שתף קטע נבחר

שחרור המחבלים: בנט נגד לבני ולהיפך

בבית היהודי תקפו את שרת המשפטים לבני ובתנועה מאשימים את מפלגתו של בנט "שאחראית לכך שמשחררים מחבלים". גם ביש עתיד תקפו את הבית היהודי ובינתיים נתניהו לא מתערב

עימות חסר תקדים בסוף השבוע בממשלה, לקראת כינוסם היום אחר הצהריים (יום א') של השרים החברים בוועדה המאשרת את שחרור האסירים הפלסטינים מהכלא הישראלי. השרים, בראשות ראש הממשלה בנימין נתניהו, צפויים לאשר את שחרורם של 26 מחבלים נוספים, שעליהם ימליץ השב"כ. שחרור האסירים הוא חלק מההתחייבויות של ישראל בפני ארצות הברית כדי לפתוח במשא ומתן ישיר בין ישראל ובין הפלסטינים.

 

המו"מ המדיני - כתבות אחרונות ב-ynet:

בנט נגד נתניהו: "נמנע בחוק שחרור מחבלים"

אבו מאזן על המו"מ: "יש עוד מספיק זמן"

רבנים: התפללו לכישלון המו"מ עם הפלסטינים

ארה"ב: ישראל והרשות מגבירות את המו"מ

שר פלסטיני: עוד שחרור אסירים - בחודש הבא

 

לקראת הדיון תקפו בסוף השבוע אנשי הבית היהודי בחריפות את שרת המשפטים ציפי לבני, ואת הכוונה לשחרר מחבלים נוספים מהכלא. כמו כן, בבית היהודי מעוניינים לקדם חוק שימנע שחרור אסירים פלסטינים, ובהודעה רשמית ועוקצנית במיוחד הם טענו כי אין לשחרר אסירים רק כדי שלבני תוכל להפגש עם סעיב עריקאת. "שחרור מחבלים בתמורה לזכות המפוקפקת של ציפי לבני להיפגש עם עריקאת חמור ביותר", אמרו במפלגה.

 

שלשום סירבה שרת המשפטים לבני להשיב להתקפות, אולם אמש אמרו מקורביה כי "מי שאחראי לזה שמשחררים מחבלים הם אותם אנשים שהתנגדו להקפאת הבנייה בהתנחלויות. הבית היהודי מחפש תירוצים להישאר בממשלה, אבל לבני לא מנהלת את המשא ומתן הזה מטעם עצמה. היא התנגדה כל העת לשחרור מחבלים, ותמכה בהקפאת הבנייה. הבית היהודי, שבתחילה תמך בהקפאה, חזר בו ובגלל כך משתחררים כעת מחבלים. שחרור האסירים בא לאחר שהממשלה קיבלה החלטה בנושא, וזה לא עניין אישי של אף אחד. ההתנהלות של הבית היהודי מבישה".

 

מקורבי לבני הוסיפו: "הבית היהודי הוא שמעדיף בנייה בהתנחלויות על פני כל אינטרס לאומי וביטחוני אחר של ישראל. התנועה ובראשה לבני תמשיך להוביל בתיאום עם ראש הממשלה את התהליך המדיני, כדי להשיג את היעד של שתי מדינות לשני עמים, שזהו אינטרס ישראלי חיוני".

 

היריקה על שטרן

גם ביש עתיד, שהשר יעקב פרי חבר מטעמה בוועדת השחרורים, תקפו את ההתבטאויות של אנשי הבית היהודי, והאשימו את המפלגה בהתנגדות להקפאת הבנייה כתנאי לחידוש המשא ומתן.

 

מהבית היהודי נמסר: "עם כל הכבוד, גם שיחות עם עריקאת הן לא סיבה מספיק טובה לשחרר רוצחים, ובוודאי לא סיבה טובה לנסות לעכב את הצעת החוק למניעת שחרור מחבלים. דמוקרטיה כוללת בתוכה גם הבאה להצבעה של חוקים שלא מתאימים לגברת לבני, כמו חוק נגד שחרור מחבלים, ואם לבני תפסיד בהצבעה - פחות מחבלים יסתבכו ברחובותינו. היא תעמוד בכך".

 

נושא נוסף שהפך רקע לעימות בין המפלגות היה היריקה שספג בפניו אלוף אלעזר שטרן ביום שישי מנער, בצאתו מבית הכנסת בהושעיה שבגליל התחתון. ברקע, ככל הנראה - דברים שהשמיע שטרן נגד הרב דב ליאור.

 

מקורבי לבני טענו ש"היריקה בפרצוף של אלוף בצה"ל אלעזר שטרן יצאה מהפה של נפתלי בנט וחבורתו, כמו גם ההסתה השקרית. הבית היהודי הוא שמעדיף בנייה בהתנחלויות על פני כל אינטרס לאומי וביטחוני אחר של ישראל". גורמים בבית היהודי אמרו מנגד כי "כשפגעו פיזית בשרים מהבית היהודי לא זכור לנו שהמפלגה יצאה בהסתה נגד גורמים פוליטיים. גם אם הגברת לבני נכנסה ללחץ בגלל שחרור המחבלים היא חייבת לשמור על קור רוח ואחריות לאומית".

 

מה יגיד נתניהו?

בינתיים, ראש הממשלה בנימין נתניהו שומר על שתיקה ולא יוצא להגנת לבני, אם כי ההערכות הן כי הבוקר, בפתח ישיבת הממשלה הוא צפוי להתייחס לנושא.

 

שר האסירים ברשות הפלסטינית, עיסא קראקע, אמר בחודש שעבר שהפעימה

 השנייה של שחרור האסירים הפלסטינים מבתי הכלא בישראל תתבצע ב-29 באוקטובר. בסבב הקודם בחודש אוגוסט שוחררו 104 פלסטינים. השר הפלסטיני אמר אז כי סבב שלישי של שחרור אסירים על-ידי ישראל ייעשה ב-29 בדצמבר והרביעי והאחרון במסגרת ההסכם יהיה ב-28 במרס. הוא הדגיש כי שחרור האסירים לא יהיה תלוי בהתפתחויות במשא ומתן עם ישראל, וכי אף אסיר לא יגורש אל מחוץ לרצועת עזה ולגדה המערבית.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 26/10/2013 22:23

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שחרור מחבלים בחודש אוגוסט
צילום: רויטרס
צילום: גיל יוחנן
השרה לבני
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
השר בנט
צילום: גיל יוחנן
מומלצים