שתף קטע נבחר

מחאת הציונים: "לא מוותרים על בית שמש"

בית שמש סוערת אחרי הבחירות שהסתיימו בניצחון מועמד ש"ס: 1,500 חילונים ודתיים הגיעו בשיירה לבניין העירייה והפגינו מולו נגד ההתחרדות. הם טוענים לאי סדרים בבחירות: "מי שמאמין לא מזייף". מלשכת ראש העיר נמסר: "רוב תושבי העיר חיים בהרמוניה. הרעיון לחלוקת העיר הוא צבוע"

החרדים ניצחו, החילונים הפגינו: יומיים לאחר הבחירות המקומיות הדרמטיות בבית שמש, שבהן ניצח ראש העיר המכהן מש"ס את המועמד הנתמך על ידי הדתיים והחילונים, התקיימה הערב (יום ה') בעיר הפגנה גדולה ועצרת מחאה. 1,500 מהתושבים הדתיים והחילונים בעיר השתתפו בשיירה של עשרות רבות של כלי רכב, ולאחר מכן התרכזו בעצרת מול בניין העירייה, שבה מובע חשש להמשך התחרדות העיר. ynet העביר שידור חי מהמחאה בבית שמש.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

DNA על נייר דבק: פוענח הרצח בכפר טרומן

החוק להטבות למשוחררים חוזר: "לא אפליה"

 

המועמד שהפסיד בבחירות, אלי כהן, הגיע למקום ההפגנה והתקבל בתשואות כשהוא נישא על כתפי אחד המפגינים - כאילו היה המנצח. המאות שרו "לא מוותרים על בית שמש" ו"משה אבוטבול הביתה". אחת המארגנות אמרה ל-ynet כי היא וחבריה מצפים לאלפי משתתפים באירוע. לדבריה, כ-200 תעודות הזהות המזויפות שנתפסו אצל פעילים חרדים בעיצומו של יום הבחירות הן רק "קצה הקרחון", כהגדרתה, למעשי זיוף ומרמה שהכריעו את תוצאות הבחירות. 

 

כהן אמר בהפגנה: "כל המחאה הזו היא מאהבה, זו מלחמה על הבית, הכול התחיל כשירקו על הילדה נעמה מרגוליס ואף אחד בעירייה לא צעק כדי להגן עליה. זה המשיך כשהיה לינץ' באוטובוס וגם אז ראש העיר לא אמר שום דבר למרות שביקשתי ממנו וגם כשהייתה מלחמת חצרות אצל החרדים ונפגעו פחי אשפה, הוא (ראש העיר. ק"נ), אמר לי 'אל תתערב'. זה הסתיים במערכת בחירות בזויה ומלוכלכת".

 

כהן אמר עוד: "אנחנו אומרים להם היום לא לאלימות ולא לאלימות הפוליטית, זה לא מאבק בין דתיים וחילונים, לא תהיה מלחמת דת בבית שמש, תראו כמה חובשי כיפות ושומרי מסורת יש כאן בהפגנה, הם אמרו 'רק אנחנו נשמור על בית שמש יהודית', כאילו אתם ואני לא נשמור עליה. כל חיי נלחמתי על זהות היהודית של העולים ולי הם קראו 'גוי, יימח שמך נאצי', הם יעשו פילוג ואנחנו אחדות הם יביאו שנאה ואנחנו אהבה, הם רוצים להפריד ואנחנו נחבר, אנחנו נכבד את כל התושבים ואפילו את החרדים נכבד יותר משהם כיבדו". ההפגנה הסתיימה בשירת התקווה.

דורשים בחירות חוזרות. בית שמש, הערב (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
דורשים בחירות חוזרות. בית שמש, הערב(צילום: אוהד צויגנברג)

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

 

 (google maps) (google maps)
(google maps)

 

ראש העיר שנבחר: חיים ביחד בהרמוניה

ישראל שפיז, חבר הליכוד בעיר שהיה ממארגני המחאה, אמר: "שמרנו לאורך כל הדרך על טוהר הבחירות והיינו המומים, אבל הם שיקרו, רימו וזייפו וגנבו לנו את הבחירות ואת העיר. אנחנו לא ניתן שזה יקרה". שפיז דחה את הטענה כי מאחורי ההפגנה עומדת שנאת חרדים ואמר: "בית שמש היא כור היתוך, אנחנו מקבלים כאן כל אחד, ואף פעם לא הייתה לנו בעיה עם חרדים. יש פה בעיר חנות לא כשרה צמודה לחנות תשמישי קדושה, כולנו חיים יחד. הבעיה התחילה כאשר ניסו להשתלט לנו על העיר ולנהוג בה בכפייה".

 

אחת המארגנות אמרה כי יש בידיה עדויות של תושבים בעיר שרצו להצביע למועמד

"הבית היהודי" אלי כהן ולטענתה נפגעו מאותם זיופים כשאנשים הצביעו במקומם: "אני בהחלט מאמינה שאפשר להביא לביטול התוצאות ולבחירות חדשות, אם באמת נצליח לאסוף עוד ועוד עדויות בעניין הזיופים, כי הבחירות הוכרעו על מאות קולות".

 

בנוסף, לטענתה חרדים רבים העתיקו את כתובת מגוריהם לבית שמש ברישומי משרד הפנים, על מנת להשתתף בבחירות, לחזק את הצד החרדי ולתמוך במועמד ש"ס משה אבוטבול, שבסופו של דבר נשאר ראש העיר. "זה אמנם דבר חוקי, ואני יכולה רק להצטער שאנחנו לא התגייסנו בצורה דומה לרשום אלפי מצביעים פוטנציאלים כתושבי בית שמש, אבל כנראה שאנחנו יותר מדי נורמלים וישרים בשביל העיר הזאת", אמרה. 

 

מלשכתו של ראש עיריית בית שמש הנבחר משה אבוטבול נמסר: "חשוב להדגיש, כי בניגוד לרושם שנוצר לפעמים בתקשורת, רוב תושבי העיר חיים יחדיו בהרמוניה ובאחדות, ולשם כך אני משקיע מאמצים מרובים ופועל רבות לפיוס בין המגזרים השונים".

 

"הרעיון לחלוקת העיר מורכב מצביעות, עזות פנים ודמיון מוגבר", נמסר עוד מלשכתו של ראש העיר הנבחר. "עצם הצגת הדרישה לפיצול העיר בעקבות תוצאות הבחירות העיר הן עלבון לנאורות ולדמוקרטיה של החברה הישראלית, ומהווה מבחן לשאלה האם ניתן לשנות את כללי המשחק הדמוקרטי לאחר ההפסד. ישנן ערים שבהן הדמוגרפיה פעלה בכיוון ההפוך ואף אחד לא העלה על דעתו דרישה מופרכת כזו. לעצם הרעיון, הוא אינו מעשי".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
מחאת החילונים בבית שמש, הערב
צילום: אוהד צויגנברג
צילום: יובל חן
אלי כהן. הפסיד
צילום: יובל חן
מומלצים