שתף קטע נבחר

בן המרן במועצת החכמים: "הגיוס יבוטל"

100 אלף איש השתתפו בעצרת שארגנה ש"ס ליד בית העלמין סנהדריה במלאות שבוע לפטירת הרב עובדיה יוסף. בנו דוד יוסף יהווה את השינוי הראשון בהרכב המועצה מאז פטירתו. 58 בני אדם נזקקו לטיפול בשל דוחק וצפיפות. בין הנואמים: הרב עמאר, ששמו נקשר במאבקי הירושה

100 אלף המשתתפים בעצרת שארגנה ש"ס, במלאות שבוע לפטירתו של הרב עובדיה יוסף, שמעו במהלכה על צעד משמעותי ראשון בהרכב מועצת חכמי התורה של המפלגה: חבר מועצת החכמים, הרב שלום כהן, הכריז על צירופו של הרב דוד יוסף, בנו של עובדיה, למועצת ההנהגה הרוחנית של התנועה. ynet העביר את העצרת בשידור חי.

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

יוסף הוא החבר הרביעי במועצה, וזהו השינוי הראשון בה מאז מותו של הרב עובדיה. בכוונת הרבנים לצרף בזמן הקרוב חברים נוספים. בנאומו בעצרת אמר הרב יוסף כי "גזרת הגיוס תבוטל", והוסיף: "אני קורא לכל הציבור להתאחד תחת הנהגת מועצת חכמי התורה. נמשיך את דרכו של אבא בהנהגה".  

ח"כ אריה דרעי, אמש בעצרת (צילום: באדיבות ערוץ הידברות, ערוץ 97) (צילום: באדיבות ערוץ הידברות, ערוץ 97)
ח"כ אריה דרעי, אמש בעצרת(צילום: באדיבות ערוץ הידברות, ערוץ 97)


קברו של הרב עובדיה ()
קברו של הרב עובדיה

העצרת התקיימה בסמוך לבית העלמין סנהדריה שבו נקבר הרב. המארגנים מסרו כי כ-100 אלף בני אדם נכחו באירוע. ממד"א נמסר כי טופלו 58 נפגעים מצפיפות ומדוחק, ורובם סבלו מחולשה וחבלות קלות. שישה מהם פונו לבתי חולים. הצפיפות הורגשה במיוחד בעזרת הנשים, ובשל הדוחק הרב נרשמו עימותים בין שוטרים לבאי העצרת.

 

בין הנואמים האחרונים היה יו"ר ש"ס אריה דרעי, שהכריז על שינוי שמה של רשת מעיין החינוך התורני ל"בני יוסף", והוסיף: "הדבר החשוב ביותר זה חינוך בני ישראל, זה היה מפעל חייו של הרב עובדיה. כשאנחנו למדנו היו מעט מאוד ישיבות ספרדיות. אלה מאיתנו שלמדו בישיבות אשכנזיות הלכנו בצדי הדרכים, הורדנו את ראשינו, פחדנו להתפלל בנוסח תפילתנו. אבל תראו מה קרה בשנים האחרונות, לאיזו זקיפות קומה הוא גרם לנו".

 

הרב האשכנזי הראשי לישראל, הרב דוד לאו, אמר בנאומו כי "הרב עובדיה יוסף היה דמות נדירה ברמה של דורות. דמות מיוחדת של תורה שהייתה של כל עם ישראל".

 

לקראת האירוע חילקה ש"ס אלפי נרות נשמה עם לוגו המפלגה ותמונת מנהיגה הרוחני המנוח. על הנרות נכתב: "לאורו נלך". על הבמה בעצרת עמדו רבנים, אדמו"רים ומקובלים מכל זרמי הציבור החרדי, בהם הרבנים הראשיים והרב הצבאי הראשי רפי פרץ. מאחוריהם הוצבה תמונת ענק של הרב עובדיה, עם הכיתוב "יתומים היינו ואין אב".

  

רשימת הנואמים באירוע כללה שם מפתיע: הרב הראשי לשעבר שלמה עמאר, ששמו נקשר במאבקי ירושה אחרי מותו של הרב עובדיה, ולכן הורחק מהצמרת הרבנית של ש"ס. עמאר, שהופיע בפומבי לצד בני משפחת יוסף והנהגת ש"ס לראשונה אחרי שלושה חודשים, נשא נאום מפויס וכינה את בניו של הרב עובדיה "ידידיי ואהוביי". את ח"כ דרעי - המסוכסך עמו - כלל לא הזכיר.

 

על הרב עובדיה אמר עמאר: "הוא הצליח לרומם את העם, להפוך אותו בקיא בהלכות, נטע את אהבת התורה בלבו, גידל את הדור, נשא אותו על כתפיו, ואלמלא הוא חס ושלום הייתה משתכחת תורה מישראל. אין לו תחליף".

 

בנוסף נכללו ברשימה הרב הראשי הנוכחי יצחק יוסף, האדמו"ר מבעלז, האדמו"ר מצאנז, חברי מועצת חכמי התורה ורבנים בכירים נוספים. הרב ברוך מרדכי אזרחי, ראש ישיבת "עטרת ישראל" וחבר מועצת גדולי התורה האשכנזית, אמר בנאומו כי "רוצים לנתק את החרדים מחרדיותם, זה מה שרוצים, לא יצליחו, לא נזוז ממקומנו, עוד תורה, עוד ישיבות, עד בלי די. זהו רצונו. לא יצליחו לנתק. למה לנתק את כל היהודים מחרדיותם? לא יצליחו לנתק". 

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

שוטרי מג"ב ברחבה ליד בית העלמין סנהדריה, אתמול (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
שוטרי מג"ב ברחבה ליד בית העלמין סנהדריה, אתמול(צילום: אלי מנדלבאום)

 (צילום: יריב כץ, "ידיעות אחרונות") (צילום: יריב כץ,
(צילום: יריב כץ, "ידיעות אחרונות")

"זה המעט שאפשר לעשות למען הרב"

כבר משעות הצהריים נרשמו עומסי תנועה בתוך ירושלים ובדרך אליה, ופקקים השתרכו לכיוון העיר על כביש 1 ממחלף לוד למחלף בן שמן. שוטרי אגף התנועה הפנו נהגי משאיות וכלי רכב כבדים לכבישים חלופיים. כמו כן דווח על עומס תנועה כבד ברחוב חיים בר לב בירושלים. ציר בגין היה עמוס לכיוון צפון, כביש 9 לכיוון הגבעה הצרפתית, ובשדרות בן צבי הורגש עומס לכיוון היציאה מהעיר.

 

לקראת העצרת נסגרו לתנועה הרחובות הבאים: ירמיהו, בר אילן, גולדה מאיר, לוי אשכול, שמואל הנביא והרחובות המובילים אליהם. המשטרה קראה לציבור לנסוע בכביש בגין, שיישאר פתוח לשני הכיוונים.

 

שלמה לוי הגיע לעצרת מרמת גן. הוא יצא מביתו כבר ב-15:00, לקח מיום הלוויה בשבוע שעבר, שאליה לא הצליח להגיע. "ביום הלוויה הבנתי שזה אבוד מראש, אז החלטתי להגיע לעצרת. זה המעט שניתן לעשות בשביל הרב עובדיה", אמר. "זאת אבידה כבדה לעם ישראל. איבדנו את מי שהחזיק את כל הדור על גבו על אף כל ההסתייגויות ממנו. אני חושב שזה אירוע שהוא חוצה מגזרים".

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
(צילום: אלי מנדלבאום)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

יחד איתו הגיע אליהו דהן, שהוסיף: "צריך להוקיר את זכרו של הרב עובדיה, הבית שלי כיום לא שומר שבת אבל כן יש נגיעות של מסורת. הנוכחות כאן היא אות כבוד לרב,

לא משנה מאיזו מפלגה אתה".

 

עליזה, שהגיעה מרחובות, טענה שהיא מרגישה שהרב עובדיה יוסף היה אביה לכל דבר: "הוא אבא של כולנו אז הרגשתי צורך לבוא. עכשיו אנחנו מרגישים יתומים. בזכותו עשיתי תשובה ובשבילי הוא משה רבנו של הדור. הייתי בעבר בכנסים שעשה ואני לא מתכוונת לפספס את העצרת. לא יהיה עוד אחד כמוהו".

 

חברתה מרגלית שהגיעה איתה הוסיפה: "דרך הכנסים שלו, הדרשות והספרים, הרב עובדיה לימד אותי הכול. כיצד להיות אימא ואישה ושומרת מצוות. אני לא מעכלת את האבידה".

 

בהכנת הידיעה השתתף רענן בן צור

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 13/10/2013 17:48

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
העצרת לזכר הרב עובדיה, אמש
צילום: AFP
צילום: קובי גדעון, פלאש 90
הרב עובדיה יוסף
צילום: קובי גדעון, פלאש 90
מומלצים