שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  המשחק של אנדר: מותג של סרט אחד?
  העיבוד הקולנועי ל"משחק של אנדר" אמנם נתקל בלא מעט בעיות - אולם באולפני סאמיט יכולים להתעודד בכך שאם זה יצליח, יש להם חומר לסדרה קולנועית ארוכת טווח של שוברי קופות. או שלא: ייתכן שמדובר בסרט שבלתי אפשרי לכתוב לו סיקוול

  זה היה הימור על כל הקופה. אף אחד לא ידע איפה יעצרו הבליץ התקשורתי והקמפיין הלהט"בי שקראו לחרם על העיבוד הקולנועי לרב המכר "המשחק של אנדר", בשל דעותיו המוחצנות וההומופוביות של המחבר אורסון סקוט קארד. הרי רק כמה חודשים קודם לכן הסתיים עליהום דומה בגניזת העלילה שכתב עבור חוברות הקומיקס של סופרמן. ומצד שני, בעיבודים כאלה של יצירות שזוכות למעמד פולחן בקרב גיקים, אין לדעת האם הם עצמם לא ייצאו בקריאות לחרם, אם ירגישו נבגדים מהעיבוד למסך.

   

  אבל נדמה שאיכשהו - אחרי שמפיצי הסרט אולפני "סאמיט אנטרטיינמנט" דאגו להרחיק עצמם מקארד וסנוניות הביקורת הראשונות מעידות על עיבוד סביר לכל הפחות - הכל עבר בשלום. ועכשיו ההימור הזה הולך להשתלם בגדול - הרי זה לא רק שיש להם שובר קופות פוטנציאלי ביד, אלא מותג שלם: לרשותם עומדים שפע ספרים שמתרחשים ביקום של אנדר, והסרט עשוי להפוך לסדרה שלמה ואספקת מזומנים קבועה בסגנון "הארי פוטר", "מלחמת הכוכבים" ו"דמדומים".

   

  אז זהו, שלא.

   

  או יותר נכון, זה לא יהיה פשוט כל כך.

   

  הטריילר של "המשחק של אנדר"

  הטריילר של "המשחק של אנדר"

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  למה? כי "המשחק של אנדר" אמנם נאמן לכל הכללים המתבקשים של מותג קולנועי פנטסטי לקהל הצעיר - עלילת אקשן שואבת שבמרכזה ילדים-גיבורים מול מבוגרים-נצלנים, ושעל כתפיהם מונחת גם האחריות להציל את העולם - אבל מה שנכון לגבי הספר הראשון, לא בהכרח נכון לגבי הסדרה, שמורכבת הרבה יותר וכוללת ספרים בעלי אופי שונה, שמתרחשים בנקודות זמן שונות ומתמקדים בדמויות שונות, בגילאים שונים. וגם אם נניח שיעברו את השקת הסרט בשלום, מבחינת המעריצים ורוכשי הכרטיסים, אנשי סאמיט יגלו שמחכה להם עתיד מעורפל מאוד בנוגע להמשך אופציונלי לסדרה. לא מאמינים? הנה, מתחילים.

   

  אם ללכת בעקבות סדרת הספרים, הרי שסרט ההמשך המתבקש הוא "קול למתים" - שיצא שנה אחרי "המשחק של אנדר", וזכה כמובן בפרסי הנבולה וההוגו היוקרתיים לספר הטוב של השנה. במרכז עלילתו התמודדות המין האנושי עם גזע חייזרי אחר, על פניו פרימיטיבי יחסית, בכוכב לכת מרוחק. אז מה הבעיה עם זה? קודם כל, כי הוא מתרחש כ-3,000 שנה אחרי הסרט הראשון. אנדר כבר מבוגר כאן (ומה שלא מפריע בספר, בהחלט מפריע כשנדרש ליהוק חדש מיד אחרי הסרט הראשון). שאר הדמויות מהספר הראשון, למעט ולנטיין, אחותו, שמשמשת כדמות משנית למדי, כלל לא מופיעות בו. ופה רק מתחילות הבעיות.

   

  כי בעצם, אין שום דרך הגיונית להפוך את "קול למתים" לסרט קולנוע. לא מאמינים? תשאלו את אורסון סקוט קארד בעצמו, שרק לפני כמה חודשים העניק לספר את התואר "Unfilmmable". הסיבה היא שרוב הספר מורכב מדיונים פילוסופיים, מוסריים ודתיים, לצד מעשי אלימות וביתור מחרידים. "אני לא הייתי רוצה שסרט כזה ייקשר בשמי", הוסיף. כלומר "קול למתים" מחוץ לרשימה, מה ששולל גם את המשכיו הישירים, "קסנוסייד" ו"ילדי המחשבה". אז לאן מכאן?

   

  אסא באטרפילד בראיון על "המשחק של אנדר". יחזור לגלם את הדמות?

   

  אופציה נוספת היא מה שמכונה "סדרת הצל", שנפתחה ב-2004 עם "הצל של אנדר", והמשיכה עם "הצל של ההגמון", "בובות צללים", הצל של הענק" ו"צללים בתעופה", שראה אור בעברית השנה.

   

  אולם גם כאן ניצבים אתגרים לא פשוטים: "הצל של אנדר" מתאר למעשה עלילה מקבילה לזו של "המשחק של אנדר" - רק מנקודת המבט של בין הקטן שעוד גדול יהיה, במקום זו של גיבור הספר המקורי. וגם אם תיאור של סיפור דומה מזווית אחרת עובד נהדר בספרות - ו"הצל של אנדר" הוא, בצדק, אחד הספרים האהובים של קארד - הרי שבקולנוע, הפרדה שכזו לשני סרטים דומים מדי לא בהכרח תעבוד, בטח לא כשמכוונים לקהל הלא שבוי.

   

  וגם כאן קארד עצמו הבין זאת מזמן: בתסריט המקורי שתיכנן לעיבוד הקולנועי של "המשחק של אנדר", ביקש בכלל לשלב כמה מאירועי "הצל של אנדר" באותה עלילה. סרט אחד, שתי נקודות מבט. זה קצת יותר הגיוני משני סרטים שמסתיימים פחות או יותר באותה נקודה. וגם אם נניח ש"הצל של אנדר" יהיה סרט ההמשך, הרי שמכאן ואילך ממשיכה סדרת הצל, איך לא, בצילו של אנדר - אך לא בנוכחותו.

   

  מתוך "המשחק של אנדר". לאן הולכים מכאן? ()
  מתוך "המשחק של אנדר". לאן הולכים מכאן?

  למעשה, המועמד הכי סביר (בהתחשב במגבלות המדיום הקולנועי) לשמש כבסיס לסיקוול הוא בכלל "אנדר בגלות" - ספר שהתפרסם רק ב-2008, אך עלילתו מתרחשת בין "המשחק של אנדר" ל"קול למתים", ובמקביל לשלושת ספרי "הצל" שמתרחשים אחרי "הצל של אנדר". עם שילוב כלשהו בין שתי הסדרות, בנקודת הזמן הזו שאחרי סיום "המשחק של אנדר", המעריצים בטח יסתדרו בשלום - וגם אפשר יהיה ליצור המשכיות מבחינת רוב השחקנים הראשיים.

   

  ומתברר שגם פה יש הסכמה מצד קארד, שאמר לפני כמה חודשים ש"אם הם (האולפנים) ירצו סיקוול, זה יהיה חייב להיות עוד סרט של 'ילדים בחלל'". אז מה החיסרון? "אנדר בגלות" הוא לא אחד הספרים המוצלחים בסדרה, וערבוב שלו עם סדרת "הצל" עלול בקלות להוליד שעטנז לא הכי ממוקד ומהודק, מבחינה תסריטאית - בטח לא ביחס לסרט הראשון.

   

  הבנתם את כל זה? יופי. עכשיו תשכחו מהכל. כי בהוליווד כמו בהוליווד, אין דבר כזה שאין סיקוול, בטח לא אם הסרט מצליח - ויושבים שם אנשים מאוד יצירתיים בכל הנוגע לחליבת מזומנים מהצופים. אם "אנדר" ישבור קופות, ההמשך יגיע. אבל אם אתם נמנים על מעריצי הספרים, כדאי שתהיו מוכנים לכל עיוות עלילתי שלא יבוא. והוא יבוא. ויבוא.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אסא באטרפילד הוא אנדר. יעזור את התפקיד אחרי סרט אחד בלבד?
  7 לילות
  מומלצים