שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  צילום: עידו ארז, מאור בוכניק, shutterstock
  טבע בוועדת הכספים: "לא עושים לנו טובות"
  סמנכ"ל החברה הכחיש בדיון את מספרי המפוטרים שפורסמו: "מישהו בתקשורת המציא את המספר 800". במקביל לסערת הפיטורים הצפויים, חתמה החברה על הסכם להעלאת שכר של כ-4.5% מול עובדי מפעל טבע בירושלים

  "נכון שקיבלנו הטבות מס, אבל אתם יודעים שטבע הכפילה את כמות אתרי החברה בישראל בעשור האחרון? עשינו 140 מיליארד שקל ייצוא. מכירים עוד חברה שעשתה זאת? פה לא עשו טובות". כך אמר איקה אברבנאל, סמנכ"ל טבע, בדיון שנערך היום (ד') בוועדת הכספים.

   

  פיטורים בטבע - כתבות נוספות:

   

  אברבנאל הוסיף, כי "כביכול אנחנו הנענו את חוק עידוד השקעות הון. אנחנו נהנים מהחוק. אבל טבע תשלם את המס שהמדינה תקבע. אבל אנחנו חברה עסקית. כל המקצוענים יגידו שישראל מאד יקרה מבחינת עלות עובדים. היא כמעט כמו ארה"ב, ופי 5 מהודו. אז בגלל זה נהיה בהודו? בסוף בעלי המניות שלנו שואלים שאלות מאוד בסיסיות: 'למי המחויבות שלנו?'. רוב בעלי המניות אמריקאים והם מסתכלים על יחסי התפוקה שלנו בביקורת מאד נוקבת".

   

  "מישהו המציא את המספר 800"

  אברבנאל לא נקב במספר העובדים שיפוטרו, אך שב והכחיש את המספרים שפורסמו בתקשורת בנושא, כפי שציין בראיון אתמול ל-ynet. "אין לי הערכה למספר המפוטרים. במקומות מסוימים אנחנו יודעים לסגור אתרים. אני יכול להגיד שבישראל לא נסגור אתרים אבל בתוך אתרים נבצע התייעלות. מישהו בתקשורת המציא את המספר 800. הגדרנו שאנחנו נכנסים לתכנון. יצאנו להודעה לכל העולם כי כחברה ציבורית אנחנו מחויבים לצאת בהודעה". 

   

  עוד הוא טען, כי הפיטורים הוא צעד ההתייעלות האחרון שטבע פנתה אליו. "חשובים לנו אנשים, גם בעולם וגם בישראל. פתחנו 100 פרויקטים של התייעלות. מרימים כל אבן. משנים את תהליכים הרכש מתהליכים מבוזרים לתהליך אחיד. בודקים את כל הנדל"ן. מוכרים כל בניין שלא צריך. הגדרנו יעד - לחסוך 2 מיליארד דולר כי בלי זה לא נסגור את חלון הזמן בשוק עד שנוכל להביא הכנסות חדשות במקום הקופקסון. אנחנו צריכים 3-4 שנים עד שנביא מוצרים חדשים.

   

  "הגענו למסקנה שמתוך ה-2 מיליארד, 250 מיליון דולר יהיו בנושא אנשים. אם לא נעשה את המהלך היום, עוד 3-4 שנים נהיה בבעיה. מי שיעשה את בדיקת התכנון הם לא קבוצת חכמים שיושבים בפתח תקווה אלא מומחים בכל העולם. הם יבואו עם מספרים עד סוף ינואר ואנחנו נאשר בקפדנות רבה. יהיה מספר כלשהו בישראל. חלק מהאנשים מעוניינים להיכנס לפרישה מוקדמת. מספר המפוטרים יהיה קטן מהמספר הכולל שנגדיר".

   

  "כשיש זכויות יש גם חובות"

  יוסי ירון מרשות המסים אמר כי גם ב-2012 יש הטבות מס לטבע, אך אין בידי הרשות את הסכום המדויק. ירון אף אמר כי יש עוד 4-5 שנים למסלול הטבות המס של טבע לפי חוק עידוד השקעות הון. ח"כ מיקי רוזנטל (העבודה) שאל את ירון על הממצאים לפיהם טבע הקימה חברה פיקטיבית בסינגפור לצורך הטבות מס. ירון ענה כי הוא מחויב לחובת סודיות ולכן אמר רק כי "בשלושה חודשים האחרונים אנחנו במשא ומתן עם טבע גם לגבי הסוגיות האלו וגם לגבי הרווחים הכלואים".

   

  סמנכ"ל טבע, איקה אברבנאל, בוועדת הכספים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  סמנכ"ל טבע, איקה אברבנאל, בוועדת הכספים(צילום: גיל יוחנן)

   

  יו"ר הוועדה ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) הבהיר בתחילת הדיון: "המדינה לא מתערבת בחברה פרטית, אבל המצב הזה שונה. יש קשרים חזקים בין המדינה לחברה והמענקים מסתכמים בסכום מכובד. וכשיש זכויות יש גם חובות. יש למדינה חובה וזכות להיות מעורבת גם בפיטורים. פיטורי עובדים הם דיני נפשות. אדם שמפוטר, הסיכוי שימצא עבודה אחרת הוא כמעט אפס". סלומינסקי הוסיף כי דיבר פעמיים עם ג'רמי לוין, מנכ"ל טבע, אך לבסוף החליט לשלוח את הסמנכ"ל שלו. "הוא נתן לי להבין שהדברים לא סגורים עד הסוף ויש על מה לדבר".

   

  ח"כ זהבה גלאון (מרצ) אמרה כי היא מציעה למדינה להתייעל ולבטל את הטבות המס שהיא נתנה לטבע, כולל הרוווחים הכלואים: "ועדת חקירה ממלכתית צריכה לבחון האם הטבות המס וחוק הרווחים הכלואים הם תוצאה של עסקאות מפוקפקות בין גורמים בממשלה לבין עורכי הדין של חברות הענק". אורי מקלב (יהדות התורה) אמר: "החברה שמפטרת היא חברה משגשגת, שמחלקת דיווידנדים רבים בכיריה. צריכה להיות הלימה מיידית בין פיטורי עובדים להטבות המס שהחברה תדע שהיא לא מרוויחה מכך".

   

  בזמן הפיטורים - הסכם שכר חדש

  בתוך כך, הנהלת חברת טבע חתמה הבוקר על הסכם שכר חדש מול ועד עובדי מפעל טבע טבליות וההסתדרות הלאומית, ההסכם קובע תוספת של 18.5% ממוצעת ל-4 שנים, כלומר תוספת ממוצעת של כ-5% בשנה.
   
  טבע מתייחסת לכל אחד מאתריה כיחידות מיקוח נפרדות. כיוון שכם העובדים עובדי טבע מאוגדים בכ-11 ועדים, רובם של ההסתדרות הכללית וכ-2 של ההסתדרות הלאומית: מפעל טבע טבליות שנמצא בהר חוצבים בירושלים ומעסיק כ-700 עובדים, ומפעל אסיא בפתח תקווה שמעסיק כ-200 עובדים. 

   

  אתמול הצהיר מנכ"ל טבע גרמי לוין כי החברה לא תעשה צעדים חד צדדיים, שלא בהסכמת ההסתדרות. יו"ר ההסתדרות הלאומית, יואב שמחי, קיבל היום את אותה ההבטחה. מההסדרות הלאומית נמסר, כי לחברה יש הסכם מולה עד סוף 2014, שמעגן את חובתה לקיים הידברות והיוועצות בהסכמה בכל הנוגע לפיטורי עובדים. 

   

  חן פונדק היא כתבת כלכליסט

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גיל יוחנן
  איקה אברבנאל
  צילום: גיל יוחנן
  גיל יוחנן
  ניסן סלומינסקי
  גיל יוחנן
  גיל יוחנן
  זהבה גלאון
  גיל יוחנן
  מומלצים