שתף קטע נבחר

הרוצחים משתחררים: זו רשימת המחבלים

פורסמה רשימת 26 הפלסטינים שישוחררו השבוע. ביניהם: רוצחי רויטל סרי ורון לוי ליד מנזר כרמיזן, הפלסטינים שרצחו את מוטי ביטון שקנה מוצרים בכפר בגדה, רוצחי המורים בגלבוע והעזתי שרצח ניצול שואה באתר בנייה בפ"ת. אלמנתו של דוד כספי שנרצח ב-1985: "זה מחזיר הכול, אנחנו שבורים"

הם רצחו 27 ישראלים, ומחרתיים הם ייצאו לחופשי: ממשלת ישראל פרסמה הלילה (בין ראשון לשני) את רשימת 26 האסירים הפלסטינים שישוחררו ביום שלישי בלילה, בפעימה השנייה של המחווה לרשות הפלסטינית על רקע חידוש המשא ומתן המדיני. בסך הכול ישוחררו 104 אסירים.

 

כמעט כל המחבלים שישוחררו השבוע נידונו למאסר עולם. האסיר הוותיק ברשימה הוא עיסא עבד רבו, שהורשע ברצח רויטל סרי ורון לוי ליד מנזר כרמיזן מדרום לירושלים, באוקטובר 1984. אסירים ותיקים אחרים ברשימה הם מוסטפה וזיאד גנימאת, שהורשעו ב-1985 ברצח מאיר בן יאיר ומיכל כהן, ביער משואה בעמק האלה, ליד בית שמש.
האסירים הפלסטינים שמשתחררים בפעימה השנייה

האסירים הפלסטינים שמשתחררים בפעימה השנייה
מחבל תאריך מעצר שמות הקורבנות
מוחמד נאצר 11.5.85 אהרון אבידר
ראפע קראג'ה 20.5.85 אהרון אבידר
מוחמד צבאג 23.1.91 חסן קטביה, לוטפי סעדי
חאזם שביר 30.3.94 אייזיק רוטנברג
חלמי עמאווי 29.12.93 יגאל וקנין
אחמד דמוני 24.9.90 אמנון פומרנץ
יוסף מצאלחה 25.9.93 דוד ראובן ויגאל וקנין
שריף אבו דחילה 19.5.92 אבי אושר
מוסטפה גנימאת 16.7.85 מאיר בן יאיר ומיכל כהן
זיאד גנימאת 16.7.85 מאיר בן יאיר ומיכל כהן
ראזק צלאח 7.6.93 גיא פרידמן
שקיר אל-עפו 24.7.86 עקיבא שאלתיאל
מואיד חגה 1.6.92 יוסף שירזי
נאג'ח מוקבל 10.7.90 יעקב שלום
הזאע יוסף 28.7.85 יוסף אליהו ולאה אלמקייס
עבד אל-חאג' יוסף עבד אל-רחמן 21.2.92 גניה פרידמן
אחמד עבד אל-עזיז 10.2.93 מוטי ביטון
אוסאמה אבו חנאנה 28.10.92 מוטי ביטון
מוחמד תורקמאן 28.10.92 מוטי ביטון
עיסא עבד רבו 22.10.84 רויטל סרי ורון לוי
מוחמד עאשור 27.5.85 דוד כספי
עמר מסעוד 19.5.93 איאן פיינברג, מוחמד אל עטוואנה, מייסרה חליפה ומוחמד חסונה
כאלד אל-אזרק 14.2.91 שמעון כהן
עותמאן בני-חסן 27.7.85 יוסף אליהו ולאה אלמקייס
אסדר סמארין 5.8.92 צבי קליין
מוסא קרעאן 5.8.92 צבי קליין

הרצח במנזר ליד ירושלים. הרוצח משתחרר  ()
הרצח במנזר ליד ירושלים. הרוצח משתחרר

באותה שנה נכלאו גם הזעט סעדי ועותמן חסין, שהורשעו ברצח שני המורים מעפולה, לאה אלמקייס ויוסף אליהו, שגופותיהם נמצאו ביער בגלבוע. ב-1985 נעצרו גם מוחמד נאצר וראפע קראג'ה, רוצחי חייל המילואים אהרון אבידר בשוק ברמאללה. באותה שנה נרצח גם נהג המונית דוד כספי ז"ל. אחד המורשעים, מוחמד עאשור, ישוחרר השבוע.

 

אסתר כספי, אלמנתו של דוד כספי, סיפרה ל"ידיעות אחרונות" על התחושות הקשות: "זה מחזיר הכול ואנחנו כואבים ושבורים. אסור לשחרר רוצחים עם דם על הידיים, כי הם יעשו את זה לעוד אנשים. זה רק יביא עוד רצח. אני לא מבינה למה עושים את זה, הרי אין עם מי לדבר שם".

 

ברשימה נכללים גם אחמד עבד אל-עזיז, אוסאמה אבו חנאנה ומוחמד תורקמאן - הפלסטינים שרצחו את מוטי ביטון, בזמן שרכש מוצרים בכפר ליד ג'נין באוקטובר 1992. אמנם כל הרציחות שביצעו המשוחררים אירעו לפני הסכמי אוסלו, אבל כמה מהם נעצרו אחרי החתימה על ההסכם. ביניהם ניתן למנות את חאזם שביר מרצועת עזה, שרצח יחד עם אבו מוסא סאלם עלי במכות גרזן בעורף את ניצול השואה אייזיק רוטנברג, בן 67 במותו מבת-ים, בזמן שעבד באתר בנייה בפתח-תקווה. הרוצח השני כבר השתחרר בפעימה הראשונה.

רוצחי דוד כספי ומוטי ביטון יוצא לחופשי ()
רוצחי דוד כספי ומוטי ביטון יוצא לחופשי

רצח המורים בגלבוע ()
רצח המורים בגלבוע

משוחרר נוסף הוא שקיר אל-עפו, שהורשע ב-1986 ברצח חייל המילואים עקיבא שאלתיאל. גופתו של שאלתיאל התגלתה בבית אריה, אחרי שנחטף בטרמפיאדה ונרצח. גרונה של גניה פרידמן שוסף למוות ברחוב הראשי של כפר סבא, חודש בלבד אחרי עלייתה לארץ. אביה וזוג עולים נוסף נפצעו באותו פיגוע, הרוצח עבד אל-חאג' יוסף עבד אל-רחמן נכלל ברשימה.

 

קורבנות אחרים שרוצחיהם ישתחררו השבוע הם יגאל וקנין, שנרצח ב-1993 במושב בצרה שבשרון, כשהיה בן 22, על ידי חלמי עמאווי ויוסף מצאלחה, בשעה שעבד כשומר בפרדס של המושב. שנתיים קודם לכן, ב-1991, רצח מצאלחה את דוד ראובן במהלך שוד המכולת שלו בקריית מטלון שבפתח תקווה. רק בעקבות מעצרו של מצאלחה באשמת רצח וקנין על רקע לאומני פוענח הרצח של ראובן, שהיה בן 59 במותו, אשר מצאלחה הודה בו במהלך חקירתו.

 

אמנון פומרנץ נרצח בראש השנה ב-1990 על ידי אחמד דמוני ועוד כמה שותפים במחנה הפליטים אל-בורייג' שברצועת עזה בזמן שירות מילואים. הוא נרגם באבנים והוצת בתוך מכוניתו.

 

כשאבי אושר מההתנחלות מושב בקעות שבבקעת הירדן נרצח ביוני 1991 על ידי הפועל שלו, שריף אבו דחילה, דיווחו העיתונים כי זו הפעם הראשונה ש"פועל ערבי קם על מעבידו". אבו דחילה דקר את אושר בן ה-40 כמה פעמים בגבו בבית האריזה של המטע וגנב את הנשק של אושר. עשרה חודשים מאוחר יותר נתפס אבו דחילה כשניסה לירות על רכב באזור.

 

איילת אושר, אלמנתו של אבי אושר, אמרה ל"ידיעות אחרונות": "זו מכה גדולה מאוד עבורנו. זו אכזבה מאוד מאוד גדולה מראש הממשלה. זה לא אנושי. זו החלטה שפשוט דורכת עוד טיפה על אנשים שהם גם ככה מרוסקים". אושר הוסיפה כי "נעשה כאן שימוש ציני במילה שלום, מנסים להציג אותנו כאילו אנחנו נגד השלום. בעלי שנרצח היה שוחר שלום".

 

ראזק צלאח הורשע ב-1993 ברצח גיא פרידמן באמצעות מטען חבלה בבית לחם כמה שנים קודם לכן. מואיד חגה הורשע ב-1992 ברצח יוסף שירזי בירי באילת באותה שנה. שירזי, שהיה בן 62 במותו, ניסה לעצור את חגה ושותפו שהגיעו לאילת בניסיון לבצע פיגוע המוני. שותפו של חגה נורה ונהרג על ידי המשטרה והצבא זמן קצר לאחר מכן.

 

נאג'ח מוקבל רצח בדקירות בשנת 1990 את יעקב שלום, הבעלים של פונדק עין כרם ליד ירושלים שבו עבד מוקבל. כאלד אל-אזרק הורשע ב-1991 ברצח שמעון כהן.

 

אסדר סמארין ומוסא קרעאן היו חברים בחוליית פתח שרצחה ביריות את צבי קליין מעפרה באל-בירה בדצמבר 1991. הם נתפסו לאחר שורת פיגועי ירי שביצעו. לפי הדיווחים מלכידת החוליה, שבה היו חברים חמישה פלסטינים, זו ככל הנראה הייתה הפעם הראשונה שנלכדה מחבלת שהשתתפה באורח פעיל בחוליה צבאית ושלא עסקה בהנחת מטענים. בעקבות רצח צבי קליין הקימו מתנחלים באזור "קבוצות תגובה" לפיגועים השונים, אך פעילותן הופסקה תוך זמן קצר.  

 

עמר מסעוד היה רק בן 20 כשנעצר ב-1993 בגין רצח של ארבעה בני אדם: עורך הדין איאן פיינברג, מוחמד אל-עטוואנה, מייסרה חליפה ומוחמד חסונה. הרצח של עורך הדין פיינברג ברצועת עזה, במשרד של ארגון סיוע לתושבי הרצועה, זעזע בזמנו את המדינה ואת הקהילה הבינלאומית. שלושת הרוצחים, בהם מסעוד, חברי חוליית "הנשר האדום" של החזית העממית נכנסו למשרד באפריל 1993 וירו בו למוות. כעבור שבועות ספורים הם נעצרו. הרצח היווה קו פרשת מים עבור ישראלים רבים שנהגו להיכנס לשטחים הפלסטיניים למטרות מסחר ולמטרות סיוע, והבהיר, לפי עיתוני התקופה, "שגם ישראלים שמסייעים לפלסטינים אינם מחוסנים מסכיני הטרור".

 

כל 26 האסירים שמשתחררים בחלק השני של העסקה ביצעו את העבירות שבגינן נכלאו לפני הסכמי אוסלו, והם ריצו תקופות מאסר של 28-19 שנים. 21 מהאסירים הם מיהודה ושומרון וחמישה מעזה. האסירים ישוחררו בלילה שבין יום שלישי לרביעי, 48 שעות אחרי פרסום הרשימה. הם יגיעו למוקטעה שברמאללה, ולאחר הנחת זר בקבר ערפאת יתקבלו על ידי בני משפחותיהם ועל ידי בכירי הרשות. בשחרור הקודם נכח גם נשיא הרשות אבו מאזן. רק אלפים בודדים צפויים לקבל את פניהם, בשל שעת השחרור המאוחרת.

אמו של עבד רבו. חוגגת את שחרור בנה הרוצח (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
אמו של עבד רבו. חוגגת את שחרור בנה הרוצח(צילום: שאול גולן)

תוצאות ההצבעה, אתמול בצהריים ()
תוצאות ההצבעה, אתמול בצהריים

 

מיד עם פרסום רשימת המשתחררים החלו חגיגות בבתי המשפחות שלהם. עשרות מתושבי מחנה הפליטים דהיישה בבית לחם הגיעו לבית הוריו של עיסא עבד רבו כדי לברך אותם על השחרור. אמו של עבד רבו אמרה ל-ynet כי למרות השנים הארוכות של בנה בכלא, היא תתקשה להמתין עד ליום שלישי - אז הוא צפוי להשתחרר. היא סיפרה שההודעה על השחרור שלו הגיעה בדיוק ביום הולדתו שחל היום: "אני מאושרת. אני רוצה להודות לאלוהים ולהודות לאבו מאזן על הבשורה".

 

הוועדה המיוחדת לשחרור אסירים, בראשות ראש הממשלה בנימין נתניהו, אישרה אמש את הפעימה השנייה בעסקה. יחד עם נתניהו כללה הוועדה, שאישרה באוגוסט האחרון את בפעימה הראשונה ושחרור 26 האסירים, גם את שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, שרת המשפטים ציפי לבני, השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' ושר המדע והטכנולוגיה יעקב פרי (השוהה בחו"ל ולא נכח בישיבה).

 

מוקדם יותר התקיים דיון סוער בהצעת חוק שהעלתה ח"כ אורית סטרוק מהבית היהודי שביקשה לאסור שחרור מחבלים. במהלך הדיון בהצעה התעמתו השרים לבני, יאיר לפיד, גדעון סער ולימור לבנת עם שרי הבית היהודי. ההצעה נפלה ברוב של שמונה מתנגדים לעומת חמישה תומכים - שרי הבית היהודי וישראל ביתנו.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עותמאן חסין. רוצח המורים משתחרר
צילום: רויטרס
שחרור 26 האסירים הראשונים, באוגוסט האחרון
צילום: רויטרס
מומלצים