמה: "הוא חשב שאנחנו הרבה יותר אמידים ממה שאנחנו באמת, והוא התרעם על כך. חשבתי שאדם שעשה בעבר חתונות יהודיות יהיה משתף פעולה יותר".

 

בני הזוג שפנו למשטרה, למדו עד מהרה כי משם לא תצמח להם הישועה, וכל שנותר, אם ירצו, יהיה לתבוע את הצלם על "רשלנות מקצועית" בלבד. הם ציינו כי שקלו נקיטת צעדים משפטיים נגדו, אלא שבינתיים הצלם סגר את העסק שלו, ובכל מקרה, העניין יעלה להם סכום כסף גדול אף ממה ששילמו עד כה לצלם, לדבריהם.

 

הצלם התחרט: מנסה לחזור בתשובה

לאחר פרוץ השערורייה, שלח הצלם הבוטה מכתב התנצלות בכתב ידו, שנסרק ונשלח במייל, ובו כתב לקלאודיה גוסמן, בין היתר: "אני מצטער על השיחה הטיפשית והילדותית שלנו". הוא הוסיף: "אני גם מאוד מצטער שפגעתי בך וככל הנראה גם בבני משפחתך. לא היה מגיע לך, ובכנות אני מתבייש. הרגשתי נורא, ולא ידעתי מה לומר למען האמת".

 

בנוגע להערותיו על היטלר והשואה, ציין אורליוס: "אנחנו יודעים מעט מאוד לגבי מה שקרה במלחמה, ואם להיות כנים, אני מכבד את העוצמה שאת המקרינה, ואת התרבות שלך כמקור העוצמה הזו".

 

אורליוס הוסיף כי הוא מנסה לחזור בתשובה, ו"עובד על חיים טובים יותר", כדבריו. "בתקרית הזו נכשלתי כישלון חרוץ בעיניי אלוהים. אני כנראה צריך להתבגר ולהקדיש זמן לשיפור האופי שלי. לא רק מהמעשים שלי, אלא גם מדבריי".

 

אגב, הניסיונות לקבל תגובה רשמית מצד כלי התקשורת, דרך טלפונים שליחת דואר אלקטרוני, ואף דרך קרוביו של הצלם - לא צלחו. עורך דינו, אדם וורקמאן, ציין כי הונחה לסגור את עסק הצילום, וכי לא נותר שום אדם או עובד שניתן לפנות אליו בשמו של הצלם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הג'ואיש כרוניקל
"כלה לא אטרקטיבית לחלוטין". קטע מהווידיאו
צילום: הג'ואיש כרוניקל
מומלצים