שתף קטע נבחר

בהסעה, מול החברים לכיתה. כך גירשו צוענייה

אחרי שמשרד הפנים הצרפתי דחה את בקשת המקלט של משפחה מקוסובו, נעצרו ההורים וחמישה מילדיהם - וגורשו לארצם. לאונרדה בת ה-15 הייתה באותה עת בטיול בי"ס, אך המשטרה הגיעה אליה, עצרה אותה וגם היא גורשה: "צרפת היא הבית שלי, לא דוברת את השפה ולא מכירה כאן איש"

צרפת סוערת ולא בגלל מזג האוויר: לאונרדה דיבראני בדיוק סיימה טיול כיתה כשהמשטרה הצרפתית עלתה על האוטובוס ועצרה את תלמידת בית הספר בת ה-15 מול כל בני כיתתה. זמן קצר לאחר מכן, הרשויות הצרפתיות גירשו את הנערה לקוסובו משום שבקשת משפחתה למקלט מדיני נדחתה.

 

עוד חדשות בעולם :

סחר סיני: תביאו אורניום, קבלו פנדות

בדקה ה-90: הועלתה תקרת החוב של ארה"ב

איראן: שרד את התלייה ויוצא להורג מחדש

נמשה מאגם חלק ממטאוריט שנחת ברוסיה

 

גירושה של דיבראני אירע בתחילת החודש, אך רק השבוע הוא הגיע לתודעת הציבור ועורר זעם גדול בקרב קבוצות מהגרים ואחרים שטוענים שהמשטרה הרחיקה לכת כשביישה את הנערה בפומבי. הצעד של הרשויות בצרפת גם הביך את ממשלתו של הנשיא פרנסואה הולנד, שמנסה לשוות למדינה תדמית יותר חביבה ופחות נוקשה במדיניות ההגירה שלה מזו של הנשיא הקודם מהמרכז-ימין השמרני ניקולא סרקוזי.

 

לאונרדה מחזיקה בתעודות מבית הספר בצרפת (צילום: AFP) (צילום: AFP)
לאונרדה מחזיקה בתעודות מבית הספר בצרפת(צילום: AFP)
אפילו במפלגה הסוציאליסטית של הולנד מתחו ביקורת קשה על אופן הטיפול בנערה מקוסובו ובצרפת נמסר כי הנושא נמצא תחת חקירה.

 

"החברים שלי שאלו: 'האם הרגת מישהו?'"

ומה יש לנערה שגורשה לומר על כל הפרשה העגומה מבחינתה? היא אמרה שהיא בסך הכול רוצה לשוב לצרפת. "בכיתי על ברכי המורה שלי והיא בכתה", אמרה אתמול (יום ד') דיבראני בראיון לסוכנות הידיעות AP. "החברים שלי שאלו: 'האם הרגת מישהו ובגלל זה המשטרה מחפשת אחרייך?'. פחדתי. הרגשתי רע ומבוישת".

 

"צרפת היא הבית שלי", אמרה דיבראני בצרפתית והיא לבושה במכנסי ג'ינס ובחולצת טוניקה צבעונית. "אני לא דוברת את השפה כאן ואני לא מכירה איש. אני רק רוצה לשוב לצרפת ולשכוח מכל מה שקרה".


סובלים מאפליה. לאונרדה עם המשפחה בעיר מיטרוביצה שבצפון קוסובו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
סובלים מאפליה. לאונרדה עם המשפחה בעיר מיטרוביצה שבצפון קוסובו(צילום: AFP)
משפחת דיבראני - שני הורים וששת ילדיהם - חוסה כעת בבית בעיר מיטרוביצה שבצפון קוסובו, באזור שמיושב על ידי אלבנים אתניים. קוסובו הכריזה בשנת 2008 על עצמאות מסרביה והיא נחשבת לאחת המדינות העניות ביותר באירופה.

 

חמש שנים בצרפת הסתיימו בגירוש

משפחתה של לאונרדה ברחה מקוסובו לפני חמש שנים משום שהם נמנים עם בני הרומה (צוענים) ולכן סבלו מאפליה וממעט הזדמנויות. כך סיפר פעיל זכויות האדם הצרפתי ז'אן-ז'אק בואה, שעובד עם משפחות מהגרים במחוז דו שבמזרח צרפת שבו גרה משפחתה של הנערה הקוסוברית.

 

משרד הפנים הצרפתי מסר כי בקשת המשפחה למקלט מדיני נדחתה ולכן אין לה יותר זכות להישאר בצרפת. לפי המשרד, משפחת דיבראני סירבה שוב ושוב לעזוב את צרפת ולכן המשטרה עצרה את אב המשפחה וגירשה אותו לקוסובו ב-8 באוקטובר. יום לאחר מכן נעצרו רעייתו וחמישה מילדיהם בעוד לאונרדה הייתה רחוקה משם בטיול של בית הספר. משרד הפנים מסר שהמשטרה הגיעה לאוטובוס התלמידים כשזה שב מהטיול ב-9 באוקטובר.


 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

חסמו את הכניסה לבית הספר במחאה על גירוש הנערה. תלמידי תיכון בפריז (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
חסמו את הכניסה לבית הספר במחאה על גירוש הנערה. תלמידי תיכון בפריז(צילום: רויטרס)

ראש ממשלת צרפת ז'אן-מארק איירו הורה לפתוח בחקירת מעצרה של הנערה ואמר כי אם יימצא שהיו הפרות כלשהן של נהלים, המשפחה כולה תושב לצרפת והמקרה שלה יידון פעם נוספת.

 

השמרנים דווקא תומכים בגירוש הנערה

"האגודה לחינוך ללא גבולות" מסרה כי גירושה של הנערה משמעותו מכה קשה למאמצי הארגון לשמור על ילדים ששוהים במדינה באופן לא חוקי בבית הספר ולהגן עליהם מפני מגע עם המשטרה.

 

השמרנים בצרפת דווקא הביעו תמיכה בגירושה של דיבראני ואמרו שהמשטרה בסך הכול אוכפת את החוק. שר החינוך אמר מנגד שבתי הספר צריכים להעניק הגנה לילדים ולא לחשוף אותם למעצר.

 

אביה של הנערה שמגורשת, רשאט דיבראני, אמר שהוא עדיין לא סיפר למשפחתו שצרפת לא רוצה אותם בחזרה. "אני לא יודע עד מתי אוכל להמשיך לשקר לילדים", אמר האב. "זה נורא. הם שואלים אותי מדי בוקר מתי הם ישובו לצרפת". בינתיים, הוא אמר, הוא מספר לילדיו שמכונית המשפחה נמצאת בתיקון ושהיא תתוקן בעוד כמה ימים.

 

מאות צעירים צרפתים הציבו מחסומים מחוץ לבתי הספר שלהם ומנעו את הכניסה אליהם במחאה על גירושה של הנערה הצוענייה לקוסובו. "החינוך מסוכן", נכתב על אחד הפחים שהוצבו בבית ספר תיכון בפריז.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
"דוברת רק צרפתית". לאונרדה דיבראני
צילום: AFP
צילום: EPA
מבוכה לנשיא הצרפתי. הולנד
צילום: EPA
צילום: MCT
מדיניות נוקשה נגד המהגרים. סרקוזי
צילום: MCT
מומלצים