שתף קטע נבחר

הצעת חוק: להתיר עישון והחזקת מריחואנה

רק לא מזמן נשאלו הח"כים מי מהם לקח לריאות, ובקרוב יתבקשו להחליט אם לעגן זאת בחקיקה. ח"כ תמר זנדברג מבקשת ששימוש עצמי לא יהווה עבירה פלילית: "זו התנהגות שגרתית". מורן אזולאי בבית הנבחרים, פינה חדשה

חוק הקנאביס מגיע לשולחן הכנסת. אחרי המבוכה שנרשמה בקרב חלק מחברי הכנסת סביב השאלה אם עישנו או לא עישנו מריחואנה או חשיש במהלך חייהם, כעת הם ייאלצו לעמוד בפני שאלה נוספת ומשמעותית הרבה יותר: האם הם בעד או נגד לגליזציה מסוימת של עישון הקנאביס?

 

כתבות נוספות בנושא ב-ynet:

 

הבוקר (ד') הניחה ח"כ תמר זנדברג (מרצ) הצעת חוק ראשונה ועל פיה שימוש עצמי והחזקה בכמות קטנה לא יהוו עבירה פלילית. כמו כן מבקשת ההצעה לקבוע מדרג בין עבירות השימוש, האחזקה, ההפצה והסחר על פי מידות חומרה שונות.

 

 

זנדברג, המקדמת את הנושא מאז בחירתה לכנסת ה-19, אמרה שההצעה יוצרת התאמה בין החוק לבין המציאות: "בשנים האחרונות גוברת ההכרה בעולם ובישראל שעישון קנאביס הוא התנהגות שגרתית ובלתי מזיקה. בשבועות האחרונים דיווחו

חברות וחברי כנסת רבים שעישנו קנאביס, ועל פי סקרים, מחקרים ודיווחים – זהו חלק מאורח חייהם הרגיל של אנשים בוגרים ומתפקדים".

 

זנדברג אספה נתונים בנושא, בין השאר מחקר של מכון ירושלים, שמהם עולה שלפחות 275 אלף ישראלים בוגרים השתמשו בקנאביס בשנה האחרונה. לדבריה, ההצעה מבוססת על מדיניות אי הפללה שמיושמת הלכה למעשה במדינות כגון גרמניה, הולנד, צ'כיה ועוד.

 

בהסבר להצעת החוק נכתב: "בשנים האחרונות אנו עדים ועדות למגמה גוברת והולכת של מדיניות אי הפללה לצרכני קנאביס במדינות רבות בעולם. כבר ב-2011 קרא דו"ח רשמי של האו"ם לחשיבה מחודשת על מדיניות הסמים ועל הפללת המשתמשים.

מדינות רבות עברו למדיניות אי הפללה שחסכה מיליונים למשלמי המסים באותן המדינות".

 

לדברי זנדברג מוציאה ממשלת ישראל כ-690 מיליון שקל בשנה על מנת לאכוף את איסור השימוש בקאנביס, זאת למרות שבפועל, רוב עבירות הסמים שבגינן נפתחו תיקים פליליים עסקו בשימוש והחזקה, ורק מיעוטן (כ-16%) היו עבירות סחר. לטענת ח"כ זנדברג,

הנתון מצביע על סדר עדיפויות לקוי של גורמי האכיפה.

 

זנדברג: "הגיע הזמן להפסיק את מדיניות הרדיפה השגויה והבזבזנית של משתמשי הקנאביס. לאט לאט האמת יוצאת לאור, והיא שקנאביס אינו מזיק או ממכר, לפחות לא יותר מחומרים חוקיים אחרים, וכי השימוש בו הוא חלק מאורח חיים נורמטיבי שאינו פלילי. אני מצפה מחברי וחברות הכנסת שהתנסו בעישון קנאביס, והיו אמיצים ואמיצות מספיק כדי להודות, שיתמכו בהצעת החוק ויסתכלו למציאות בעיניים. בואו נשנה את המדיניות המיושנת ונתאים את החקיקה למציאות של כולנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים