שתף קטע נבחר

רה"מ בטקס לרבין: "לא למדינה דו לאומית"

18 שנים חלפו מאז הירצחו של ראש הממשלה יצחק רבין. ראש הממשלה התחייב מול כיסאות רבים שנותרו מיותמים, כי ממשלתו עושה כל מאמץ לשלום, אך הדגיש: "איננו רוצים שלוחה איראנית ביהודה ושומרון"

במלאות 18 שנים להירצחו של ראש הממשלה יצחק רבין,התכנסו הערב (יום ד') חברי הכנסת לטקס זיכרון במשכן. ראש הממשלה התחייב כי ממשלתו עושה כל מאמץ לשלום: "אנחנו פועלים למצות את הסיכוי לשלום. איננו רוצים מדינה דו לאומית ובאותה עת איננו רוצים שלוחה איראנית ביהודה ושומרון". כשליש מהח"כים לא נכחו במליאה. 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בטקס: "בשנות עצמאותנו חווינו אירועים שמחים וכואבים. רגע שחור שייזכר לדראון עולם הוא הלילה שבו נרצח יצחק רבין. הוא נרצח בידי יהודי שידו לא רעדה כשירה באקדח הקטלני. אני חוזר ואומר, וחשוב שכולנו נחזור ונאמר - אין חנינה לרוצח ואסור שאי פעם תינתן לו חנינה".

 

 (צילום: גיל יוחנן ) (צילום: גיל יוחנן )
(צילום: גיל יוחנן )

 (צילום: גיל יוחנן ) (צילום: גיל יוחנן )
(צילום: גיל יוחנן )
 

נתניהו נואם בכנסת (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום, לע
נתניהו נואם בכנסת(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

משפחת רבין במליאה (צילום: גיל יוחנן ) (צילום: גיל יוחנן )
משפחת רבין במליאה(צילום: גיל יוחנן )
 

יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין אמר בנאומו: "רצח ראש הממשלה של מדינת ישראל בידי מתנקש יהודי הוא אירוע חריג. אבל האלימות הפוליטית לצערי איננה חריגה כלל ועיקר. מאז ומתמיד פיתוייה של האלימות מרחפים, כפתרון קצר-טווח, מהיר, יעיל ואכזרי, מעל מרחביה של העשייה הפוליטית".

 

יו"ר האופוזיציה ח"כ שלי יחימוביץ', סיפרה על היכרותה עם רבין: "הוא לא הצטיין בלשון זהירה ולא פוליטקלי קורקט, אבל איש לא העלה על דעתו איזו משמעות עמוקה תהיה למשפטו 'אני אנווט'. כשאמר זאת התכוון גם ל'אני אשתנה'. קדוש הוא לא היה, אבל מנהיג כן".

 

שר המדע ח"כ יעקב פרי, אשר שימש כראש השב"כ בעת כהונתו של רבין כראש ממשלה, אמר כי הסכם השלום הראשון שעליו חתם עם אש"ף חולל מפנה מדיני חסר תקדים. "לעולם רווי הסכסוכים והקרבות הייתה לרגע עדנה לעתיד טוב יותר. כאז גם היום - ניתן לשנות את מהלך ההיסטוריה ולהפוך את חיינו לטובים יותר ושקטים יותר. פתרון שתי המדינות הוא היחיד".

 

ח"כ ישראל אייכלר ביטל את הטענה שנשמעת ביום הזיכרון לרבין, ולפיה הסתה מובילה לרצח, וטען כי ההסתה נגד החרדים גואה בתקשורת וברחוב ולא נלמד דבר מימי טרום הרצח. "ההסתה רק גברה", קבע. הוא התריע כי אם לא יתאפשר לציבור החרדי לנהל את אורח חייו כרצונו בארץ, הם ייאלצו לגלות מישראל. "רבין לא היה נותן לכם לגרש את תלמידי הישיבות", הוסיף.

 

דליה רבין: זהו יום תזכורת רועמת

מוקדם יותר נערך טקס אזכרה ממלכתי לרבין בהר הרצל. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר: "רבין לקח על עצמו סיכונים אבל לא עצם את עיניו מול הסכנות". דליה רבין נשאה אף היא דברים על הקבר ובחרה לנגח את הדרג המדיני: "זה לא עוד טקס אזכרה למנהיג שהלך לעולמו. זה יום תזכורת רועמת לחברה המדממת שלנו. שלוש יריות שפילחו לא רק את גבו אלא את מפעל הדמוקרטיה שלנו. תהליך אוסלו היה הסכם שלא ויתר על ביטחון אזרחים. התהליך הזה, שהיה ממש בתחילתו, עלה בסערה השמיימה עם הירצחו של ראש הממשלה טרם זמנו. אבל היום, האם נמצא לו תחליף אחר?".

 

בהמשך ביקשה רבין לקשר בין מדיניות ישראל לפני מלחמת יום כיפור לבין המאמצים המועטים להגיע לשלום מול הפלסטינים: "אנחנו מציינים 40 שנה למלחמה שפרצה על רקע עיקשות מתמשכת של ממשלה חזקה שלא לעשות דבר למען השלום עם מצרים. מתחת לאפה של היהירות הזאת נרקמה לה המלחמה. 20 שנה לאחר מלחמת ששת הימים החליט רבין, תוך מודעות מוחלטת, לנסות ולפרוץ את מעגל האיבה החונק אותנו. רמטכ"ל הניצחון, מתוך אמונה שלמה שהגיעה העת, החליט לתת הזדמנות להושטת היד לשלום". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יעקב סער, לע"מ
יצחק רבין ז"ל
צילום: יעקב סער, לע"מ
צילום: גיל יוחנן
בנות משפחת רבין במליאה
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
יו"ר הכנסת בטקס
צילום: גיל יוחנן
מומלצים