שתף קטע נבחר

"מפקד הגסטפו נקבר בבית עלמין יהודי"

העיתון הגרמני "בילד" מדווח כי היינריך מולר, שנודע בכינויו "גסטפו-מולר", שגורלו לא נודע עם תום מלחמת העולם השנייה נקבר בבית עלמין יהודי בברלין

מפקד הגסטפו - המשטרה החשאית של המפלגה הנאצית, ואחד מאדריכלי ה"פתרון הסופי", היינריך מולר, נקבר בבית קברות יהודי בברלין ב-1945, כך דיווח היום (יום ה') העיתון הגרמני "בילד".

 

עוד חדשות בעולם:

בגובה של עזריאלי: הפסל ששווה 338 מיליון ד'

נערות מסרסרות ילדות בשביל בלקברי וסמים

הושמדו כל מתקני ייצור הנשק הכימי בסוריה

 

במשך 68 שנים, גורלו של "גסטפו-מולר" היה לא ברור, אך לפי ה"בילד", המסתמך על מסמכים שנמצאו על ידי היסטוריון, מולר מת בסוף המלחמה ונקבר בקבר פשוט בבית עלמין יהודי במרכז ברלין. "מולר לא שרד את סוף המלחמה", ציטט העיתון את ג'והנס טושל, ראש תחום ההנצחה של ההתנגדות הגרמנית. "גופתו הובאה לקבורה ב-1945 בבית עלמין יהודי בברלין".

קברים יהודים בבית העלמין שבו נקבר מולר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
קברים יהודים בבית העלמין שבו נקבר מולר(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

השמועות סיפרו כי מולר שרד את מלחמת העולם השנייה. לפי מסמכים של שירות

הביון הפדרלי של גרמניה הוא נצפה בפעם האחרונה בקרלסבד, עיר בצ'כוסלובקיה לשעבר בקיץ 1949. אך טושל טוען כי שירותי הביון טעו.

 

"גופת מולר נמצאה באוגוסט 1945 בקבר זמני ליד משרד התעופה הקודם של הרייך", סבור טושל. "גופתו הולבשה במדי צבא כלליים. בכיסו העליון השמאלי נמצאה תעודת השירות שלו יחד עם תמונתו". טושל אף מחזיק במסמך ממשרד הרישום של מרכז ברלין לפיו מולר נקבר בבית עלמין יהודי.

 

ראש הקהילה היהודית, דייטר גראומן, הגיב בכעס למשמע הדיווח לפיו "אחד הנאצים הסאדיסטיים והברוטלים ביותר נקבר לצד יהודים. זה פוגעני וחמור מאוד", אמר לעיתון. "מדובר בזלזול בזיכרון הקבורים בבית הקברות". בינואר 1942 השתתף מולר בוועידת ואנזה בווילה בפרברי ברלין, שם תכננו בכירי המפלגה הנאצית את ה"פתרון הסופי", התוכנית להשמדת יהודי אירופה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
לפי הביון הגרמני, מולר נצפה בפעם האחרונה ב-1949
צילום: AFP
מומלצים