שתף קטע נבחר

אושר: אפשר להירשם לנישואים בכל מקום

כשברקע התנגדות חריפה של חברי הכנסת החרדים, אישרה מליאת הכנסת את "חוק צהר", המאפשר להירשם לנישואים ללא קשר למקום המגורים. ח"כ גפני אמר לאנשי הבית היהודי: "אתם לא דתיים". סגן שר הדתות לחרדים: "יראת השמים שלי לא פחותה משלכם"

סוף למונופול הרישום לנישואין של הרבנות הראשית? הכנסת אישרה הערב (יום ב') בקריאה שנייה ושלישית את חוק אזורי רישום נישואים, שנודע בכינוי "חוק צהר". אישורו של החוק, שגרר תרעומת בקרב החרדים, יביא לפתיחת אזורי הרישום לנישואים וגירושים בכל מקום בארץ. 54 חברי כנסת תמכו בהצעה, 17 התנגדו ו-1 נמנע.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

קרובת משוחרר פלסטיני: "מרגישה כמו בחלום"

יועמ"ש עוקף בג"ץ: יאפשר כליאת מסתננים

 

את הצעת החוק, שהוגשה כבר במהלך הכנסת ה-18, יזמו חברי הכנסת פאינה קירשנבאום, זאב אלקין ואיתן כבל וכן חברת הכנסת לשעבר עינת וילף. כבל נותר כיוזם יחיד של ההצעה, מאחר שקירשנבאום ואלקין מונו אחרי הבחירות לכנסת ה-19 לתפקידים בממשלה.

במאי 2012 עבר החוק במליאה בקריאה ראשונה ולווה בהתנגדות חריפה של הסיעות החרדיות. לפני כמה חודשים הודיעו השר לשרותי דת נפתלי בנט וסגנו ח"כ אלי בן-דהן (הבית היהודי) כי יקדמו אותו במטרה להקל על הזוגות הנישאים ברבנות

 

במפלגות החרדיות התנגדו להצעה, הגישו שורה של הסתייגויות ותקפו אותה בחריפות. ח"כ משה גפני (יהדות התורה) הזהיר כי החוק החדש יקשה את הפיקוח ההלכתי על רישום הנישואים והביע חשש כי אדם נשוי יוכל בקלות להתחזות לרווק ולהתחתן שוב בעיר אחרת, או מפני נישואי קרובים.

 

"לא נוכל להאמין לרבנות. יגידו שזה בלוף", אמר גפני, "זו בכייה לדורות. יכולות להיות טרגדיות. נצטרך לנהל ספרי יוחסין". הוא הטיח בחברי סיעת הבית היהודי, שתומכים בחוק: "אתם לא דתיים. אתם הולכים לפרק באופן מוחלט את הנושא של רישום הנישואים. בושה שמפלגה שמתיימרת להיקרא דתית פוגעת כך ברבנים וגם ברבנים שלה. הכל כדי למצוא חן? הכל כדי להיצמד לכיסאות?"

 

לדבריו, לא ייתכן ששרותי המדינה האחרים כהוצאת דרכון וענייני מס נעשים רק במקום מגוריו של המבקש, ודווקא בעניינים שבקדושה תהיה פירצה שכזו. "רק בדבר שלא חשוב לכם אפשר לשחק כמו בקרקס", הוא האשים, "לא חשוב לכם בבית היהודי הנושאים הדתיים. לא אכפת לכם מהפגיעה ברבנות. פני היו מסמיקות מבושה לתמוך בחוק כזה".

 

ח"כ גפני ציטט מכתבי רבנים - בהם כאלה המזוהים עם הבית היהודי - המתנגדים להצעה. הוא רמז כי החרדים עלולים להתנקם בעתיד במפלגתו של בנט ולתמוך בפינוי התנחלויות. "תבואו ותגידו שזו ארץ ישראל? אז מה?! אתם פוגעים בכל מה שיקר לנו. אתם פוגעים בתורת ישראל!".

 

ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה), הוסיף: "יש תחרות מי יכול לעצב את התורה ואת ההלכה לפי רוח התקשורת, רוח הרחוב ורוח האנשים שלא מאמינים בהלכה". הוא האשים את הבית היהודי כי הם "קבלני ביצוע" של אלה המבקשים לקעקע את הנישואים הדתיים בישראל.

 

"למה בבני ברק רושמים את כל הארץ?"

סגן השר לשרותי דת, ח"כ אלי בן דהן, הגיב להסתייגויות: "למה (בד"ץ) 'שארית ישראל', הארגון שלכם, יושב בבני ברק ורושם את כל הארץ כולה, בלי שום בקרה ובלי שום ביקורת? למה אף אחד לא צועק על זה? הם מסתובבים בישיבות בכל הארץ, רושמים בבאר שבע ובחיפה ובתל אביב - אז אתם באים ומטיחים בי ביקורת?! טלו קורה מבין עיניכם! מי התיר לכם את זה?!".

 

לעצם העניין אמר: "הקמנו מערכת ממוחשבת שפותרת את כל הבעיות שהזכרתם, ורב רושם נישואים ימתין 14 יום עד שיקבל מידע על בני הזוג מהרבנות שבה הם גרים. יראת השמים שלי לא פחותה משלכם".

 

גם ח"כ אלעזר שטרן (התנועה) הביע תמיכה בחוק וטען כי כבר כיום ישנם רבים, כולל כאלה שנישואים על פי ההלכה חשובים להם, הבוחרים להינשא שלא באמצעות הרבנות - בגלל יחסה אליהם והבירוקרטיה המסובכת.

 

יוזם החוק, ח"כ איתן כבל, אמר לאחר ההצבעות: "מדובר במהפכה בתחום יחסי דת ומדינה בישראל. החוק יקרב את היהדות אל כל אלה שהתרחקו ממנה בגלל הקיפאון והנוקשות של הרבנות וינגיש אותה לציבור הרחב. נישואים הם הרגע הכי אינטימי בחיי בני זוג וראוי שיעבירו אותו עם רב אליו הם מתחברים".

 

סגנית השר קירשנבאום אמרה בעקבות העברת החוק כי "מדובר במהפכה של ממש. סוף סוף תהיה הקלה משמעותית הן בהליך הנישואין והן כלכלית לזוגות צעירים המבקשים להינשא בישראל כדת משה וישראל. פתיחת אזורי הרישום לנישואין תביא לכך שכל זוג יוכל לבחור מי יחתן אותו והיכן יירשמו לנישואין. בנוסף ייתן החוק מענה לבעיות של זוגות רבים אשר עברו גיורים צבאיים וגם פותר את בעיית רבני צהר. זוהי הבטחה נוספת לציבור שקוימה היום במלואה".

 

"תחרות" בין הרבנים

המטרה העיקרית של החוק היא ליצור מעין "תחרות" בין הרבנים רושמי הנישואים ברחבי הארץ, ביודעם כי איכות השירות והיחס לזוגות המתחתנים עשויים למשוך או להרחיק מהם "לקוחות" - וגם את אגרת הרישום בסך כמה מאות שקלים לכך תיק. החוק גם יחסוך זמן וכסף לסטודנטים ואחרים החיים באזור רחוק ממקום מגוריהם הרשמי ומעתה לא יידרשו עוד להגיע לרבנות מקומית מסוימת. נהנים נוספים מהחוק החדש הם רבני צהר. כיום הם מקיימים רישום נישואים מכוח סמכותם של כמה רבנים מקומיים, המתירים להם לפתוח תיקים בשמם, אך פועלים בניגוד לחוק הרישום האזורי ומקבלים גם תושבי יישובים אחרים.

 

החוק המהפכני מטיל על השר לשירותי דת להקים מאגר ממוחשב, שבו יירשמו כל פרטי הנישואים והגירושים, והמעמד האישי ככלל, של כל אדם המבקש להירשם. כך יוכלו אנשים להירשם לנישואים ללא חשש רמאות בכל מקום בארץ. בנוסף החוק עתיד למנוע ביטולי גיור, ולצמצם משמעותית את תופעת "נישואי קפריסין". הצעת החוק זכתה לכינוי "חוק צהר" לאחר שהרבנות הראשית והמשרד לשירותי דת חדלו לספק לעמותה תעודות נישואין לרישום מתחתנים, בטענה כי ב"צהר" רושמים לנישואין שלא כחוק, מחוץ לרבנות המקומית, כפי שנחשף לראשונה ב-ynet.

 

בדברי ההסבר להצעת החוק צוין כי "על פי הנהוג כיום, זוג המעוניין להינשא

 יכול להירשם רק בלשכת הרבנות שבאזור המצוין בתעודת הזהות של אחד מבני הזוג כמקום מגוריו. בנוהג זה היה היגיון בתקופה שבה רב העיר הכיר את בני עירו, ועל כן היה מוסמך להתיר או לפסול נישואין של הבאים להירשם אצלו. אולם, כיום הערים גדולות ואין הרב מכיר את כל תושבי עירו, ולכן באותה מידה שהוא מוסמך לרשום לנישואין את תושבי עירו כך ראוי שהוא יוסמך לרשום אחרים".

 

עוד נאמר בהצעת החוק כי "היום, לעתים קרובות, בני הזוג הצעירים מתרחקים ממקום מגורי הוריהם ומתגוררים בסמוך למקום לימודיהם ותעסוקתם, מבלי לשנות את אזור מגוריהם המצוין בתעודת הזהות. פתיחת אזורי הרישום תקל על זוגות צעירים אלו להירשם לנישואין, תחסוך להם זמן יקר והוצאות נסיעה מיותרות, וזאת ללא כל עלות מצד המדינה ובלי שתתרחש ירידה ברמת הפיקוח על הנישואין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
יוזם הצעת החוק. ח"כ איתן כבל
צילום: ירון ברנר
צילום: index open
מהפכה בשירותי הדת (אילוסטרציה)
צילום: index open
מומלצים