שתף קטע נבחר
צילום: גיל יוחנן

פישר: "מינוי ראוי, לפלוג יש כושר מנהיגות"

נגיד בנק ישראל לשעבר על מינויה של פלוג: "בשנים האחרונות קרנית היתה גורם מרכזי בקבלת החלטות חשובות בוועדה המוניטרית ובמועצה המינהלית". רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של IBI בית השקעות: "המינוי ימנע זעזועים בבנק ישראל ובמדיניות המוניטרית מכיוון שפלוג הייתה חלק מרכזי ממדיניות הבנק בקדנציה של פישר"

נתניהו ולפיד הודיעו על מינויה של קרנית פלוג לתפקיד הנגידה, והתגובות במערכת הכלכלית לא איחרו להגיע. בראשן, תגובת נגיד בנק ישראל לשעבר, פרופ' סטנלי פישר, שתמך במינויה של פלוג. "אני יודע שההחלטה לא היתה קלה, אבל אני גם יודע שלאורך כל הדרך ראש הממשלה ושר האוצר חיפשו את המועמד המתאים ביותר לטובת המשק", אמר.

 

נתניהו ולפיד החליטו: פלוג - הנגידה הבאה

יש לנו נגידה והיא לא חייבת לנתניהו

נתניהו שוקל שוב להציע לפלוג את הנגידות

 

לדברי פישר, "בשמונה השנים בהן שימשתי כנגיד למדתי להכיר ולהעריך את קרנית, את כושר השיפוט שלה ביחס למצב המשק ואת החלטותיה לגבי המדיניות המוניטרית. עמדתי מקרוב על כושר המנהיגות שלה, קור הרוח, היכולת לנהל אנשים ותהליכים, והדיאלוג המקצועי המעמיק שהיא מנהלת עם גורמים ממשלתיים וכלכליים".

 

פישר הוסיף: "בשנים האחרונות קרנית היתה גורם מרכזי בקבלת החלטות חשובות בוועדה המוניטרית ובמועצה המינהלית, דבר שהכשיר אותה לשמש כנגידה ראויה, לצד ניסיונה והיכרותה עם גורמים כלכליים בינלאומיים. אני מאחל לקרנית ולעובדי בנק ישראל הצלחה רבה בהתמודדות עם האתגרים הניצבים בפני הממשלה והמשק", סיכם פישר.

 

ד"ר קרנית פלוג במשרדה לאחר פרסום ההודעה בדבר המינוי (צילום: רונן שרעבי, בנק ישראל) (צילום: רונן שרעבי, בנק ישראל)
ד"ר קרנית פלוג במשרדה לאחר פרסום ההודעה בדבר המינוי(צילום: רונן שרעבי, בנק ישראל)

 

בשוק ההון מרוצים

רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של IBI בית השקעות, אמר בתגובה למינוי כי הוא בא "לאחר התנהלות תמוהה של כארבעה חודשים שלא הוסיפה רבות ליוקרתם של ראש הממשלה ושר האוצר". לפיו, "המינוי של פלוג היה מתבקש מזמן בהתחשב בניסיונה ובתמיכה שקיבלה מנגיד הבנק היוצא סטנלי פישר.

 

"המינוי ימנע זעזועים בבנק ישראל ובמדיניות המוניטרית מכיוון שפלוג הייתה חלק מרכזי ממדיניות הבנק בקדנציה של פישר הן כראש מחלקת המחקר והן כמשנה לנגיד. גם בהיבט של הוועדה המוניטרית מדובר בחדשות טובות מכיוון שזהו הרכב שצועד יחד מעת כינון הוועדה, גם אם להרכב הנוכחי יצורפו שני חברים מטעם הבנק שזהותם תיוודע במהלך החודשים הקרובים.

 

"מבחינת המדיניות המוניטרית מדובר כאמור בהמשך ישיר למדיניות של פישר כלומר בשלב זה מתן דגש רב יותר לנושא היצוא ומכאן לשע"ח מאשר לדיור. עם זאת, בהתחשב ברמת הריבית הנוכחית אנו לא מצפים לשינוי בריבית אלא אם תירשם הרעה משמעותית בתמונת המצב הגלובלית".  

 

שר התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים והשר לפיתוח הנגב והגליל, סילבן שלום, בירך גם הוא על החלטת המינוי: "ד"ר פלוג היא הבחירה הנכונה למשרת הנגידה ואין לי ספק שהיא תסייע להוביל ולחזק את כלכלת ישראל. כבר לאחר הודעת הפרישה של הנגיד סטנלי פישר סברתי שד"ר פלוג היא המתאימה ביותר להחליפו וגם בשבוע שעבר הבעתי את דעתי כי ד"ר פלוג היא המתאימה ביותר לתפקיד. יחד עם זאת, גם שלושת המעומדים האחרים היו טובים וראויים". 

 

רמזי גבאי, יו"ר מכון היצוא, הגיב באומרו ש"הקיפאון בייצוא בשנה האחרונה מציב בפני הנגידה אתגרים מורכבים. ד"ר פלוג כבר הוכיחה את יכולתה בתקופת היותה ממלאת מקום נגיד הבנק ואני משוכנע שתמשיך לפעול ולהתמודד בהצלחה עם כל המשימות. בראשן, המשך התחזקות המטבע המקומי מול המטבעות הזרים המאיים על היצוא הישראלי ועל הכלכלה".

 

"מוטב מאוחר מאשר לעולם לא"

יניב פגוט, אסטרטג ראשי קבוצת איילון, אמר ש"דומה כי בדיוק בשביל זה הומצא המשפט 'מוטב מאוחר מאשר לעולם לא'. תפקודה נטול הדופי של קרנית פלוג בפרק הזמן שבנק ישראל חסר נגיד והפרופיל הנמוך עליו שמרה על אף הזובור שעברה הוסיפו לה נקודות רבות.

 

"פלוג נדרשת להוכיח כי היא מסוגלת להוביל את בנק ישראל בהצלחה אל מול האתגרים הלא מבוטלים והסקפטיות המופגנת של ראש הממשלה ולייצר עמוד שדרה מברזל אל מול הגורמים הרלוונטים במשרד ראש הממשלה ומשרד האוצר אשר הינם מומחים מדופלמים באיתור חולשה.

 

"הפחתת הריבית האחרונה והמפתיעה של פלוג וכן המשך ההתערבות בשוק המטבע וקידום צעדים לצינון שוק המשכנתאות בחודשים האחרונים מלמדים כי פלוג ממשיכה בקו שהותיר לה פישר, יתכן כי לא רחוק היום שפלוג תדרש לשנות כיוון שכן הררי יתרות המטבע נערמים והריבית הנמוכה מנפחת את שוק הדיור בהתמדה".

 

אלדד תמיר, מנכ"ל ובעלים בית ההשקעות תמיר פישמן תיאר את סאגת בחירת הנגיד כ"טרגדיה עם סוף טוב": "זה מינוי מקצועי ומעולה, וחבל שלא מונתה כבר בשלב הראשון. המינוי מציב אתגר בינאישי לא פשוט כאשר הנגידה החדשה יודעת שלא ממש רצו בה, והיא מנגד תנסה להוכיח כח ועוצמה. לא בדיוק מצב אידאלי להתחיל משרה כה חשובה.

 

"האתגר המרכזי הוא ללא ספק שער החליפין. על בנק ישראל לנקוט פעולות דרמטיות על מנת להחליש את השקל. התחזקות השקל פוגעת אנושות בכלכלה הישראלית ולכן זוהי משימה שחייבים להצליח בה. מנגד שימוש בנשק ההפחתה בשער הריבית (שלא עזר כמעט) עשוי עוד יותר לנפח את שוק הנדל"ן".

 

אורן אלדד, מנכ"ל חברת המסחר המט"ח והסחורות A TRADE, אמר: "אין ספק שמינויה של ד"ר פלוג יעזור לתדמית המדינה בתפוצות וכן ישפיע לטובה על שער הדולר שכן תיקבע מדיניות מסודרת שתשמור על שערו באזור ראוי.

 

"בטווח הקצר אני לא מעריך כי נראה השפעה מיידית על הדולר מאחר והוא מושפע בעיקר מהנעשה בעולם, אלא אם פלוג תחליט על מדיניות רכישה מהירה ואז נראה את הדולר עולה לעומת השקל. כעת גם יהיה 'מבוגר אחראי' שיוכל לבצע רכישות משמעותיות יותר בזמן שפעולות הספקולנטים מעמידות למבחן את שער הדולר/שקל".

 

אלכס זבז'נסקי, כלכלן ראשי, בית השקעות מיטב דש אמר כי מינוי הנגידה לבנק ישראל הינו אירוע חשוב ומעורר עניין רב. אולם, הנגידה מתחילה את הקדנציה כאשר לבנק ישראל לא נותר מרחב פעולה גדול לשינויים במדיניות. "אם נבחן את הצעדים בהם נקט בנק ישראל בשנה האחרונה ואת השפעתם על המציאות הכלכלית, לא נמצא הוכחות חותכות שפעולותיו שינו מהותית את ההתפתחויות במשק. מחד, הריבית ירדה, נמשכו התערבויות בשוק המט"ח והוטלו מגבלות על שוק המשכנתאות. מאידך, הצמיחה במשק המשיכה להתמתן, האינפלציה ירדה, השקל התחזק, מחירי הנדל"ן המשיכו לעלות וחל קיפאון באשראי לעסקים.

 

"כמובן שלא ניתן לבדוק מה היה קורה אילו בנק ישראל לא היה עושה את כל המהלכים שלעיל, אך מה שכן ניכר לעין הוא כי הצעדים שננקטו לא גרמו למפנה באף תחום. עובדה זו לכשעצמה אינה אומרת בהכרח כי בנק ישראל עשה צעדים לא נכונים. כך פעלו גם הבנקים המרכזיים האחרים בעולם. פשוט המציאות מעידה שהבנקים המרכזיים, כולל בנק ישראל עצמו, די מיצו את השפעתם בתנאים הכלכליים הנוכחיים עם הכלים שיש להם.

 

"נראה, שהמבחן העיקרי של קרנית פלוג לא יהיה בהמשך המדיניות כפי שננקטה עד עתה, אלא ביכולתה לזהות עיתוי נכון ליציאה מהמדיניות של ריבית סופר-נמוכה, כדי למנוע התפתחות האינפלציה. עיתוי זה יכול להגיע בעוד שנה או שנתיים ועד אז האפשרויות של בנק ישראל לשינוי המציאות די מוגבלות".

 

דן פרופר, יו"ר אסם ולשעבר נשיא התאחדות התעשיינים, אמר על מינויה של פלוג כי "אני חושב שקרנית פלוג, ואמרתי את זה לא פעם, ראויה בהחלט לתפקיד הנכבד הזה, היא ממשיכת דרכו של סטנלי פישר שעשה גדולות ונצורות, היא המשיכה והחזיקה את ההגה למרות שהמינוי שלה זמני בלבד ואל יקל הדבר בעיניכם להחזיק את ההגה בזמנים לא קלים כשכולם יודעים שהמינוי הוא זמני, והדבר החשוב לטווח הקצר - אין צורך בחפיפה".

 

ארז כהן, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין לשעבר, אמר כי מדובר ב"החלטה מצוינת" של ראש הממשלה ושר האוצר: "אין ספק שבמהלך כהונתו של פישר הנגיד הקודם התבלטה ד"ר פלוג מאוד כאשת מקצוע מהשורה הראשונה שניווטה את כלכלת ישראל לחוף מבטחים, שעה שכלכלת העולם הייתה בסערה. בקשה אחת לי מד"ר פלוג, לייצר ריבית דיפרנציאלית לנדל"ן, זאת לעומת הריבית הנמוכה המתבקשת להגנת כלכלת ישראל בזמנים אלה. רק ריבית דיפרנציאלית לנדל"ן תוכל למתן את משכנתאות הענק, עליות המחירים, ולאזן את השוק".

 

שמואל בן אריה, מנהל מחקר שוק מקומי בפיוניר תכנון פיננסי, אמר: "המתנגדים למינויה של פלוג ציינו כחולשה את חוסר ניסיונה הבינלאומי בטענה כי הדבר עשוי לפגוע במעמדה הכלכלי של ישראל. לדעתי, מעמדה של ישראל נפגע יותר דווקא מהזגזוג הבלתי נתפס של לפיד ונתניהו בתהליך בחירת הנגיד, כאשר האפשרות הטבעית והברורה, שלבסוף גם נבחרה, עמדה אל מול עינם כל הזמן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
סטנלי פישר, נגיד בנק ישראל הקודם
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים