שתף קטע נבחר

צילום: AP ,AFP ,EPA, רויטרס

מחוקקים אמריקנים: להחריף הסנקציות

סנאטורים וצירים בכירים בבית הנבחרים דורשים מאיראן להפסיק באופן מוחלט את העשרת האורניום לפני שידונו ברצינות בהקלה או בביטול הסנקציות. אחרים קוראים להחריף את הסנקציות, בלי קשר לשיחות הגרעין בז'נבה

בקונגרס האמריקני מאותתים לממשל אובמה, שאין להם כל כוונה להקל בסנקציות שהוטלו על איראן, בתמורה לצעדיה של טהרן להאטת תוכנית הגרעין שלה. חלק מהמחוקקים האמריקנים אף קוראים להחריף את הסנקציות, בלי קשר לשיחות הגרעין בז'נבה.

 

סנאטורים וצירים בכירים בבית הנבחרים דורשים מאיראן להפסיק באופן מוחלט את העשרת האורניום לפני שידונו ברצינות בביטול חקיקה משמעותית של הסנקציות בתחומי האנרגיה, הבנקאות והספנות, שפוגעים באופן חמור בכלכלה האיראנית.

 

מדברים על הגרעין - דיווחים אחרונים ב-ynet:

ארה"ב: ההצעה האיראנית - הרצינית אי פעם

סגן שר החוץ האיראני ל-ynet: "כל פריצת דרך תלויה בצד השני"

"מרגישים שינוי באיראן, אבל הכסף יקבע"

בשקט, ביחד, נגד איראן: ישראל ומדינות ערב

 

יו"ר ועדת החוץ של הסנאט, הדמוקרטי רוברט מננדז, הרפובליקני לינדזי גרהאם ומחוקקים אחרים הבהירו שהם אינם מסתפקים בנכונות של איראן להעשיר אורניום לרמה של 3.5 אחוז בלבד, שמספיקה לגרעין לצורכי שלום, והם דורשים הפסקה מוחלטת של העשרת אורניום. שני סנאטורים רפובליקנים נוספים, מרקו רוביו ומרק קירק, מדברים עכשיו בפומבי על הצורך להחריף את הסנקציות בלי קשר למה שקורה בשיחות ז'נבה.

 

הנשיא אובמה ובכירי הממשל אמרו באחרונה שלאיראן יש זכות לגרעין לצורכי שלום, והגיבו בערפול בתשובה לשאלה אם הכוונה היא לאפשר לאיראן להעשיר אורניום, או שארה"ב תעמוד על כך שהאורניום המועשר יועבר לאיראן מחוץ לשטחה. טהרן הבהירה כי אין בכוונתה לוותר על זכותה להעשיר אורניום.

הכור האיראני בבושהר (צילום: AP) (צילום: AP)
הכור האיראני בבושהר(צילום: AP)

מתקן המים הכבדים באראק (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
מתקן המים הכבדים באראק(צילום: gettyimages)

 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)
  

בממשל אובמה אין כוונה לחתום על הסכמי ביניים עם איראן, אלא מה שמכונה בוושינגטון "צעדים בוני אמון", ולכן לא יהיו במהלך הדיונים ויתורים על הסנקציות הכלכליות הנושכות בתחומי האנרגיה והבנקאות, אלא על הקלות, כמו הקלת ההגבלות על אספקת מוצרי רפואה, טיסות לטהרן וחלקי חילוף למטוסי הנוסעים של חברת בואינג, מתוצרת ארה"ב.

 

עוד לפני שהמשלחת האמריקנית יצאה לז'נבה הפצירה ראש המשלחת, סגנית מזכיר המדינה וונדי שרמן, ביו"ר ועדת החוץ מננדז שלא להחריף את הסנקציות נגד איראן לפני המפגש הראשון שהסתיים בז'נבה. שרמן חוזרת לוושינגטון כדי לערוך עם מומחי הממשל הערכת מצב של הסיבוב הראשון מול איראן וגם לחזור לקונגרס לדווח לנבחרים.

 

על סדר היום של הקונגרס עומדת ההחלטה להחריף את הסנקציות, באופן שיעצור לחלוטין את ייצוא הנפט מאיראן. רק ארבע מדינות מייבאות נפט מאיראן, בכמות מופחתת - סין, הודו, יפן ודרום קוריאה, אבל בגבעת הקפיטול מציינים שאין כל בעיה למצוא עבורן מקורות אנרגיה חלופיים. אם איראן לא תוותר על תוכנית הגרעין, בקונגרס מתכוונים לקדם את הסנקציות החדשות לחוק עד סוף השנה.

 

דובר הבית הלבן ג'יי קרני אמר שבפגישה של שש המעצמות עם איראן הוצגה זה הפעם הראשונה

"הצעה חדשה עם תכנים שלא ראינו קודם לכן". בממשל מבהירים כי לעומת המפגשים עם שליחו של אחמדינג'אד, ג'לילי, אז האיראנים לא נכנסו כלל לדיון על הגרעין האיראני, הפעם, הציגו האיראנים לראשונה נכונות להידבר ולהתפשר.

 

אבל קרני הבהיר כי "אף אחד לא מצפה לפריצת דרך בן לילה, בהתחשב בנושאים הטכניים המורכבים וההיסטוריה של חוסר אמון בין הצדדים". הדובר האמריקני הוסיף ש"הנטל הוא על איראן להוכיח שהתוכנית האיראנית תהיה לצורכי שלום בלבד".

 

בכיר אמריקני אמר לכתבים בז'נבה עם תום סיבוב השיחות הראשון ש"דנו בצעדים מעשיים שאיראן חייבת לבצע לגבי תוכנית הגרעין שלה". האמריקני הבהיר ש"זה ייקח זמן כי הנושאים מורכבים, מאוד טכניים ומחייבים אימות מלא. כל הסכם יחייב לתת לארה"ב ולעולם את כל הביטחון שאיראן לא תשיג נשק גרעיני".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
שר החוץ האיראני זריף
צילום: AP
מומלצים