שתף קטע נבחר

חטפו להם את התמימות: הילדים הנעדרים

בן שיחק מחוץ לבית סבו וסבתו, אלכס שיחק כדורסל עם חברים ומדלן ישנה בחדר עם אחיה. לכל השלושה גורל משותף - לא שבו הביתה להוריהם. מציאת הילדה בת ה-4 במחנה צוענים ביוון מהווה תזכורת מכאיבה לאלפי ילדים אחרים שנעלמו בשנים האחרונות באירופה, חלקם נמצאו מתים. זה סיפורם

מריה, מדלן, בן ואלכס - ילדים יקרים, מי חטף אתכם? בסוף השבוע האחרון מצאה משטרת יוון ילדה בת 4 ביישוב של צוענים ליד העיירה פרסאלה שבמרכז המדינה. הילדה, העונה לשם מריה, אינה בעלת קשר גנטי למי שהציגו את עצמם כהוריה ובמשטרת יוון חושדים שהיא נחטפה מהוריה. המקרה של מריה מהווה תזכורת מכאיבה לסיפורים רבים אחרים של ילדים שנעלמו בשנים האחרונות ברחבי היבשת האירופית. חלקם נמצאו בחיים, חלקם נמצאו מתים ואחרים לא נמצאו מעולם.

 

תפנית בפרשת הילד הנעדר מקרטוני החלב ב-79'?

 

בן נידהאם

שנת היעלמות: 1991

בן נידהאם, יליד שפילד שבאנגליה, נעלם ב-24 ביולי 1991 והוא בן 21 חודשים בשעה שבילה עם משפחתו באי הנופש היווני קוס. ביום היעלמותו היה נידהאם תחת השגחת סבו וסבתו שהתגוררו באי היווני ואמו עבדה באותה עת בבית מלון מקומי.

בסביבות השעה 14:30 הבחינו הסבים כי נכדם נעדר אחרי שקודם לכן הוא שיחק מחוץ לבית.

 

משפחת הפעוט הנעדר, שהיום צריך להיות בן 24, פתחה בחיפושים נרחבים אחריו והופיעה בתוכניות טלוויזיה שונות, חלקן ביוון. בתקופה האחרונה חלה התפתחות בפרשה כשקרי נידהאם, אמו של בן, קיבלה לידיה תמונה שצילמה אישה יוונייה בשנת 1995 ובה נראה ילד בן חמש או שש שדומה במראהו לזה של בנה. האישה שצילמה את התמונה פנתה לקרי בעקבות הופעתה בתוכנית טלוויזיה מקומית. לטענתה, כששוחחה עם "אמו" של הילד היא אמרה לה שהילד איננו שלה.

 

משמאל למעלה ובכיוון השעון: "מריה", מדלן מקאן, בן נידהאם ואלכס מיצ'שווילי (צילום: ויקיפדיה, EPA, רויטרס) (צילום: ויקיפדיה, EPA, רויטרס)
משמאל למעלה ובכיוון השעון: "מריה", מדלן מקאן, בן נידהאם ואלכס מיצ'שווילי(צילום: ויקיפדיה, EPA, רויטרס)

אמו של בן האמינה לאורך כל השנים שבנה נמצא בחיים ושייתכן שנחטף על ידי רשת פדופילים. היא גם מתחה ביקורת על הרשויות ביוון שלטענתה לא פעלו מהר מספיק לסגור את נמלי התעופה וגבולות המדינה בשביל לעצור את חוטפיו של בן. מאז 1991 התקבלו מאות דיווחים מאנשים שטענו שראו את הילד הנעדר, אך אף אחד מהם לא הוביל למציאתו.

 

"תמיד האמנו שבן נחטף על ידי בני הרומה (צוענים)", אמרה קרי נידהאם באחרונה לעיתון "סאנדיי מירור" בעקבות מציאת מריה בת ה-4 במחנה צוענים ביוון. "משטרת יוון סיפרה לנו שבני הרומה לא גונבים ילדים. כעת אנחנו יודעים שהם כן".

 

בשנת 1996 הגיע אנטוניס בציוס, אזרח יוון, למחנה צוענים בעיר וריה שבארצו כדי לחפש אחר בנו הנעדר. במהלך חיפושיו הוא מצא במחנה ילד שדומה במראהו לבן נידהאם. כששאל את ראשי הקהילה הצוענית במקום על הילד, התשובה שקיבל הייתה: "לקחנו אותו מקוס". כעת, בעקבות מציאתה של "מריה" במחנה צוענים ליד פרסאלה שבמרכז יוון, נפתחים מחדש תיקי היעלמות של ילדים ביוון והוריו של בן נידהאם מקווים לפריצת דרך בפרשה.

 

שרה פיין

שנת היעלמות: 2000 

שרה פיין בת ה-8 נעלמה ביולי 2000 בסמוך לבית סבה וסבתה במערב סאסקס, מחוז בדרום-מזרח אנגליה. מקרה היעלמותה הסעיר את הממלכה הבריטית וכעבור שבועיים נמצאה גופתה. בחקירה עלה כי הילדה נחנקה למוות והמשטרה הבריטית השקיעה מאמצים רבים וכסף רב בפענוח הרצח ובמציאת "החיה שחטפה את שרה".

 

ארבעה מטיילים דיווחו למשטרה ששמעו צעקות של ילדה בשדה בלילה שבו נרצחה שרה. הארבעה פנו למשטרה לאחר שקראו כי גופתה של הילדה התגלתה באזור שבו הקימו את אוהלם. לדבריהם, הם לא דיווחו על הצעקות משום שלא ידעו על היעדרותה של שרה.

 

מחפשים אחרי הורי הילדה שנמצאה. "מריה" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מחפשים אחרי הורי הילדה שנמצאה. "מריה"(צילום: רויטרס)

חוטפים ילדים? צוענים ביוון (צילום: AP) (צילום: AP)
חוטפים ילדים? צוענים ביוון(צילום: AP)
רוי וויטינג, מכונאי בריטי, נעצר בחשד לרצח של שרה ובדצמבר 2001 הורשע בביצוע המעשה המזוויע. הוא נידון למאסר עולם. 

 

מילי דאולר

שנת היעלמות: 2002

מילי דאולר, בת 13 מבריטניה, נעלמה ב-21 מרס 2002 כשעשתה את דרכה מבית הספר לביתה בעיר וולטון על התמזה. גופתה של הנערה התגלתה ב-18 בספטמבר אחרי חצי שנה של חיפושים שבמהלכם פנתה משפחתה לציבור בבקשה שימסור כל פרט שישפוך אור על גורלה. רק בשנת 2011 הורשע הרוצח לוי בלפילד בביצוע המעשה המחריד ונידון למאסר עולם ללא כל אפשרות לחנינה. בלפילד כבר החל לרצות קודם להרשעתו ברצח דאולר עונש מאסר עולם על שני מעשי רצח אחרים שביצע.

 

פרשת היעלמותה של דאולר הסעירה בזמנו את בריטניה ושבה לכותרות לפני שנתיים אחרי שהתברר שהצהובון "ניוז אוף דה וורלד" של איל ההון רופרט מרדוק שיבש את חקירת הרצח של הנערה בת ה-13. בין היתר נחשף כי חוקר פרטי שפעל מטעם הצהובון חדר למכשיר הטלפון הנייד של הנערה, האזין להודעות במענה הקולי וייתכן שאף מחק כמה מהן.

 

לא איבדו תקווה. הוריה של מדלן מקאן קייט וגארי (צילום: AP) (צילום: AP)
לא איבדו תקווה. הוריה של מדלן מקאן קייט וגארי(צילום: AP)

משטרת בריטניה שחזרה את יום היעלמותה של מדלן מקאן

 

אלכס מיצ'שווילי

שנת היעלמות: 2006

ב-3 בפברואר 2006 נעלמו עקבותיו של אלכס מיצ'שווילי בן ה-11. מיצ'שווילי שיחק כדורסל עם חברים בעיר וריה שביוון, אך לא שב לביתו. הוריו פתחו בחיפושים אחריו ולאחר מכן פנו למשטרה והוא הוכרז נעדר. הילדים ששיחקו עם אלכס אמרו לחוקרי המשטרה כי אין להם מושג היכן הוא נמצא.

 

ארבעה חודשים לאחר היעלמותו של אלכס הודו חמישה ילדים בני 13-11 שהיכו והרגו את הילד בן ה-11 ואז קברו את גופתו ליד בניין שהיה מיועד להריסה. כל החמישה למדו באותו בית הספר שבו למד מיצ'שווילי ובחקירתם במשטרה מסר כל אחד מהם גרסה שונה. בסופו של דבר הפלילו הילדים זה את זה, אך למרות הודאתם לא הצליחה המשטרה למצוא את גופתו של אלכס. מאוחר יותר טענו הילדים שהמשטרה אילצה אותם להודות ברצח שלא ביצעו.

צריך להיות כיום בן 24. בן נידהאם ()
צריך להיות כיום בן 24. בן נידהאם

מדלן מקאן

שנת היעלמות: 2007

מדלן מקאן, שצריכה להיות כיום בת 10, נעלמה ממיטתה בדירה שכורה בעיירת נופש בפורטוגל בליל 3 במאי 2007. הוריה השאירו אותה ואת שני אחיה התאומים לבד בדירה ויצאו לארוחת ערב עם חברים במסעדה סמוכה. אחת לשעה הגיע אחד ההורים לדירה כדי לבדוק שהכול בסדר, אך באחד הביקורים, כשאמה של מדלן באה לדירה, היא גילתה כי מדלן נעלמה ממיטתה. מאז ניהלה משפחת מקאן קמפיין תקשורתי בינלאומי כדי למצוא את הבת.

 

במהלך השנים מתחו ההורים ביקורת על הרשויות בפורטוגל לגבי הדרך שבה ניהלו את החקירה. ההורים, גרי וקייט מקאן, אף נחקרו בשלב מסוים בחשד למעורבות בהיעלמות בתם, אך נוקו מחשד לאחר כשנתיים. מאז ההיעלמות התקבלו אינספור דיווחים מאזרחים במדינות אירופה שסיפרו כי ראו את הילדה במקומות שונים, אולם אף אחד מהדיווחים לא אומת. בשנים האחרונות, והשנה ביתר שאת, התחזק החשד שרשת מאורגנת של חוטפים, אולי רשת פדופיליה, היא שאחראית להיעלמות הילדה.

 

מוקדם יותר השנה דווח בבריטניה כי חלה התפתחות בחקירה ובימים האחרונים התברר גם מהו אותו מפנה: בשבוע שעבר פרסם הסקוטלנד יארד קלסתרון של אדם שאותו הגדיר "חיוני וקריטי לחקירה", ושנחשב כעת לחשוד המרכזי בחטיפה. הקלסתרון הציג שתי אפשרויות לפניו של אותו אדם, ובסקוטלנד יארד הציגו אותו כגבר לבן שגילו נע בין 20 ל-40, כנראה דובר גרמנית. שיערו חום קצר ומבנה גופו חטוב. מחקירת המשטרה עלה כי אותו גבר נראה בסמוך לבקתה של משפחת מקאן באתר הנופש בפורטוגל בלילה שבו נעלמה מדלן בשנת 2007.

 

ההגדרה "ילדים נעדרים" מתייחסת לסוגים שונים של היעלמויות, בהן חטיפת הורים, בריחת קטינים מהבית, היעלמות של קטינים זרים, חטיפות על רקע פלילי ועוד. על פי ארגון Missing Children Europe, ארגון גג למען ילדים נעדרים ונפגעי ניצול מיני, בבריטניה, שבה חיים 61 מיליון בני אדם, מתקבלים מדי שנה דיווחים על 140 אלף מקרים של ילדים נעדרים (383 נעדרים ביום). בבלגיה, שבה חיים 10.5 מיליון תושבים, מדווחים מדי יום על ארבעה ילדים נעדרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
ההורים בדקו את הדירה כל שעה. מדלן מקאן
צילום: איי פי
צילום: ויקיפדיה
שיחק כדורסל ולא שב הביתה. אלכס מיצ'שווילי
צילום: ויקיפדיה
צילום: רויטרס
של מי את ילדה? "מריה" שנמצאה ביוון
צילום: רויטרס
צילום: AP
גופתה נמצאה אחרי חצי שנה של חיפושים. מילי דאולר
צילום: AP
נחנקה למוות. שרה פיין
מומלצים