שתף קטע נבחר

איך לפנות את הבדואים מהבית

החוק החדש אמור להוביל לפינוי המוני - אבל כבר עכשיו לא חסרה עבודה. הכירו את אנשי יחידת יואב שפועלת נגד בנייה לא חוקית בנגב: "ידויי אבנים ופגיעה בתשתיות הם תרחישים אפשריים, אבל החוכמה היא לא להגיע לזה". נציגי הבדואים מוחים: למה מתייחסים אלינו כאל סיכון ביטחוני?

היא מונה 110 לוחמים שעוברים אימונים פיזיים ורגשיים, מאובזרים בציוד רב וברכבי שטח אימתניים ומעדיפים לשמור על פרופיל נמוך. הכירו את יחידת יואב, שהגדרת התפקיד הרשמית שלה "סיוע לאכיפת דיני מקרקעין וחוק התכנון והבנייה". בפועל אלו האנשים שאחראים על הסדרת התיישבות הבדואים בנגב לקראת מימוש חוק בגין ובכלל - לפינוי בתים לא חוקיים. "אם ניגרר להפרות סדר - נכשלנו", הם מסבירים.

 

לוחמי יחידת יואב. לא מדברים בזמן פעילות (צילום: אדר דוברות מחוז דרום) (צילום: אדר דוברות מחוז דרום)
לוחמי יחידת יואב. לא מדברים בזמן פעילות(צילום: אדר דוברות מחוז דרום)

במושב החורף הנוכחי בכנסת צפוי לעבור החוק, שמבוסס על מתווה פראוור, ונועד להסדיר את ההתיישבות הלא חוקית של הבדואים בנגב. החוק כבר עורר תרעומת בקרב המיועדים לפינוי ובחברה הערבית בכלל, בטענה שזכויות בסיסיות נרמסות. מנגד, בעיקר בימין נשמעו התנגדויות בשל העברת קרקעות באופן רשמי לבדואים, וכן דרישה להבהרות לגבי ייעוד הקרקע.

 

לצורך הפעילות בשטח הוקמה באפריל 2012 יחידת יואב, שלוחמיה יהיו אלה שייפגשו עם האוכלוסייה בעת הפינוי, ויסייעו בתהליך לאנשי משרד הפנים, מנהל מקרקעי ישראל, הסיירת הירוקה ועוד. כבר ארבעה חודשים שהם פועלים בשטח אחרי שעברו הכשרה, בין היתר רגשית, שתקל עליהם להתמודד עם הסיטואציה. כיום מונה היחידה 110 לוחמים ועוד 250 לוחמים נמצאים בתהליכי גיוס. על פי ההערכות, בתוך שנה וחצי תמנה היחידה 400 אנשים. "באירוע, השוטרים כמו דגים - לא מדברים עם האוכלוסייה", מסביר מפקד היחידה, סגן-ניצב יוסי גולן.

 

"המפקדים הם אלה שנמצאים בנקודות החיכוך ומשתמשים באוכלוסייה (הבדואית) המשפיעה כדי להרגיע את השטח, ולהתמודד עם הנשים והילדים. וזה עובד. אני כל הזמן דואג שלאוכלוסייה יהיו כמה שפחות סיבות לריב איתי ומנסה למנוע תקלות. טעות של לוחם, כמו דחיפה של אישה או הזזה של ילד שלא מתנהג בנימוס, עלולה ליצור הפרת סדר בזירה ואת זה אנחנו רוצים למנוע".

היחידה. מאובזרים ומתוקצבים בעשרות מיליוני שקלים (צילום: אדר דוברות מחוז דרום) (צילום: אדר דוברות מחוז דרום)
היחידה. מאובזרים ומתוקצבים בעשרות מיליוני שקלים(צילום: אדר דוברות מחוז דרום)

תקציבה של היחידה עומד על עשרות מיליוני שקלים, ובכל שבוע היא מסייעת באיתור בתים לא חוקיים, משא ומתן עם הבעלים וסיוע בפינוי והריסה. היחידה מאתרת בממוצע בין 5-8 בתים כל יום, 350 בתים בחודש וכ-5,000 בשנה. מדי שבוע מתקיימת ישיבה במנהלת של המשרד לביטחון פנים עם כלל הגורמים האמונים על המקרקעין בנגב ונרקמת תוכנית שבועית.

 

סנ"צ גולן, בן 52, יודע כי בניגוד למקומות אחרים שבהם הוא מתמודד עם עבריינים, במשימה הנוכחית היחידה שלו עומדת מול משפחות שהורסים להן את הבית, ולכם נדרש איפוק מרבי. את דבריו מחזק מפקד מחוז דרום, ניצב יורם הלוי. "במחוז פיתחו עבור יחידת יואב כלים כדי שאנשיה יוכלו להתמודד עם הנושא המורכב והרגיש של פינוי אוכלוסייה והריסה של מבנים לא חוקיים. זו פעולה שצריכה להתבצע במינימום הפעלת כוח ומאמצים", מסביר ניצב הלוי. "מדובר ביחידה מאומנת ומיומנת הפועלת ברגישות רבה ובמקצועיות יוצאת דופן".

 

"הם שופטים, פקחים וגם שוטרים"

בקרב חלק מהאוכלוסייה, עצם הקמת היחידה החדשה עוררה תרעומת. ד"ר תאבת אבו ראס, מנהל סניף עדאלה בנגב ומרצה באוניברסיטת בן גוריון, הסביר כי "הקמת יחידה מיוחדת לטיפול בסוגיה שבמהותה היא סוגיה אזרחית, מעידה על רצון הממשלה לטפל בפזורה טיפול מיוחד. לצערי הרב, התפיסה של כל מי שמתעסק עם הבדואים היא שהם סיכון ביטחוני, בעיה דמוגרפית וביטחונית וצריך לפתור אותה.

 

"לכן הקימו יחידה שמורכבת ממאות שוטרים, תקצבו אותה היטב, והם נמצאים במשרדים ממחוץ לתחנת באר שבע. הם אומנם שוטרים לכל דבר אבל יש להם הרבה יותר כוח מאשר שוטרים רגילים", טוען אבו ראס. "הם יכולים להיות שופטים, פקחים וגם שוטרים בעת ובעונה אחת. ראינו את האנשים בשטח והם נוהגים בברוטליות. הם השופטים ומקיימי החוק. הם מפחידים את התושבים, כאשר הם מתלווים לדחפורים. זה קורה מדי יום".

110 לוחמים, בהן חמש לוחמות (צילום: אדר דוברות מחוז דרום) (צילום: אדר דוברות מחוז דרום)
110 לוחמים, בהן חמש לוחמות(צילום: אדר דוברות מחוז דרום)

במשטרה דוחים את הטענות, וכדוגמה לשיטות הפעולה השונות שלהם, מסבירים כי הם מתחשבים בנסיבות ובסיטואציה הקשה שמולה הם ניצבים. "לא תמיד רשויות האכיפה האחרות מסכימות לדרך שלי", אומר מפקד היחידה, "אנחנו מאפשרים לתושבים להתפנות בעצמם ולהוציא את רכושם. זה לוקח יותר זמן אבל מאפשר לי לבצע את המשימה עם פוטנציאל קטן יותר לאלימות. באחד המקרים השארתי במקום מקרר מחובר לגנרטור עם תרופות כי היה למשפחה ילד חולה סרטן".

 

חמש לוחמות

בין 110 הלוחמים גם חמש לוחמות. אחת מהן, סמ"ר מורן אביטן בת ה-24, הגיעה ליחידה אחרי שירות בגדוד קרקל בצה"ל, המערב בנים ובנות. "זה לא קל לפנות אדם מהבית, ללא קשר לדת, גזע או מין", היא מודה. "כל הריסה של בית מלווה בהמון רגישות. אחרי שהשתחררתי הגעתי לכאן ואני מקווה שנצליח להגיע להסדר עם הפזורה הבדואית".

 

לוחם נוסף, רס"ר עומרי יוסף, מגדיר את עבודת היחידה כמשימה לאומית. "עם עוצמה והרבה עבודה, מתחילים להרגיש אותנו בשטח ויודעים שלא לנסות לעשות פרובוקציות. המדינה נמצאת בסיפור הזה, אנחנו לא לבד", הוא מדגיש.

  

"בארבעת החודשים האחרונים הצלחנו לשמור על איפוק וסובלנות. ביצענו את המשימות ללא אירועים חריגים. עשרות בתים נהרסו ואיתרנו עשרות חדשים", אומר המפקד גולן. "אם יהיו עימותים, התלהמות או הפעלת כוח נגד רשויות החוק נדע להגיב בהתאם. זה לא יהיה נעים, אבל יש פה משטרה חזקה שתדע לשמור על שלטון החוק. הפגנות גדולות, ידויי אבנים ופגיעה בתשתיות הם תרחישים אפשריים, אבל אף אחד לא רוצה להגיד לשם. החוכמה היא לא להגיע להפרות סדר. ברגע שהגעת לשם - נכשלת".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אדר דוברות מחוז דרום
לוחמי יואב. 350 בתים בחודש
צילום: אדר דוברות מחוז דרום
צילום: רועי עידן
מפקד היחידה, סנ"צ יוסי גולן
צילום: רועי עידן
מומלצים