שתף קטע נבחר

מבט מבפנים

סרט דוקומנטרי חדש המוקרן כעת בקולנוע "קוואד" בווילאג' מביא עדויות היסטוריות מהלשכות של ארבעה ראשי ממשלה ישראלים

שנה לאחר הצלחת הסרט הדוקומנטרי "שומרי הסף", שהציג ראיונות עם שישה ראשי שב"כ במיל' וזכה במועמדות לפרס האוסקר, מוצג החל מהשבוע בניו-יורק הסרט “ראשי הממשלה: החלוצים". הסרט, אותו ביים ריצ'ארד טראנק על בסיס ספרו של הדיפלומט הוותיק יהודה אבנר, שיצא לאור כאן בשנת 2010, מביא את סיפורם של לוי אשכול, גולדה מאיר, יצחק רבין ומנחם בגין, כלומר ראשי הממשלות הישראלים מהרגע בו נכבשו השטחים ועד לראשית שנות השמונים, אלו שהיו מופקדים על המדיניות שהוצאה לפועל בידי כמה מראשי השב"כ המרואיינים ב'שומרי הסף'. אבל הסרט הנוכחי מבוסס על זכרונותיו של דיפלומט ומגיעים מנקודת מבט שונה. "בסרט מובאים הרבה קטעי ארכיון נדירים והתרשמויות שלי מאותם אנשים איתם עבדתי לאורך כל השנים”, סיפר השבוע יהודה אבנר, שביקר בעיר לרגל הקרנת הבכורה החגיגית. "נהגתי לכתוב הערות וסיכומים בכל המפגשים המדיניים והדיפלומטיים בהם נכחתי וכל אלה הפכו בסופו של דבר לאסופת זכרונות. זו למעשה עדות ממקור ראשון לתהליכים היסטוריים משמעותיים מאד. בשלב השאלות והתשובות עם הקהל, הופתעתי מרמת הסקרנות כאן, גם אם הופגנה הרבה בורות".

 

אבנר בן ה-85 נולד במנצ'סטר, אנגליה, והיה ממקימי קיבוץ לביא בגליל. בשנות השישים הוא הצטרף לשורות משרד החוץ הישראלי ושירת כשגריר ישראל בבריטניה, אירלנד ואוסטרליה. מאוחר יותר הוא שימש גם כקונסול ישראל בניו-יורק וכיועץ הסברה בשגרירות ישראל בוושינגטון. בתום ההקרנה השבוע בניו יורק, ולמרות גילו המופלג, מיהר אבנר הנמרץ לאוניברסיטת פרינסטון על מנת להרצות שם על יחסי ישראל-ארה"ב.

 

 

במאי הסרט, טראנק, שזכה בשנת 97' באוסקר על הפקת הסרט The Long Way Home, שעסק בסיפורם של ניצולי שואה שהקימו בית בישראל, משמש כיום כמנהל מחלקת הקולנוע במרכז שמעון ויזנטל בלוס אנג'לס. “המרכז עצמו עוסק בשימור זיכרון השואה ובהגנה על יהודי העולם באשר הם. הפרויקטים הקולנועיים שלנו קשורים כמובן לנושא היהדות, הציונות ומה שביניהם”, סיפר השבוע טראנק ממקום מושבו בהרי הוליווד. "לפני שלוש שנים בדיוק, כשסיימתי לערוך את הסרט הדוקומנטרי על חייו של הרצל, חשבנו על הפרויקט הבא והציעו לי לקרוא את הספר של יהודה ולחשוב על האפשרות להפוך אותו לסרט. היו לי אז הרבה שעות טיסה, כך שניצלתי את הזמן לקריאה ומהרגע הראשון לא יכולתי להניח את הספר. מדובר ב-800 עמודים! כשהתחלנו לעבוד על הסרט ולעבד את התסריט הבנתי שאני אחטא לאמת אם אנסה להעביר את כל הסיפור במאה דקות והחלטנו ליצור שני פרקים. מה שהטריד אותי אז היה האם יהודה עובר מסך ואם הוא יהיה מרואיין מעניין. מסתבר שגילינו כוכב! הוא איש מרתק שכובש את המסך”.

 

תרם את קולו. השחקן מייקל דאגלס עם במאי הסרט, טראנק (מימין) והרב מרווין היר ()
תרם את קולו. השחקן מייקל דאגלס עם במאי הסרט, טראנק (מימין) והרב מרווין היר

 

 

איך הצלחתם לרתום לפרוייקט כוכבים גדולים כמו סנדרה בולוק ומייקל דגלאס?

"מייקל, שתרם את קולו לדמותו של לוי אשכול, עבד איתנו בעבר על פרויקטים שונים של מרכז ויזנטל. הוא קיבל את ההצעה שלנו בשמחה. היה לי חשוב להשתמש בקול הייחודי שלו. סנדרה בולוק, שקוראת את קולה של גולדה מאיר, קראה את התסריט ששלחנו לה והגיבה מייד בהתלהבות. היא הגיעה להקלטות היישר מאוסטין, טכסס, שם היא מתגוררת ונכנסה די בקלות לנעליים של גולדה. השתמשנו בארכיון ספילברג, בארכיון הסינמטק, בארכיון רשות השידור, בארכיון אולפני הרצליה ובזה של איחוד השידור האירופי. היו סצינות שהיינו חייבים לביים ולהשלים ולצורך זה השתמשנו בקולותיהם המופלאים של בולוק ודגלאס. אחרת הסצינות היא זו בה לוי אשכול מגיע לארה"ב ימים ספורים לאחר מלחמת ששת הימים על מנת להיפגש עם הנשיא ג'ונסון ולדון איתו בהשלכות המלחמה על יחסי ישראל-ארה"ב. הם נפגשו בחווה של הנשיא בטכסס. בעבר שחקנים רבים וטובים התגייסו לסרטים שהפקנו במרכז ויזנטל, למשל בן קינגסלי וניקול קידמן. בסרט 'ג'נוסייד', שהפקנו ושזכה באוסקר, השתתפו אליזבת' טיילור ואורסון וולס, ב'דרך הארוכה הביתה' מורגן פרימן תרם את קולו”.

 

 

אתה חושב שיש בשני הפרקים עניין לקהל צופי הקולנוע בארה"ב?

"אני מאד גאה בסרט 'החלוצים' וסקרן לדעת איך הוא יתקבל. ברור שבאיזור החוף המזרחי, בו יש אוכלוסיה גדולה של ישראלים ויהודים אמריקאים, יהיה יותר עניין לציבור לצפות בסרט, אבל התמונה הגיאופוליטית שמוצגת בסרט היא רחבה הרבה יותר והשפיעה לא רק על מה שקרה אז במזה"ת אלא בעולם כולו. אחרי קולנוע Quad בניו-יורק גם רשת בתי הקולנוע 'אמפייר' תפיץ את הסרט ובהמשך הוא יוקרן בטכסס, קנזס, סיינט לואיס וגם בישראל".

 

חלוצים פוליטיים. ראש הממשלה גולדה מאיר ומחליפה בתפקיד, השגריר בוושינגטון, יצחק רבין ()
חלוצים פוליטיים. ראש הממשלה גולדה מאיר ומחליפה בתפקיד, השגריר בוושינגטון, יצחק רבין


 

אני ממשיכה את השיחה עם יהודה אבנר, שמדבר על ההבדל בין הפוליטיקאים והמנהיגים של הימים ההם ואלו המובילים את ישראל כיום.

אבנר: “ראשי הממשלה שבמחיצתם עבדתי היו שייכים לאותו הדור. הם גדלו והתחנכו במרכז אירופה, חוו פוגרומים ורדיפות. המסירות שלהם לתפקיד הייתה טוטאלית. הם לא לקחו דבר לעצמם ולא השאירו למשפחותיהם רכוש וממון. היום זה עידן אחר, דור המנהיגים החדש, הכולל את ביבי, ברק ואולמרט שייך לעולם יותר גלובאלי שבו הקולקטיב פחות תופס מאשר האינדיוידואל. תוך כדי כתיבת הספר הבנתי שלמעשה לוי אשכול היה מין סוג של הארי טרומן כזה. הוא לא זכה לקרדיט שהגיע לו על ניהול מלחמת ששת הימים. מרבין למדתי יותר מכל. עבדתי במחיצתו כשהיה שגריר בוושינגטון וכשהיה ראש ממשלה בגילגול הראשון. כשחזרתי מהשליחות באוסטרליה, נפגשנו והוא הציע לי איזשהו תפקיד בכיר, אבל כעבור יומיים הוא נרצח. שמעון פרס הוא איש ספר שאיננו זקוק לשינה וגולדה הייתה אשה מבוגרת, שלא הבינה דבר בענייני לחימה וביטחון אבל בשעת המבחן עמדה בזה בגבורה. הוליכו אותה שולל והיא בהחלט שילמה את המחיר”.

 

יש בסיס להשוואה בין הסרט הזה ל"שומרי הסף"?

אבנר: “ההבדל המהותי בין הסרטים הוא שאני לא מתיימר להטיף מוסר. הספר שלי נכתב מנקודת השקפה של זבוב על הקיר. אני מייצג אסכולה אחרת, של עובד מדינה שהיה כפוף לארבעה ראשי ממשלה וביצע מדיניות שהוכתבה”.

 

טראנק: “אני חושב שהבמאי של 'שומרי הסף', דרור מורה, עשה עבודה נפלאה. אני כבר הייתי עמוק בעבודה על הסרט הזה כש'שומרי הסף' יצא, כך שלא הושפעתי ממנו. שני הסרטים מתמודדים עם ההיסטוריה אבל אנחנו מביאים את הסיפור של יהודה. פוליטית אני חושב שהסרט מאד אוביקטיבי. בחלק הראשון, שמסתיים בהתפטרות של גולדה בתום מלחמת יום כיפור, מובאת העמדה שיוצגה ע"י מפלגת העבודה המסורתית ובחלק השני של הסרט, נושא הסכסוך הישראלי-פלשתיני יהיה במרכז, כך שיהיה לא פחות מעניין".

 

אבנר: "כשיושבים וכותבים ספר לא מתכננים שהוא יהפוך לסרט. ריצ'רד ואני לא תמיד הסכמנו אבל בסופו של דבר הגענו לעמק השווה ואני מאד מרוצה מהתוצאה. הספר זוכה בימים אלה לתרגום לעברית והגירסה המוקלטת שלו מופצת באמאזון. אני מקווה שהסרט יתקבל בישראל באהבה כמו שהוא התקבל בהקרנה בניו-יורק".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים