שתף קטע נבחר

תל אביב של חולדאי, ירושלים של ברקת

כהונה רביעית לראש העיר תל אביב: גרף 53% לעומת 38% של ניצן הורוביץ. בירושלים הסתיימו הבחירות הסוערות בניצחון של ברקת על ליאון בפער של כ-6%. ראשי הערים שהודחו בבג"ץ - נבחרו שוב. יונה יהב זכה בכהונה נוספת בחיפה, רוביק דנילוביץ' ניצח בבאר שבע. סיבוב שני בפתח תקווה, מהפכים בגבעתיים, שדרות ורעננה

שיעור ההצבעה הנמוך בבחירות לרשויות המקומיות 2013  עורר תקווה בקרב מועמדי האופוזיציה למהפכים דרמטיים, אבל בערים הגדולות - נשמר הסטטוס קוו. בירושלים ובתל אביב, שמיקדו את מרב תשומת הלב במערכת הבחירות הנוכחית, התבשרו לפנות בוקר (יום ד') ראשי העיר המכהנים כי זכו בכהונה נוספת. בתל אביב קיבל רון חולדאי 53.07% מהקולות והמועמד הבולט שהתחרה מולו, ניצן הורוביץ, קיבל 38.2%. אהרון מדואל קיבל 8.76%. בירושלים קיבל ניר ברקת 51.11% ומולו קיבל משה ליאון 45.32% מהקולות.

 


 


 

בחיפה זכה כצפוי יונה יהב בכהונה נוספת כראש העיר. אחרי ספירת 99% מהקלפיות הוא קיבל 48.98%, לעומת 29.64% ליעקב בורובסקי ו-14.18% לעינת קליש. בבאר שבע ממשיך ראש העיר רוביק דנילוביץ' לכהונה שנייה, עם ניצחון מוחץ: הוא גרף 92.21% מקולות הבוחרים. מפלגתו "דרך חדשה" זכתה ב-14 מתוך 27 המושבים במועצת העיר. בבית שמש, שזכתה לעניין רב בבחירות בשל המאבק על דמות העיר בין חילונים לחרדים, ניצח המועמד החרדי משה אבוטבול עם 51.8% מהקולות את אלי כהן שגרף 46.6%. שלושה ראשי ערים שהודחו על ידי בג"ץ ניצחו בעריהם וזכו בכהונה נוספת בינתיים: שלומי לחיאני מבת ים, שמעון גפסו מנצרת עילית ויצחק רוכברגר מרמת השרון (57.32% מהקולות).

 

בבת ים זכה ראש העיר המכהן שלומי לחיאני, שהודח רק השבוע על ידי בג"ץ, בכהונה נוספת עם 57.5% מהקולות. ברמת גן ניצח ישראל זינגר את כרמל שאמה הכהן, עם 52.38% לעומת 37.82%. בנתניה ממשיכה מרים פיירברג לעוד קדנציה, אחרי שקיבלה 72% מהקולות. באשקלון אחרי ספירת 40% מהקלפיות הוביל המועמד איתמר שמעוני עם 52% על פני ראש העיר המכהן בני וקנין, שזכה ל-44%. צפונית משם, באשדוד, ממשיך יחיאל לסרי לכהונה שנייה בראשות העיר. הוא קיבל 53.74% מקולות הבוחרים, בעוד ראש העיר הקודם צבי צילקר זכה ל-30.61%.

 

בהרצליה ייערך סיבוב שני בעוד שבועיים, כשמשה פדלון שזכה ב-24.89% מקולות הבוחרים יתמודד מול צביקה הדר שזכה ל-24.44% מהקולות. למקום השלישי הגיע יהונתן יסעור עם 22.41% מהקולות. במעלות תרשיחא ימשיך לכהן שלמה בוחבוט, שזכה ב-48% מקולות הבוחרים. באלעד ניצח המועמד האשכנזי ישראל פרוש, בנו של ח"כ מאיר פרוש, את מועמד ש"ס ויקטור קריספל, עם 51.9% מהקולות. בנצרת ניצח ראש העיר ראמז ג'ראייסי, כשזכה ב-43.37% מקולות הבוחרים. 313 קולות בלבד הפרידו בין ג'ראייסי לעלי סלאם שהגיע שני. ח"כ חנין זועבי תישאר בכנסת, לאחר שקיבלה 3,812 קולות בלבד.

 

 (צילום: שאטרסטוק) (צילום: שאטרסטוק)
(צילום: שאטרסטוק)

 (צילום: שאטרסטוק) (צילום: שאטרסטוק)
(צילום: שאטרסטוק)

 (צילום: יובל חן, עמיחי) (צילום: יובל חן, עמיחי)
(צילום: יובל חן, עמיחי)

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

 (צילום: אוהד צויגנברג, ראובן שוורץ, חגי אהרון) (צילום: אוהד צויגנברג, ראובן שוורץ, חגי אהרון)
(צילום: אוהד צויגנברג, ראובן שוורץ, חגי אהרון)

 

יונה יהב לעוד קדנציה ברחוב חסן שוקרי (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
יונה יהב לעוד קדנציה ברחוב חסן שוקרי(צילום: אבישג שאר-ישוב)

חרדים לתוצאות בחיפה (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
חרדים לתוצאות בחיפה(צילום: אבישג שאר-ישוב)

סופרים קולות במטה הבחירות המרכזי בכפר המכביה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
סופרים קולות במטה הבחירות המרכזי בכפר המכביה(צילום: עידו ארז)
 

יחיאל לסרי חוגג את בחירתו שוב לראש העיר אשדוד (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
יחיאל לסרי חוגג את בחירתו שוב לראש העיר אשדוד(צילום: אבי רוקח)

בטבריה ניצח יוסי בן דוד שזכה ב-50.99% מהקולות. בראשון לציון ימשיך דב צור לקדנציה נוספת כראש העיר, אחרי שבתום ספירת 78% מהקלפיות קיבל 70.96% מהקולות. בפתח תקווה יתקיים סיבוב שני בין ראש העיר המכהן אורי אהד (35.41% מהקולות) לבין יצחק ברורמן (25.6%). כדי לנצח בסיבוב הראשון צריך מועמד להגיע ל-40% מהקולות לפחות.

 

ברמלה זכה ראש העיר יואל לביא בקדנציה נוספת עם 62.75% מהקולות. יעקב פרץ זכה ב-87% בבחירות לראשות העיר קריית אתא ונבחר בפעם הרביעית. באבן יהודה ניצח יהודה הררי עם 55.49% מהקולות. שמעון לנקרי ימשיך לכהונה נוספת בעכו, לאחר שקיבל 79% מקולות הבוחרים. ברחובות הביס ראש העיר רחמים מלול (83.4% מהקולות) את חנניה וינברגר. בחולון זכה מוטי ששון בכהונה נוספת עם 62% מהקולות. בקריית ארבע נבחר מיכאל לוינגר לראש הרשות, לאחר שקיבל 50.5% מהקולות. השר לשעבר יעקב אדרי, שכיהן עד בחירתו לכנסת כראש העיר אור עקיבא, יחזור לבניין העירייה לאחר שגבר על ראש העיר המכהן שמחה יוסיפוב. אלי דוקורסקי ניצח ונותר ראש העיר קריית ביאליק, חיים צורי נשאר ראש העיר קריית מוצקין.

 


 

בחדרה כשנותרו עוד שלוש קלפיות לספור הוביל צביקה גנדלמן עם 40.43% על ראש העיר המכהן חיים אביטן, שזכה ל-36.64%. אם גנדלמן לא יסיים עם יותר מ-40%, יילכו השניים לסיבוב שני. בכפר סבא ניצח ראש העיר המכהן יהודה בן חמו עם 52.17% לעומת יובל לוי 25.97% שבמקום השני. בקריית אונו נרשם מהפך כשישראל גל זכה ב-55.34% מקולות הבוחרים והדיח את ראש העיר יוסי נשרי, שהסתפק ב-38.23% מהקולות. בקריית גת ניצח ראש העיר המכהן אבירם דהרי עם 68.57% מהקולות. בבני ברק נבחר חנוך זייברט מהרשימה התורנית המרכזית לראש העיר עם 94%. ביהוד יתקיים סיבוב שני בין ראש העיר יוסי בן-דוד ליעלה מקליס, שהייתה קרובה לעבור את רף ה-40%. בגבעתיים ניצח רן קוניק עם 50.6% מהקולות את ראש העיר המכהן ראובן בן-שחר שקיבל 39.8% מהקולות. בנהריה ניצח ראש העיר ג'קי סבג עם 42%.

 

בקריית שמונה יתקיים סיבוב שני בין ראש העיר נסים מלכה (31.35% מהקולות) לבין יורם מלול (23.95%). ברעננה הסתמן שזאב ביילסקי חוזר לכס ראש העיר אחרי קרוב לעשור שבו כיהן כח"כ ויו"ר הסוכנות היהודית. אחרי ספירת 38% מהקלפיות הוביל ביילסקי עם 71% על פני ראש העיר מכהן, נחום חופרי, שזכה ל-25%. בדימונה גבר בני ביטון על ראש העיר המכהן אלי ברונשטיין. ביטון זכה ב-47.68% מקולות הבוחרים. בשדרות ניצח אלון דוידי (57.8%) את ראש העיר המכהן דוד בוסקילה. 

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

בצפת ניצח ראש העיר המכהן אילן שוחט שקיבל 51.7% מקולות הבוחרים. הוא גבר על דובר העירייה לשעבר, שלמה חדאד, שקיבל 28.6%. מי שעוד ימשיך לקדנציה נוספת הוא הרצל בוקר במטולה, שגבר בפער של 35 קולות בלבד על דוד אזולאי. באילת ניצח ראש העיר המכהן מאיר יצחק הלוי עם 56%. ברכסים קיבל יצחק רייך 82%. במעלה אדומים קיבל ראש העיר בני כשריאל 76.04% מקולות הבוחרים. בגני תקווה נספרו כל הקולות והמנצחת היא ליזי דלריצ'ה, שקיבלה 43.13%, לעומת 37.75% של דורון בן-דקון. בבית דגן מסתמן כי רמי תנעמי ניצח. אלי ברדה, שזכה ב-70% מהקולות, ימשיך לקדנציה נוספת בראשות העיר מגדל העמק. מי שעוד זכה בכהונה נוספת הוא אלי פכטר מאזור, שקיבל 72.7% מקולות הבוחרים.

 

בהר אדר ובאלקנה צפוי סיבוב שני, לאחר שאיש מהמועמדים לא קיבל 40% מהקולות. בשוהם ניצח ראש המועצה גיל לבנה עם יותר מ-87% ובקריית יערים ניצח אברהם רוזנטל עם 72% מקולות הבוחרים. לקצרין יהיה ראש עיר חדש - דמיטרי אפרצב, שקיבל 43.5% מקולות הבוחרים ביישוב שברמת הגולן.

 

 

בעומר ניצח פיני בדש עם 77% מהקולות ובגבעת זאב נבחר יוסי אברהמי לקדנציה נוספת עם 53.64%. ביבנאל נבחר רוני כהן עם 51.55%, ובאופקים ניצח איציק דנינו עם 63% לאחר שבשנים האחרונות כיהנה בראשות העיר ועדה קרואה. בסביון הפסיד ראש המועצה מושיק ליפץ למוטי לנדאו שזכה ב-53.5% מהקולות. שמעון סוויסה ימשיך לכהן כראש העיירה חצור הגלילית אחרי שגרף 60.1% מהקולות. בקריית ים נבחר דוד אבן צור עם 64.3% מהקולות. הוא היה מועמד יחיד. מועמד יחיד נוסף שנבחר הוא יוסף ברודני מגבעת שמואל, שגרף 100% מהקולות.

 

בקריית טבעון ייערך סיבוב שני בין דוד אריאלי (39.6% מהקולות) לאלון נבות (23.7%). לאריאלי היו חסרים רק 26 קולות כדי להגיע ל-40% ולהכריע את ההתמודדות כבר בסיבוב הראשון. בפרדסיה יתקיים סיבוב שני בין טל גורקי ליצחק ימיני, המכהן כראש המועצה ב-41 השנים האחרונות. בנשר גבר אברהם בינמו (40.6%) על ראש העיר דוד עמר (27.1%), שכיהן בתפקיד ב-25 השנים האחרונות. אחיו של ראש העיר היוצא, משיח, קיבל 21.6%. ייתכן שקולות החיילים יכפו סיבוב שני ביישוב. בצפת ניצח ראש העיר המכהן אילן שוחט, עם 51.7% מקולות הבוחרים, וגבר על דובר העירייה לשעבר שלמה חדאד, שקיבל 28.6%.

 

יאיר רביבו זכה בבחירות לראשות לוד וקיבל 63.7% מקולות הבוחרים. מולו התמודד יורם מרציאנו שזכה רק ל-36.3% מהקולות. ראש העיר אור יהודה דוד יוסף נבחר לכהונה נוספת לאחר שזכה ב-57.5%. הוא הקדים את עוזי אהרון, שקיבל 23.4% מהקולות. ראש מועצת מצפה רמון פלורה שושן הובסה וקיבלה 32.5% בלבד מקולות הבוחרים. רוני מרום יחליף אותה בתפקיד, אחרי שזכה ב-63.3%. בקריית מלאכי ניצח מועמד הבית היהודי אליהו זהר, לאחר שקיבל 41.6% מהקולות. בהוד השרון ייערך סיבוב שני לאחר שראש העיר המכהן חי אדיב זכה רק ב-39%. מולו התמודד יואב רוזן שזכה 23%.

 

חולדאי נשא הלילה במטהו נאום ניצחון ואמר: "ממחר אני חוזר לעבודה ואהיה ראש עיר של כולם, גם של מי שלא הצביע לי". בירושלים, אמר ראש העיר ברקת: "התווינו חזון ודרך והוכחנו שהפוטנציאל העצום של ירושלים מתחיל להתגלות. אפשר להוביל עיר בלי להשאיר אף מגזר מאחור. עבורי ירושלים היא משימת חיים". בשעות הבוקר הוא יצא לעבודתו ואמר: "חוזרים לעבודה, אין מה לעשות מזה דרמה גדולה". משה ליאון הכיר בהפסדו בבירה: "רצינו לעשות טוב לירושלים. אני מקווה שראש העיר הבא, יהיה אשר יהיה, יתחשב קצת יותר בתושבים".

 

הבחירות המקומיות ברחבי הארץ התאפיינו בשיעור הצבעה נמוך, שנכון לשעה 20:30 עמד על 42.6% בלבד. בירושלים עמד שיעור ההצבעה הסופי על 35.9%, בתל-אביב 31.3%, בבאר שבע 39.8% ובחיפה 45%.

 

במהלך היום טופלו במטה הארצי של משטרת ישראל כ-1,060 תלונות הקשורות בבחירות. שוטרים ממשטרת ירושלים פשטו על שתי דירות ברחוב אור שמח בבית שמש ובהן נמצאו כ-200 תעודות זהות. שמונה חשודים נעצרו לחקירה והמשטרה בודקת אם נעשה בתעודות שימוש לא חוקי. מחקירה ראשונית עלה שהתעודות שייכות לאנשים השוהים בחו"ל. כמו כן נמצאו בדירות פרטי לבוש, משקפי שמש, רשימות של קלפיות ועוד.

 

כמו כן הוגשו 370 תלונות שנגעו לתעמולת בחירות אסורה וכ-400 עסקו בהפרות סדר בסמוך לקלפיות ובתוכן. עשר תלונות נרשמו על תליית כרזות. בסך הכול נעצרו 20 חשודים ו-16 בני אדם עוכבו לחקירה, רובם בגין הפרת סדר ציבורי, שימוש בתעודות זהות מזויפות ותקיפה.

החגיגות במטה ברקת, הלילה (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
החגיגות במטה ברקת, הלילה(צילום: אוהד צויגנברג)

כמעט נגמר. קלפי באשקלון, אמש (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
כמעט נגמר. קלפי באשקלון, אמש(צילום: עידו ארז)

תעודות זהות מזויפות שנתפסו בבית שמש (צילום: משטרת מחוז ירושלים) (צילום: משטרת מחוז ירושלים)
תעודות זהות מזויפות שנתפסו בבית שמש(צילום: משטרת מחוז ירושלים)

אחוזי הצבעה מאכזבים. קלפי במרכז תל אביב (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
אחוזי הצבעה מאכזבים. קלפי במרכז תל אביב(צילום: ירון ברנר)

למרות כתב האישום. שלומי לחיאני בבת ים (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
למרות כתב האישום. שלומי לחיאני בבת ים(צילום: מוטי קמחי)
 

עוד קדנציה ברמלה. יואל לביא עם תומכים (צילום: לינור לוי) (צילום: לינור לוי)
עוד קדנציה ברמלה. יואל לביא עם תומכים(צילום: לינור לוי)

במקביל נבדקו חשדות לזיוף במקומות שונים בארץ. בחיפה, למשל, בקלפיות ברחוב פיכמן, בצלאל ובתיאטרון חיפה - התגלו פתקי הצבעה עם

שמו של ראש העירייה יונה יהב על צדן האחד ושמו של המתמודד איתי גלבוע על צדן האחר. בהוד השרון פרסמו אלמונים באתר למכירת כרטיסים את מספר הטלפון של נווה גור, המועמד לראשות העיר. במודעה פורסם כי ניתן להשיג דרך מספר טלפון זה כרטיסים להופעה הערב של ריהאנה.

 

בהכנת הידיעה השתתפו אליאור לוי, איתמר פליישמן, יואב זיתון, אילנה קוריאל, שחר חי, גלעד מורג, אחיה ראב"ד, איתי בלומנטל, חסן שעלאן, נועם (דבול) דביר, קובי נחשוני ועומרי אפרים.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 22/10/2013 21:19

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
סופרים קולות, אמש בכפר המכביה
צילום: עידו ארז
צילום: מוטי קמחי
לקראת הסגירה בקלפי בתל אביב, הערב
צילום: מוטי קמחי
דב צור. נשאר על הכיסא בראשל"צ
צילום: שמוליק צבי
רמי תנעמי. ניצחון בבית דגן
צילום: שמוליק צבי
מומלצים