שתף קטע נבחר

אישור אמריקני: "ישראל תקפה ליד לטקיה"

גורם בבית הלבן אמר ל-CNN כי מטוסי חיל האוויר תקפו באזור עיר החוף הסורית. לדבריו, המטרה הייתה טילים וציוד נלווה שישראל חששה כי יועברו לחיזבאללה. אל-ערבייה: חיל האוויר הפציץ גם בדמשק, טילי SA-8 הושמדו

הדיווחים השונים מקבלים אישור אמריקני: גורם בממשל אובמה אישר הערב (יום ה') לרשת CNN כי מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו אמש בסיס צבאי ליד עיר החוף הסורית לטקיה. המטרה, על פי אותו גורם בבית הלבן, הייתה טילים וציוד נלווה שישראל חששה כי סוריה עלולה להעבירם לחיזבאללה. אישוש נוסף הגיע מסוכנות הידיעות AP, שגם בפניה אישר גורם בבית הלבן כי ישראל תקפה בשטח סוריה. גורם אחר אמר כי יעד התקיפה היה טילי SA-125.  

 

תקיפה בסוריה - דיווחים אחרונים ב-ynet:

תקיפה בלטקיה: מה הייתה המטרה?

הושמדו כל מתקני ייצור הנשק הכימי בסוריה

דיווח בסוריה: בסיס טילים הותקף מהים

מתקן הריגול של אסד: מד מזג אוויר מבית דגן

 

מוקדם יותר הערב דיווחה רשת אל-ערבייה כי ישראל תקפה אמש פעמיים בסוריה - הן ליד לטקיה, והן בבירה דמשק. גורמים שצוטטו ברשת טענו כי בשתי התקיפות הושמדו משלוחי הטילים באופן מוחלט. בנוסף נטען בדיווח כי התקיפות נועדו לפגוע בטילי SA-8, שהיו אמורים להגיע לארגון חיזבאללה.

  

הכתבה ברשת CNN

 

פרשננו לענייני ביטחון, רון בן ישי, מבהיר כי מבלי להתייחס לאמיתות הדיווחים, מנסה סוריה באופן עקבי, וכנראה גם בימים אלה, להעביר טילי קרקע-אוויר לידי חיזבאללה. אנשי חיזבאללה כבר התאמנו בסוריה בהפעלת סוללות נ"מ מדגם SA-8 במחנה של כוחות ההגנה האווירית הסוריים ליד דמשק. בעבר היו גם ניסיונות, שחלקם צלחו, להעביר טילים מדגם זה לחיזבאללה בלבנון - ומספר לא ידוע של סוללות טילי נ"מ כאלו כבר נמצאות בלבנון.

 

ה-SA-8 הוא טיל מיושן יחסית, שכבר היה בשירות הצבא הסורי בשנות ה-80. ב-1982 הפיל טיל מסוג זה מטוס פנטום ישראלי בשמי לבנון. זהו טיל נייד מאוד, שפועל מעל רכב אחד, שעליו מותקנים מכ"ם הגילוי, מכ"ם בקרת האש שמכוון את הטיל אל מטרתו וגם הטילים עצמם. הרכב הזה, שנע על זחלילים, יכול לשנות במהירות מקום מבלי שיהיה צורך כמעט להכינו לירי. הוא נוסע, עוצר - ויורה. מכיוון שהוא קטן ממדים, קל מאוד להסתיר אותו ולכן קשה מאוד לגלותו ולפגוע בו. מיד לאחר שיגור הטילים, ניתן לכבות את המכ"ם, ולא ניתן לעקוב אחרי הקרינה.

 

סוללות נ"מ בבסיס ליד לטקיה. זה הבסיס שהותקף? (צילום: google maps) (צילום: google maps)
סוללות נ"מ בבסיס ליד לטקיה. זה הבסיס שהותקף?(צילום: google maps)

רוסיה מכרה לדמשק כמה גדודים של הדגם החדיש יותר והמסוכן יותר, SA-17 - טיל שקשה לגלותו עוד יותר, הטווח שלו ארוך יותר והוא אף הרבה יותר מדויק ויכול להעסיק כמה מטרות בבת אחת. טיל זה מהווה נשק אסטרטגי בידי סוריה, על אחת כמה וכמה אם הסורים יצליחו להעבירו לידי חיזבאללה, כפי שהם מנסים בעקביות כבר כמה זמן. אם יתאמתו הידיעות בדבר תקיפות בסוריה אתמול, ייתכן שהדבר נעשה במטרה למנוע העברות כאלו של טילים ניידים לידי חיזבאללה, ואולי גם במטרה להעניש את הסורים על העברת וניסיונות העברה לחיזבאללה.

 

ישראל שומרת על שתיקה בנושא התקיפה בסוריה, ובירושלים מעריכים שגם לא תהיה תגובה סורית. ניסיון העבר מוכיח שאם ישראל לא לוקחת אחריות ולא מאשרת או מכחישה, גם הסורים לא מגיבים.

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

הדיווח שישראל תקפה באזור החוף הסורי פורסם אמש על ידי אתר החדשות הסורי "דאמפרס", שציטט עדי ראייה ולפיהם לא היו נפגעים בתקיפה, אולם נגרם נזק רב לבסיס שבסמוך למכון החקלאי בכפר סנובר ג'בלה שבמחוז לטקיה. גם המרכז הסורי למעקב אחר זכויות האדם דיווח על פיצוץ שאירע באחד מבסיסי ההגנה האווירית של צבא סוריה באותו אזור. במקביל דיווחו כלי תקשורת ערביים שמטוסי חיל האוויר הישראלי חגו בכמה אזורים בדרום לבנון.

 

התקשורת הסורית הממלכתית לא הגיבה עד כה לדיווחים על תקיפות בשטחה. הערוץ בערבית "רוסיה אל-יום", שדיווח בפירוט על התקיפה ביולי, ואף טען אז שבוצעה על ידי מטוסי חיל האוויר הישראלי שעשו שימוש במרחב האווירי של טורקיה, ציטט הפעם את הדיווח מהאתר "דאמפרס", אבל הדגיש שאין אישור רשמי לידיעה. כמה שעות לאחר מכן ציטט כתב הערוץ גורם ביטחוני סורי שהכחיש את הידיעות.

 

בהמשך התראיין לערוץ ראש ועדת יחסי החוץ במועצת העם הסורית, עמאר אל-אסד, שאמר: "אנחנו בלטקיה לא שמענו שום פיצוץ. לאמצעי התקשורת שמהווים מקור לידיעות האלה יכולות להיות מטרות מפוקפקות שמשרתות את האינטרסים של האויבים".

   

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 31/10/2013 18:50

 

בהכנת הידיעה השתתף יצחק בן-חורין, וושינגטון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים