שתף קטע נבחר

צילום: עידו ארז, מאור בוכניק, shutterstock

עיני ולפיד מתואמים: נפעל נגד פיטורים בטבע

לקראת פגישתו בצהריים עם מנכ"ל טבע, כינס יו"ר ההסתדרות ישיבה עם ראשי ועדי העובדים בטבע. "שר האוצר צלצל אליי ואמר שדיבר עם טבע והוא רואה עין בעין את הדברים", אמר עיני. "נפעל יחד. אני מקווה שנצליח לבטל את הפיטורים". יו"ר ועדת הכספים זימן את מנכ"ל טבע לדיון מחר בכנסת

המאבק נגד הפיטורים בטבע: יו"ר ההסתדרות עופר עיני כינס הבוקר (יום ג') ישיבת הנהגה מיוחדת עם ראשי ועדי העובדים בטבע בנוגע לפיטורים הצפויים בענקית התרופות. "שר האוצר צלצל אליי ואמר שדיבר עם טבע והוא רואה עין בעין את הדברים", אמר עיני. "נפעל יחד ואני מקווה שנצליח לבטל את הפיטורים".

 

פיטורים בטבע - כתבות נוספות

 

עיני הוסיף ואמר: "אנחנו בודקים באמצעות ראשי המרחבים בהסתדרות אם זו תופעה נקודתית או משקית, אם חלילה זה הולך לגלוש למשבר כלכלי ואז נצטרך לייצר פתרונות בדומה למה שעשינו ב-2008 ו-2009. אפגש היום עם מנכ"ל טבע במטרה לנסות לעצור את הפיטורים בישראל. עניי עירך קודמים, חברת טבע מרוויחה מיליארדים והממשלה חייבת להחזיר את הסעיף בחוק עידוד השקעות שחברה שמקבלת פטורים צריכה להתחייב לתעסוקה ואי פיטורי עובדים".

 

ראשי ועד עובדי טבע, הבוקר (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ראשי ועד עובדי טבע, הבוקר(צילום: מוטי קמחי)
 

 (צילום: ירון ברנר, אבישג שאר-ישוב, עמית שעל, EPA, הרצל יוסף, אבי רוקח, גדי קבלו, אלעד גרשגורן) (צילום: ירון ברנר, אבישג שאר-ישוב, עמית שעל, EPA, הרצל יוסף, אבי רוקח, גדי קבלו, אלעד גרשגורן)
(צילום: ירון ברנר, אבישג שאר-ישוב, עמית שעל, EPA, הרצל יוסף, אבי רוקח, גדי קבלו, אלעד גרשגורן)

אלירן קוזליק, יו"ר ועד עובדי טבע בכפר סבא, אמר: "אני מברך את עיני וההסתדרות על התמיכה ומקווה שהיום הנהלת טבע תחזור בה מהפיטורים".

 

במקביל, במערכת הפוליטית הולכים וגוברים הקולות שקוראים לממשלה להתערב במה שצפוי להסתיים בפיטורי מאות עובדים בחברות הגדולות. יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), הזמין את מנכ"ל טבע ג'רמי לוין לדיון שיתקיים מחר (יום ד') בכנסת ואף שוחח עמו אמש בטלפון. "אם השלב הראשון של ההתייעלות בחברות זה פיטורים, מדובר בדבר שלא יעלה על הדעת", אמר סלומינסקי. "אני פועל לצמצם ואף לבטל את גזירות הפיטורים הללו".

  

יו"ר ועדת הכספים סיפר כי הופתע לשמוע על הכוונות לפטר כ-800 עובדים. "מאחורי כל עובד עומדת משפחה שלמה ומשמעות המהלך היא הוספת אלפי אנשים נוספים למעגל האבטלה", אמר. "חברת טבע קיבלה במהלך השנים האחרונות הטבות מפליגות אשר מחייבות אותה בערבות הדדית לעובדיה, אזרחי המדינה".

 

בשבוע שעבר נודע שחברת טבע תצמצם כ-10% מכוח האדם שלה בעולם במהלך 2014, ובישראל יאבדו את עבודתם על פי ההערכות כ-800-700 עובדים. הפיטורים צפויים להתממש חרף העובדה שטבע זכתה בשנים האחרונות להטבות מס מפליגות. על פי נתונים שחשפה רשות המסים ביולי האחרון, טבע קיבלה את הטבת המס הגבוהה ביותר במשק בסכום כולל של 11.77 מיליארד שקל בין השנים 2011-2006. כמו כן, טבע נחשבת לרווחית מאוד עם רווח נקי של מיליארד דולר ברבעון השני הראשון של שנת 2013. 

 

רכזת הקואליציה בוועדת הכספים, ח"כ גילה גמליאל (הליכוד ביתנו), תקפה את בעלי החברות וקראה לבטל את הטבות המס לחברות. "מוטלת עלינו חובה למנוע את הפיטורים הללו", אמרה. "במקביל יש למנוע את הטבות המס שניתנו להם ושבמקומן ניתן היה לממן עוד פעולות רבות במשק למען אזרחי ישראל ולמען יצירת מקומות תעסוקה".

 

גמליאל הוסיפה ואמרה: "הייתי מצפה שלפני שפוגעים בעובדים הזוטרים בחברות, שיואילו הבכירים ויקצצו קודם כול את השכר המפוצץ שלהם, של המנכ"לים שלהם ושל חברי ההנהלה. רק שווי השכר שלהם יכול היה למנוע את פיטורי העובדים שעומדים כרגע על המוקד".

מנכ"ל טבע ג'רמי לוין (צילום: סיון פרג') (צילום: סיון פרג')
מנכ"ל טבע ג'רמי לוין(צילום: סיון פרג')
  

ח"כ מירי רגב (הליכוד ביתנו) הוסיפה כי "לא יכול להיות שהמדינה נותנת הטבות מס מפליגות לחברות הגדולות ולא דואגת לפקח ולהציב תנאים ברורים בכל הנוגע להעסקת עובדים ולתרומתן של אותן החברות למשק. הטבות צריכות להיות מותנות בפיקוח של המדינה ובבחינה של התועלת שהחברות מביאות למשק".

 

לדבריה, "הגיע הזמן לשקול את הדיבידנדים שמקבלים מנהלי החברות תוך פערים עצומים של שכר בינהם ובין העובדים. אם יש משבר בחברות הללו, קודם יש לצמצם בתנאי השכר של הבכירים ולוותר על דיבידנדים - שמירה על מקומות העבודה צריכה להיות לפני הכל. הניסיון הזה של החברות להיתלות על המדינה במענקי מס גדולים בזמן שהן לא מחויבות לתנאים ברורים, זו בעיני חזירות וצריך לעשות חישוב מחודש של התנהלות המדינה מולן".

 

 

גם ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) התייחסה לנושא ואמרה כי הטבות המס המפליגות הן שיוצרות עיוות. "יש עיוות בתמריצי המס במדינת ישראל", טענה מיכאלי. "ניתנים פה תמריצים גדולים מדי לחברות גדולות מדי שלא מביאות מספיק תועלת, אם בכלל. צריך לתת את התמריצים האלה לעסקים קטנים ובינוניים שהתועלת שלהם לעובדים ולעובדות הן גדולה הרבה יותר. התמריצים, כפי שהם ניתנים היום, מעודדים חזירות של החברות הגדולות. יש לנו כבוד והערכה ליזמים וחברות אבל יש התנגדות מצדנו לחזירות וניצול".

 

יו"ר ההסתדרות עופר עיני כינס אתמול מסיבת עיתונאים ובה התייחס לפיטורים בטבע ולפיטורים הצפויים בבז"ן. עיני אמר כי הוא מקווה שמדובר באירועים נקודתיים והפציר בשר האוצר יאיר לפיד לא להיות אדיש. "הממשלה אינה יכולה לשבת מהצד ונצטרך לתת פתרון לצלוח את המשבר", אמר עיני שהיום ב-14:00 ייפגש יו"ר ההסתדרות עם מנכ"ל טבע ג'רמי לוין.

 

יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' הקדישה אתמול חלק ניכר מנאומה בפתיחת מושב החורף של הכנסת לפיטורים בטבע והגדירה אותם "פיגוע המוני". "את כובד הראש שהפגנת כלפי האיום האיראני אני מבקשת שתגלה כאן", פנתה יחימוביץ' לראש הממשלה נתניהו. "תודיע למנכ"ל טבע שהוא לא מפטר אף עובד. אל תנהל איתו משא ומתן. אל תיתנו לפיטורים הקניבליים האלה להתרחש, זה לא הטבע שלנו".

 

מספר שעות לאחר מכן השיב שר האוצר יאיר לפיד להצעות האי-אמון בממשלתו והבטיח כי סוגיית הפיטורים בחברת "טבע" עדיין לא באה לסיומה. "הזכרתי להנהלת טבע שהיחסים שלהם עם מדינת ישראל הם דו-צדדיים", הבהיר, "מנכ"ל 'טבע' הבטיח לי שאין עדיין שום החלטה על היקף הפיטורים בישראל".


פורסם לראשונה 15/10/2013 10:21

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
עיני עם יו"ר ועד עובדי טבע יו"ר בשלוחת טבע בכפר סבא אלירן קוזליק
צילום: מוטי קמחי
צילום: EPA
מפעל טבע
צילום: EPA
צילום: גיל יוחנן
יו"ר ועדת הכספים סלומיאנסקי
צילום: גיל יוחנן
צילום: אוהד צויגנברג
ח"כ מרב מיכאלי
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים