שתף קטע נבחר

גיבוי טורקי לראש המודיעין: עשה את עבודתו

שר החוץ הטורקי דבוטאולו דחה את האשמות ישראל ואת הדיווח האמריקני על מסירת מידע מודיעיני לאיראן. "נעמוד לצד האיש שהפך מטרה להאשמות שווא. פידאן לא פועל לטובתו האישית, אלא עבור טורקיה כולה", הדגיש

ראש המודיעין הטורקי חקאן פידאן זכה היום (שבת) לגיבוי משר החוץ אחמט דבוטאולו בכל הנוגע להתנהלותו בפרשת "חשיפת המרגלים הישראלים באיראן". בדברים שצוטטו בעיתון "הורייט", דחה דבוטאולו את הביקורת המערבית על פידאן והדגיש כי שמו הוכתם למרות שהוא רק ביצע את תפקידו, כדבריו. "זהו היום לעמוד לצדו של האיש שהפך מטרה להאשמות שווא. פידאן אינו פועל לטובתו האישית, אלא עבור טורקיה כולה", הצהיר.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

קרובי הישראלי ש'נהרג' בסוריה: הוא התקשר

בהלת החונק מתל אביב. השבוע לפני

 

"המאמרים בעיתוני ארצות הברית מאשימים את פידאן ביישום מדיניות מודיעינית טורקית עצמאית ובנטרול פעילות מודיעין זרה בטורקיה. כלומר, הוא עשה את עבודתו", אמר שר החוץ הטורקי בראיון לערוץ "Kanal 7".

 

בעל הטור האמריקני דיוויד איגנשיוס, שמקורב למקורות בכירים בממשל אובמה, כתב ב"וושינגטון פוסט" כי טורקיה גילתה למודיעין האיראני את זהותם של עד עשרה מרגלים מקומיים שנפגשו בטורקיה עם מפעילם מהמוסד. העיתון ציין שהמודיעין הישראלי הפעיל חלקית את רשת המרגלים באיראן מטורקיה בשל התנועה הנוחה לאורך הגבול בין שתי המדינות. לפי הדיווח, מקורות יודעי דבר הגדירו את המהלך הטורקי כ"אובדן מודיעין משמעותי שנועד לפגוע בישראל". בדיווח האמריקני צוין עוד כי ישראל חושדת בפידאן, המקורב לשלטון האיראני, כמי שהעביר את המידע הרגיש לטהרן.

 

לטענת שר החוץ הטורקי, דיווחיו של איגנשיוס סתרו את עצמם והיו לא עקביים. "הוא הואשם בקרבה לאיראן ובאותו מאמר נטען כי הוא תומך

בארגונים שנלחמים בה ובהשפעתה", אמר דבוטאולו. "אלו האשמות מאוד חמורות, אף נציג טורקי רשמי אינו פועל בכפוף לאינטרסים של מדינה אחרת. טורקיה אינה מדינה שבה יחידות מודיעין זרות יכולות לפעול בנוחות".

 

ראש המודיעין פידאן הוא אחד מיועציו הקרובים של ראש ממשלת טורקיה רג'פ טייפ ארדואן. הוא מונה לעמוד בראש המודיעין הטורקי בשנת 2010 והואשם על ידי שר הביטחון דאז אהוד ברק בהיותו פרו-איראני. כבר אז חשד ה-CIA כי ארגון המודיעין הטורקי העביר לטהרן מידע סודי שאספו ארצות הברית וישראל. כתבת פרופיל שפורסמה לאחרונה ב"וול סטריט ג'ורנל" מיקמה את פידאן כמספר 2 בטורקיה, אפילו לפני הנשיא עבדוללה גול, וציטטה גורם גורם ישראלי שאמר כי "ברור שהוא אינו אויב של איראן".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים