שתף קטע נבחר

צה"ל: מקדח של הלוחמים הפעיל את המטען

לאחר התקרית שבה נפצע קצין צה"ל קשה וארבעה מחבלי חמאס חוסלו ברצועת עזה, אמר בכיר בפיקוד דרום: "הערכנו שברגע שחמאס יגלה שאנחנו יודעים על המנהרה הזו שנחשפה לפני כחודש, הוא יניח שם מטען - ונערכנו". הקצין הבכיר הוסיף כי בצבא נערכו גם לאפשרות של ניסיון חטיפה

ארבעה אנשי הזרוע הצבאית של חמאס נהרגו וחמישה לוחמי צה"ל נפצעו, בהם אחד באורח קשה. זהו מאזן הדמים בתקרית שאירעה הלילה ברצועת עזה. בפיקוד דרום מרוצים ומגדירים את התוצאה "הישג מבצעי גדול". קצין בכיר בפיקוד אמר כי "נהרגו בתקיפה שלושה בכירים ומומחים במנהרות ורקטות". בין הפצועים של צה"ל: קצין ההנדסה האוגדתי (בדרגת סא"ל), מפקד יחידת סמו"ר של יהל"ם ומפקד הצוות, אחיה קליין מכפר עציון, שנפצע באורח קשה.

 

את המבצע הובילו לוחמי הסמו"ר (סליקים ומנהרות), המומחים בתת קרקע, מלווים בכוחות חטיבת גולני ולוחמי שריון מחטיבה 401. מתחקיר האירוע עולה כי המטען נגד הכוחות ברצועת ה"פרימטר" היה רב עוצמה והכיל גם סולר. "חמאס העריך שצה"ל נערך להשמת המנהרה וחשב שנכניס חיילים פנימה", אמר הקצין הבכיר.

 

הבכיר הוסיף ואמר כי "אם היינו מכניסים כוחות, אז אופציית החטיפה הייתה בידיהם, ולכן לא הורדנו לוחמים למטה ללא טיהור של רובוט וכלב. אני מעריך שחמאס לא ירחיב את הפעולה. לא הופתענו ונערכנו. הפכנו את המנהרות מיתרון של חמאס לקבר שלו".

 

הקצין הבכיר העריך כי חמאס לא יגיב על הפגיעה בבכיריו. מדובר בשלושה בכירים מחטיבת חאן יונס, המומחים בחפירת מנהרות ואחד מהם גם מומחה בייצור ושיגור רקטות. "הפכנו את נושא התת קרקע של חמאס ממשהו סודי לגלוי", אמר. 

 

הקצין טען כי החיילים נערכו לאפשרות של הנחת מטען בצדו המערבי של הגדר לאחר גילוי המנהרות. "התכוננו לכך. הורדנו מקדח (דרילר) שחפר כדי לזהות מחסום שיצר חמאס באמצעות הפלת חלק מהמנהרה. המקדח היה זה שהפעיל את המטען. החיילים הפצועים התעקשו להשלים את המשימה ולקבל טיפול רפואי רק מאוחר יותר", ציין.  

 

לאחר מכן זוהתה חוליית נ"ט של חמאס במרחק של כקילומטר מהגדר אל הצד העזתי, והחיילים פתחו לעברה באש והרגו אחד משני המחבלים שהיו בה. למרות פציעת החיילים המשיך צה"ל בפעולה ופוצץ את החלל התת קרקעי באמצעות 2800 ק"ג חומר נפץ. מאוחר יותר הטיל חיל האוויר פצצה בקטע עמוק יותר של המנהרה, והרג את שלושת המומחים.

 

 

כך נראה פיצוץ המנהרה (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
כך נראה פיצוץ המנהרה(צילום: דובר צה"ל)

"הערכנו שברגע שחמאס יגלה שאנו יודעים על המנהרה הזו שנחשפה לפני כחודש, הוא יניח שם מטען ונערכנו לכך", הסביר קצין בכיר בפיקוד דרום. "זהו הישג מוראלי גדול גם ללוחמים ונמשיך להשקיע רבות, גם טכנולוגית, באיתור מנהרות", אמר הקצין הבכיר. "חמאס ממשיך להיות במצוקה גדולה, והוא מורתע. אין לי ספק שחמאס ינסה לצייר זאת כהישג גדול, גם של חאלד משעל, ויפיץ בקרוב סרטונים של פיצוץ המנהרה. במנהרה הזו כבר הוא לא יבצע את הפיגוע האסטרטגי שרצה לעשות. הם השתמשו גם בסולר, אבל אי אפשר לעצור את הזרמתו לרצועה".

 

הקצין אף התייחס לעיתוי של התקרית – באותו יום בו הוצאו חיילי האבט"ש מישובי עוטף עזה הסמוכים לגדר: "מבלי לפגוע, פעולה זו הייתה הרבה יותר חשובה לביטחון היישובים מאשר חיילת או חייל כזה או אחר שעומדים בש.ג של אחד הישובים".

 

הלילה הגיעו במסוק לבית חולים סורוקה בבאר שבע הפצועים מהתקרית הלילה ברצועת עזה, בהם קצין שמצבו מוגדר קשה. הוא נלקח לחדר הניתוח, שם נותח במשך מספר שעות בעיניו ובפניו. בשעות הבוקר הוא עבר להמשך טיפול והשגחה ביחידה לטיפול נמרץ כללי. על פי הערכת הצוות הרפואי הוא יזדקק לניתוחים נוספים, אולם אין סכנה לחייו. שאר הפצועים מאושפזים במחלקות השונות, וייתכן ויצטרכו טיפול נוסף. הם סובלים בעיקר מפציעות, חתכים וכוויות באזור הפנים והעיניים, כתוצאה מרסיסים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
פיצוץ המנהרה בעזה, הלילה
צילום: דובר צה"ל
מומלצים