שתף קטע נבחר

משפחות שכולות: "שחרור האסירים - מחטף"

השרים צפויים לאשר שחרור 26 מחבלים כחלק מהמו"מ עם הפלסטינים. ח"כ שקד: נשתמש בכל הכלים הדמוקרטיים כדי למנוע את המהלך. הרשימה עוד לא פורסמה, במשפחות קורבנות הטרור מוחים ומחר ירכיבו שרשרת אנושית סביב כלא עופר: "משחררים על חשבון הדם של אחי, והטרור מתגבר"

ועדת השרים המיוחדת לעניין שחרור האסירים תתכנס אחר הצהריים (יום א') וצפויה לאשר שחרורם של 26 מחבלים, רבים מהם רוצחים, שנכלאו לפני הסכם אוסלו. ברשות הפלסטינית כבר מתכוננים ויערכו לכבודם ביום שלישי קבלת פנים רשמית במוקטעה ברמאללה בהשתתפות בכירי ההנהגה. המטרה: להאדיר עד כמה שאפשר את ההישג מבחינה פוליטית לטובת תנועת פתח.

 

ח"כ איילת שקד (הבית היהודי) הסבירה בשיחה עם אולפן ynet: "זו איוולת מדינית ומוסרית לשחרר כאלה רוצחים, תמורת הזכות לשבת ולדבר". היא אף ציינה את "המחווה של אבו מאזן, שפנה ל-500 חברות באירופה בדרישה להחרים את ישראל. זו הדדיות של המו"מ? זה לא ראוי ולא מוסרי".

 

בוועדת השרים לענייני חקיקה מנסים חברי הבית היהודי לקדם חוק שיאסור שחרור אסירים פלסטינים במהלך מו"מ מדיני, אך ברור שלגבי ההסכם הנוכחי הוא כבר לא ישנה. לדברי שקד, "החוק אמור למנוע מוחוות עתידיות ושחרור אסירים עתידי".

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

גרמניה: מת "אבי השווארמה באירופה"

"זה שנות ה-30 בגרמניה, לא סידני ב-2013"

 

ירון פרידמן מנהריה שכל את אחיו גיא פרידמן, שנרצח ב"ליל הקלשונים" סמוך לקיבוץ גלעד בשנת 1992. המחבלים שביצעו את הרצח היו ערבים ישראלים מאזור ואדי ערה, ושמותיהם נכללו ברשימת 104 האסירים שאמורים להשתחרר בסך הכול במסגרת ההסכם. האח אמר היום כי השחרור שערורייתי.

גיא פרידמן. נהרג ב"ליל הקלשונים" ()
גיא פרידמן. נהרג ב"ליל הקלשונים"
 

"מדובר במהלך חסר אחריות של הממשלה והנוגעים בדבר. משחררים מחבלים ורוצחים בלי שום תמורה, רק תמורת הבטחות באוויר - על חשבון הדם של אחי והקורבנות האחרים. במקביל אנחנו רואים שיש רק התגברות של הטרור. חיילים שנרצחו, ילדה שנדקרה. חייבים לעצור את השחרור הזה מייד".

 

פרידמן קבל גם על העובדה שבני המשפחות אינם מעודכנים בתהליך. "אנחנו ניזונים מכלי התקשורת, כי הדברים נעשים במחשכים, בשקט. כמו מחטף. שום דבר לא על השולחן באופן רשמי, ועד שאנחנו מקבלים את המידע זה כבר מאוחר מדי". אחרי האישור היום בוועדת השרים, ייוותרו 48 שעות לעתור לבג"ץ נגד המהלך. בפעמים קודמות עתירות כאלו נדחו.

 

פרידמן ביקש מהציבור הישראלי להגיע מחר לירושלים למפגן "השרשרת האנושית" מול כלא עופר, שבו מרכזים את המחבלים לקראת השחרור. "זה צריך להשפיע על כל אזרח ישראלי, וצריך לעמוד, למחות ולעצור את הדבר הזה".

שחרור האסירים באוגוסט האחרון (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
שחרור האסירים באוגוסט האחרון(צילום: אוהד צויגנברג)

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)
 

"לא ישנים בלילה, אולי הרשימה תתפרסם"

אבי אושר ז"ל היה מנהל מטעי התמרים במושב משואה בבקעת הירדן. ב-1991 הוזעק לשטח בידי אחד מעובדיו הפלסטינים, שריף חסן אבו דחילה, וזה רצח אותו וגנב את נשקו. לאחר כשנה נתפס הרוצח, עת ירה לעבר רכב שבו נסעו חיילים בכביש הבקעה. בתו, מירב, תיארה את חיי המשפחה מאז נודע על האפשרות שהמחבל ישתחרר, כסיוט מתמשך.

 

"אנחנו לא ישנים בלילה מהחשש שהשמות יפורסמו ואנחנו לא נדע. אנחנו חווים תחושות קשות של אכזבה וזלזול מצד הממשלה, ובעיקר תחושה שמדובר בשחרור מיותר שמהווה סיכון ביטחוני. הרי מאז ששוחררו 26 המחבלים בפעם הקודמת, נרצחו עוד שלושה ישראלים. אחד מהם, יא-יא (שריה עופר ז"ל) נרצח חמישה קילומטרים מהמקום שבו אבי נרצח.

 

"אנחנו לא מבינים למה צריך לשחרר רוצחים כמחווה. מובילים אותנו כמו סוס בעיניים מכוסות, שלא נסתכל לצדדים. מה אנחנו, מסוממי שלום? אבא שלי רצה שלום יותר מהגברת לבני", הוסיפה אושר. "ככה חינכו אותנו עד שאבא נרצח. אבל אלה לא קורבנות שלום. אלה קורבנות של שנאת יהודים ותו לא. אין קשר בין הרוצחים האלה לשלום, והם יתקבלו עכשיו בכבוד מלכים. איזה עם שרוצה שלום, מבקש בחזרה את הרוצחים שלו?", תהתה.

 

אושר סיפרה כי בעקבות הכוונה לשחרר את המחבלים, בהם רוצח אביה, היא מתכוונת לחזור ולהתגורר בבקעת הירדן, לאחר שעזבה את האזור. "זו ההחלטה המוסרית שלי", אמרה.‭‮

 

ההסכמות: שחרור 104 אסירים

שחרור האסירים הקרב יכלול את קבוצת האסירים השנייה הכלולה בהסכמה הישראלית לשחרר 104 אסירים ביטחוניים, פלסטינים וערביי ישראל, אשר נכלאו לפני החתימה על הסכמי אוסלו. ערבים ישראלים לא צפויים להשתחר הפעם, שכן בפעם הקודמת הבטיח ראש הממשלה בנימין נתניהו שצעד כזה ידרוש הצבעה מחודשת של מליאת הממשלה. על פי משרד האסירים הפלסטיני הקבוצה השלישית תשוחרר ב-28 בדצמבר והשלישית ב-28 במרס.

 

שר האסירים הפלסטיני, עיסא קראקע, אמר כי הרשות הפלסטינית קיבלה הודעה רשמית על כך שהאסירים יועברו אליהם ביום שלישי. הוא הבהיר כי אין לקשור בין שחרורם לבין המשך המשא ומתן והבטיח כי גם אם המו"מ ייעצר - ישראל תשחרר את כל 104 האסירים.

 

אתמול הגיע לשיא העימות בין השרים מימין ומשמאל - נפתלי בנט נגד ציפי לבני, שמנהלת את המשא ומתן.

 "מי שאחראי לזה שמשחררים מחבלים הם אותם אנשים שהתנגדו להקפאת הבנייה בהתנחלויות", אמרו מקורבי לבני. "הבית היהודי מחפש תירוצים להישאר בממשלה, אבל לבני לא מנהלת את המשא ומתן הזה מטעם עצמה".

 

מהבית היהודי נמסר: "עם כל הכבוד, גם שיחות עם עריקאת הן לא סיבה מספיק טובה כדי לשחרר רוצחים, ובוודאי לא סיבה טובה לנסות לעכב את הצעת החוק למניעת שחרור מחבלים". ההצעה של ח"כ אורית סטרוק אמורה לעלות היום בוועדת השרים לחקיקה, שבראשה עומדת לבני, אך עדיין לא ברור אם תעוכב.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
חגיגות ברמאללה, בשחרור הקודם
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים