שתף קטע נבחר

שר השיכון פועל להוזלת מחירי אתר החרמון

רשות מרקעי ישראל מתכוונת להוזיל את מחירי הכניסה לאתר החרמון בחורף הקרוב בכ-30%, במסגרת חידוש חוזה החכירה של האתר מול מפעיליו ביישוב נווה אטי"ב. שר השיכון: "אחרי שנים של הפקרות, אנחנו מסדירים את החוזה ומורידים את המחירים לטובת כלל הציבור"

לקראת השלג הראשון: מדינת ישראל החליטה להוזיל את מחירי הכניסה לאתר החרמון שבמושב נווה אט"יב בכ-30%, במסגר הסכם חכירה חדש שאמורים לחתום מפעילי האתר מול רשות מקרקעי ישראל. ל"ידיעות אחרונות" נודע כי כבר נוסחה הצעת מחליטים לממשלה ולמועצת רשות  מקרקעי ישראל שצפויה להתקבל בישיבה הקרובה, עם או בלי הסכמת מפעילי האתר.

 

לדברי ראש מועצת אזורים גולן, אלי מלכה, "יש אכן החלטה להוזיל את המחירים לטובת כלל הציבור". מרשות מקרקעי ישראל נמסר כי הרשות ומושב נווה אטי"ב הגיעו להבנות  המעוגנות בחוזה החכירה המחודש, אשר יאושר בעוד כשבועיים וחצי בישיבת מועצת מקרקעי ישראל הבאה.

 

ואולם, מנהלי אתר החרמון מביעים התנגדות להחלטה. מנהל האתר, שאול אוחנה, אמר מנגד כי "אני לא יודע איך מתכוונים להוזיל את המחירים - יש לנו אתר לנהל, וההוצאות וההכנסות נעשות לפי מחקרים כלכליים".

 

יצוין כי אתר החרמון הוא אתר נופש הפועל כל השנה. הוא משתרע על פני שטח של כ-2,432 דונם, בגובה 1,600-2,040 מטר מעל פני הים. מחיר הכניסה היום עומד על 49 שקל למבוגר ועל 42 שקל לילד. בקיץ הכניסה לאתר היא בחינם.

 

שר השיכון: המחירים יירדו לטובת הציבור

ברקע ההחלטה עומד הסכם החכירה המחודש של המדינה מול נווה אטי"ב ל-99 שנים נוספות. אחד מסעיפיו נוגע להנגשת האתר היקר לכלל הציבור באמצעות הוזלה משמעותית - הן במחיר הכניסה והן במחיר השירותים המסופקים בו. מי שעמד מאחורי ההחלטה הוא שר הבינוי והשיכון ויו"ר רשות מקרקעי ישראל, אורי אריאל.

 

ברשות הבהירו אתמול כי "החוזה לא יחודש, אם הנהלת נווה אטי"ב לא תסכים לתנאים". למעשה, החוזה מתקן עיוות של שנים, עת אתר החרמון הוחכר לפני כ-40 שנה ללא תשלום מעבר לדמי חכירה. כעת דורש ההסכם החדש 5% תמלוגים למדינה.

 

המושב נווה אטי"ב המנהל את את אתר החרמון פועל משנת 1996 ללא הסדרה חוזית על הקרקע. באחרונה רשות מקרקעי ישראל, בראשות אורי אריאל, נכנסה למו"מ להסדרת הזכויות החוזיות באתר, והכנסת סעיפים נוספים הכוללים פיקוח על המחירים ופיקוח על השירותים הניתנים לאזרח (סניטריה מזון וכו').

 

הסעיפים המרכזיים בחוזה החדש הם: תוקף - חוזה החכירה יהיה לטווח לתקופה של 49 שנה פלוס 49 שנה (חוזה חכירה על מגזר עירוני בתוקף ל-49 שנה); מחיר - המחירים יהיו מפוקחים וישולמו 5% תמלוגים למדינה כל שנה. מועצת הרשות או אחת מוועדותיה תהיה מוסמכת לקבוע הפחתה מהמחיר שנקבע, כאשר על פי הנחיית השר מדובר בהנחה של לפחות 30% מהמחיר הקיים.

 

"המציאות שבה משאבי טבע מנוצלים לטובת גוף כלכלי ללא פיקוח חייבת להגיעה לסיומה", אמר השר אריאל. "אתר החרמון הוא אחד מאתרי הבילוי הפופולריים ביותר, וצריך להיות נגיש לכולם תוך שמירה על מחירים שפויים ורמת שירות נאותה. אחרי שנים של הפקרות, אנחנו מסדירים את החוזה ומורידים את המחירים לטובת כלל הציבור".

 

הידיעה פורסמה הבוקר לראשונה ב"ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
אתר החרמון. המחירים יוזלו?
צילום: אביהו שפירא
צילום: אוהד צויגנברג
שר השיכון אורי אריאל. פועל להוזלה
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים