שתף קטע נבחר

נייד וקשה לגילוי: זה הטיל שהותקף בסוריה?

חיזבאללה התאמן בהפעלתם, השיג כבר כמה טילים כאלו - ואינו מסתפק בכך. האם SA-8, טיל מיושן יחסית שהפיל פנטום ישראלי ב-1982, היה היעד לתקיפת חיל האוויר באזור לטקיה?

הערפל עוד לא פוזר, אבל ככל שנוקפות השעות מתבררים יותר ויותר פרטים על מה שנטען כי הוא תקיפה ישראלית נוספת בשטח סוריה. גורמים בבית הלבן אמרו אמש (יום ה') לרשת CNN כי חיל האוויר תקף בסיס טילים ליד עיר החוף הסורית לטקיה, כשהמטרה היא טילים וציוד צבאי שעלול היה לעבור לחיזבאללה. ברשת אל-ערבייה נכתב כי הטילים שהושמדו הם טילי SA-8, שאת הדגם החדיש שלהם - SA-17 - כבר נטען כי חיל האוויר תקף כבר השנה על אדמת סוריה.

 

SA-8, טיל סובייטי במקור שמכונות ברוסית "אוסה", נכנס לשירות בצבא האדום ב-1971. טבילת האש המבצעית הראשונה שלו הייתה במלחמת לבנון הראשונה, אז הפיל טיל מסוג זה מטוס פנטום ישראלי בשמי לבנון. הטיל נחשב אמנם למיושן יחסית ונכנס לשירות הצבא הסורי כבר בשנות ה-80, אבל הוא נייד מאוד.

הכתבה ברשת CNN

 

הטילים נמצאים על רכב, שעליו מותקנים גם מכ"ם הגילוי ומכ"ם בקרת האש שמכוון את הטיל אל מטרתו. הרכב הזה יכול לשנות במהירות מקום מבלי שיהיה צורך כמעט להכינו לירי. מכיוון שהוא קטן ממדים, קל מאוד להסתיר אותו ולכן קשה מאוד לגלותו ולפגוע בו. מיד לאחר שיגור הטילים, ניתן לכבות את המכ"ם, ולא ניתן לעקוב אחרי הקרינה.

 

סוריה מנסה באופן עקבי, וכנראה גם בימים אלה, להעביר טילי קרקע-אוויר לידי חיזבאללה. אנשי ארגון הטרור השיעי כבר התאמנו בסוריה בהפעלת סוללות נ"מ מדגם SA-8 במחנה של כוחות ההגנה האווירית הסוריים ליד דמשק. בעבר היו גם ניסיונות, שחלקם צלחו, להעביר טילים מדגם זה לחיזבאללה בלבנון.

קשה לגלות אותו, קשה לפגוע בו. SA-8 ()
קשה לגלות אותו, קשה לפגוע בו. SA-8

בקיץ האחרון פורסם סרטון שממנו עולה כי המורדים הצליחו לשים יד על סוללות טילים מסוג זה. הסרטון תיעד לכאורה מעקב ויירוט של מסוק מצבא סוריה על ידי טילי SA-8, והגביר את החשש בירושלים מכך שמורדים איסלאמיסטים ישתמשו בטילי נ"מ אלו כדי לאיים על חופש הטיסה הצבאי והאזרחי בכל אזור צפון ישראל, לבנון וסוריה.

 

בינואר דווח כי ישראל תקפה בסוריה את הדגם החדיש והמסוכן יותר, SA-17. רוסיה העבירה בעבר לדמשק כמה גדודים של סוללות טילים מדגם זה. זהו טיל שקשה לגלותו עוד יותר, הטווח שלו ארוך יותר והוא אף הרבה יותר מדויק ויכול להעסיק כמה מטרות בבת אחת.

גורמים דיפלומטיים אירופיים אמרו לעיתון הכווייתי א-ראי כי ישראל עדכנה כמה מבנות בריתה לפני התקיפה בלטקיה. לדבריהם, על רקע התרופפות השליטה של בשאר אסד במדינתו, חוששים בירושלים כי אמצעי לחימה מתקדמים נוספים ייפלו בידי ארגונים עוינים שונים. אותם גורמים העריכו כי ישראל תתקוף שוב מהאוויר בשבועות הקרובים, אך שללו אפשרות להסלמה בין ישראל לבין סוריה או חיזבאללה.

 

"האויבים של ישראל יודעים את כללי המשחק ויודעים שאין לה כוונה להיכנס למלחמה כוללת", אמרו. בעיתון הכווייתי גם נטען כי כי יש הסכמה לא כתובה, שלפיה הכוחות הסוריים לא מפעילים חלק ממערכות ההגנה האווירית שלהם.

 

גורם אופוזיציה סורי, שערק ממודיעין חיל האוויר בצבא אסד, אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי הבסיס הצבאי שהותקף נמצא ליד הכפר עין שיקאק, שם מאוחסנים טילים רוסיים לטווח רחוק. אפאק אחמד, איש מודיעין סורי שערק אף הוא ומתגורר כעת בצרפת, אמר אף הוא לרויטרס כי בסיס טילים הוא האתר שהותקף: "ישראל יודעת שאסד איבד את היכולת להגיב. אז כעת היא פוגעת בכלי הנשק המסוכנים ביותר מבחינתה - אם הם אצל אסד או אם הם יועברו לחיזבאללה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים